Gösterim ve Söyleşi: “İlk Sinemacı Homo Sapiens”

İzmir Fransız Kültür Merkezi
28.11.2018 - 19.00

“İlk Sinemacı Homo Sapiens”
Belgesel, Marc Azéma ve Pascal Cuissot, Fransa, 2015.
Fransızca. Türkçe altyazılı.

GÖSTERİM & SÖYLEŞİ
 
2018’de Alembert Fonu desteğiyle hayata geçirilen “Arkeolojide Restitüsyon ve Hayal Gücü” konferans serisi kapsamında, İzmir Fransız Kültür Merkezi 28 Kasım 2018 tarihinde sizi orijinal bir gösterim ve söyleşiye davet ediyor.
Program:
19.00 Belgesel gösterimi “İlk Sinemacı Homo Sapiens”
20.00 Paleolitik sanat uzmanı araştırmacı ve yönetmen Marc Azéma* ile söyleşi, mimar tarihçi Didier Laroche moderatörlüğünde.
 

“İlk Sinemacı Homo Sapiens”

Belgesel, Marc Azema ve Pascal Cuissot, Fransa, 2015.

Fransızca. Türkçe altyazılı.

Paleolitik sanat üzerine yeni çalışmalar, mağara duvarlarında sinematografik anlatının ve canlandırmanın başlangıcını ortaya koymaktadır. Tarih öncesinde yaşayan sanatçılar, arkalarında günümüze ulaşan etkileyici birçok grafik eser bıraktılar. Acaba bu resimlerde saklanmış sinematografik bir bakış açısı mevcut olabilir miydi? XIX. yüzyılın ilk hareketli görüntüleriyle bağlantı kurabilecek grafik unsurlar arayışında, Marc Azéma ve Pascal Cuissot, ünlü Chauvet ve Lascaux mağaralarına ve diğer tarih öncesi mabetlere seyahat ediyor. 20.000 yıllık Paleolitik sanat üzerine heyecan verici bir çalışma.

*Paleolitik sanat alanında uzman araştırmacı ve yönetmen Marc Azéma, plastik sanat temel kural ve tekniklerinin neredeyse 40 000 sene önce ortaya koyulmuş olmasına her zaman hayranlık duymuştur. Tarih öncesinin, bize sadece parçaları ulaşabilmiş (mağaralarda görülen sanat ve nesneler) ve M.Ö. 10 000’e kadar uzanan bu etkileyici dönemi, İmge’nin özelliklerini, anlatı ve kinetik içeriğinin üzerinde durarak test etmeyi ve böylece grafik anlatının temellerini atmayı ve sinema makinesinin ilk fikrini oluşturmayı sağlamıştır.
Katılım serbest ve ücretsizdir.
Etkinlik dili Fransızca’dır, çeviri yapılacaktır.