FRANKOFON FİLM GÜNLERİ

Çağdaş Sanatlar Merkezi, Kennedy Cad. No 4 Kavaklıdere
21.03.2018 - 05:00

FRANKOFON FİLMLERİ
21 – 22 ve 23 mart 2018
Frankofoni ayı çerçevesinde, Ankara Fransız Kültür Merkezi, Kanada, Lüksemburg, Romanya, İsviçre ve Belçika Elçilikleri ve Çankaya Belediyesi işbirliği ile, Ankara’da Frankofon Filmleri Günlerini sunmaktadırlar.

FRANKOFON FİLMLERİ

21 – 22 ve 23 mart 2018

Frankofoni ayı çerçevesinde, Ankara Fransız Kültür Merkezi, Kanada, Lüksemburg, Romanya, İsviçre ve Belçika Elçilikleri ve Çankaya Belediyesi işbirliği ile, Ankara’da Frankofon Filmleri Günlerini sunmaktadırlar.

  • Tüm filmler türkçe alt yazılıdır
  • Katılım serbesttir
  • Yer: Çağdaş Sanatlar Merkezi
  • 21 mart Çarşamba, 17.00: İÇİMDEKİ YANGIN (Kanada), yönetmen Denis Villeneuve

Synopsis: Montréal’da bir noterin çağrısı üzerine annelerinin ölümünün ardından kendilerine yazılmış 2 mektupla ikiz kardeşler Jeanne ve Simon karşılaşıyor. Mektubunun 1’rini tanımamış ve olü olduğu bilinen babalarına, diğer mektubu hiç varlığını duymadıkları kardeşlerine teslim edilmeli gerek. Daha sonra ikizler için kökenlerine ve annelerinin hayatının keşfedilmesine yönelik uzun bir macera başlar.

  • 21 mart Çarşamba 19.30: RUSTY BOYS (Lüksemburg), yönetmen Andy Bausch

Synopsis: Anne-babalarının yaşlandıklarında bekledikleri gibi davranmadıklarını görünce çocukları bir anda ne yapacaklarını şaşırırlar. Kendi çocuklarıyla zar zor baş edebilirken aynı zamanda hemen her şeye karşı çıkan ebeveynleriyle de uğraşmak zorundadırlar. Fons (70), Lull (82), Nuckes (65) ve Jangi (84) hayatları boyunca kimseyle gereksiz bir şekilde tartışmayacaklarına yemin etmişlerdir. Yaşları erince de kesinlikle boyun eğmeyeceklerdir. Dört arkadaş geleceklerini planlamaya başlarlar ve planlarında huzurevi yoktur. Grubun lideri ve 68 öğrenci hareketinde yer almış Nuckes nasıl “direniş” yapıldığını bilir. Ancak her şey söylendiği kadar kolay değildir…

  • 22 mart Perşembe 17.00: 9 AY HAPİS (Fransa),  yönetmen Albert Dupontel

Synopsis: Prensip sahibi ve kurallara sonsuz bağlılığıyla bilinen, ahlaki değerlerine oldukça bağlı olan genç hakim Ariane Felder hamiledir. Çocuk için DNA testi yaptırır, sonuç ise en az hamile kalması kadar şaşırtıcıdır : bebeğin babası Bob’tur. Bob ise, korkunç bir saldırının suçlusudur. Hiç birşey hatırlamayan Ariane içinde bulunduğu durumu çözmeye çalışır…

  • 22 mart Perşembe 19.00: WIN WIN (İsviçre), yönetmen Claudio Tonetti

Synopsis: İki arkadaş: ulusal kariyer peşinde Délémont’un ‘sosyetik’ belediye başkanı Paul Girard ve Jura’da yaşayan Çinli bir saat ustası Liu – Çin güzellik yarışmasının yarı finalini İsviçre’de organize etmeye karar verir. Orijinal ve medyatik projeyle Paul, partisinin kendisinden esirgediği milletvekili imajını elde etmeye, Liu ise Çin’deki lüks saat pazarına açılmayı hedeflemektedir. Kızları önemli turistik yerlere getirip kahraman olarak karşılanmayı hayal eden iki kafadar, siyaset dünyasının, İsviçre Turizminin ve sponsorların umarsızlığıyla karşılaşırlar.

Hedeflerine ulaşmak ve mahcup olmamak için Paul, Liu’yu kendi yerel ağının desteğini alması için ikna eder. Kart postallardaki İsviçre imajından oldukça farklı bir seyahat düzenlerler: güzeller, saraylar yerine samanlıkta geçen gecenin çekiciliğini, askeri misafirperverliği ve toprak ürünlerini keşfeder. Girişimin çılgınlığı medyayı ve 300 milyon Çinli televizyon izleyicisini mest etmeyi başarır. Peki bu popülarite Paul’a Bern’deki Parlamento binasının kapılarını açabilecek mi? Ya Liu, İsviçre yapımı saatlerle Çin pazarına yayılabilecek mi?

  • 23 mart Cuma 17.30: BRANCUSI (Romanya) yönetmen Cornel Mihalache

Synopsis: « Brâncuşi » üzerine olan bu film, 1949 yılına kadar tamamlanmayan eseri « Le Coq en gyse »’in heykeltraşın kendisiyle  buluşmasının hikayesidir. Brancusi tarafından çekilen birkaç resimle başlayan film, eserlerini anlamak için heykeltraşın kendi resimleriyle başlanabileceğini gösteriyor. « Horozun aslında ben olduğumun ifadesine  gönderme yapıyorum”.  Filmin rejisörü Cornel Mihalache, operasında Brancusi ve Horoz (operasında ….)  arasında bir diyalog hayal ediyor, zaman zaman, film süresince, anılarını, hayatını ve çalışmasını ait alıntılar vardır. Brancusi’nin “söyledikleri” üzerine değil dostları ya da vasiyetindeki mirasçılarına ait bıraktığı “yazılı” notlar üzerinden gerçek bir belgesel filmdir. 

Filmde kullanılan tüm resimler heykeltraşa aittir.

  • 23 mart Cuma 19.00: UN HOMME A LA MER (Belçika) yönetmen Géraldine Doignon

Synopsis: Deniz biyoloğu olan Mathieu günlerini  denizde yaşayan hayvanlar üzerine yapmış olduğu deneylerle gerçek tutkusu olan köpek balıklarından uzaklaşır. Dans tutkusu olan Juliette ile 8 yıldır beraberdir. Ne ilişkisi ne de işi onu tatmin eder. Ta ki hayatından memnun görünen genç emekli cici annesi Christine kaybolana kadar. Kimseye haber vermeden, kaçmanın cazibesine kapılan Mathieu onu aramaya gider. Her şeyden uzak, ailelerinden uzak sürgünde, buluşup, birbirlerini anlayacak ve kendi hayatlarını ellerine alıp aynı tutkuyu paylaşacaklar.

https://www.youtube.com/watch?v=h27206cRIWo