FRANKOFON FİLM GÜNLERİ


21.03.2022
25.03.2022

Frankofon Film Günleri

Institut français Türkiye’nin Ankara, Istanbul ve Izmir şubelerinde Mart ayı boyunca Frankofon Film Günleri düzenlenecek. Frankofoni Ilkbaharı çerçevesinde Fransa, Avusturya, Belçika, Kanada, Lüksemburg, Fas, Isviçre ve Tunus Büyükelçilikleri ile Belçika ve Tunus Konsoloslukları işbirliği ile düzenlenecek Frankofon Film Günleri’nde toplam 11 uzun metrajlı film ve kısa metrajlı filmler Türkçe altyazı ile gösterimde olacak.

Izmir’de bulunan Institut français sinema salonunda gerçekleşecek Frankofon Film Günleri’ne sinema severler ücretsiz olarak katılabilecek.

Program

İZMİR , 21 – 25 Mart 2022

Filmler hakkında detaylı bilgi için tıklayın

Film gösterimlerine kayıt olmak için tıklayın

 

21 Mart Pazartesi

16.00 Échos du Sahara

Belgesel. Yönetmen: Rachid Kasmi 2018, 96 dk. Dil, Arapça. Altyazı Fransızca.

Fas Büyükelçiliği.

İlham eksikliği Fas asıllı Macar müzisyen Said TICHITI’yi Chalaban grubunun iki üyesiyle birlikte doğduğu kent olan Fas’ın güneyindeki Guelmim’i ziyaret etmeye iter. Yolculukları sırasında üç müzisyen Sahravi müzisyenlerle karşılaşacak ve bunlarla gerçekleştirilen birleşme ve kaynaşma beklenmedik ritimler ortaya çıkaracaktır.

 

21 Mart Pazartesi

18.00 A la recherche de l’homme à la caméra

Belgesel. Yönetmen: Boutheyna Bouslama 2018, 76dk. Dil, Fransızca. Altyazı, Türkçe.

İsviçre Başkonsolosluğu.

Boutheyna Bouslama’nın üç yıl boyunca sürdüreceği ve kendisini Cenevre’den Suriye sınırına kadar götürecek bir arayış. Ortadan kaybolan Suriyeli medya aktivisti çocukluk arkadaşı Oussama’yı bıkıp usanmadan ararken umut, korku, umutsuzluk ve çaresizlik aşamalarından geçecektir. Kamerayla insan aramak insanın politik ve askeri kaosun önüne geçtiği bir seyahattir. Anlatıcı ile arkadaşını birleştiren bağ aracılığıyla savaş imgesinin gücü, savaş suçları açısından hatırlatıcı ve tanık olarak rolü sorgulanmaktadır.

 

21 Mart Pazartesi

19.30 Tambour Battant

Yönetmen: François-Christophe Marzal 2019, 90dk. Dil, Fransızca. Altyazı, Türkçe.

İsviçre Başkonsolosluğu.

1970 yılı ilkbaharının başında, Valais’deki küçük Monchoux köyünde alışılmadık bir hareketlilik yaşandı. Bunun sebebi kadınların seçme hakkına ilişkin oylama mıydı ? Yoksa yabancıların sınır dışı edilmesine ilişkin yaklaşan referandum mu ? Hayır, daha kötüsü: köyün bandosu ikiye bölünmüştü ! Köyün yarısı bunun suçlusunun Aloys, diğer yarısı ise Pierre olduğunu söyleyecek, Ortaya politik, müzikal ve romantik bir rekabet çıkacaktı…

 

22 Mart Salı

16.00 Sawah

Yönetmen: Adolf El Assal 2019, 86dk. Dil, Arapça. Altyazı, Fransızca.

Lüksemburg Büyükelçiliği.

Kahireli bir DJ olan Skaarab, uluslararası bir DJ yarışması vesilesiyle Brüksel’e davet edilir. Yolculuğu sırasında adını hiç duymadığı bir ülkede sıkışıp kalır: Lüksemburg Büyük Dükalığı. Daha sonra ülkesinde bir devrim patlak verdiğinde amacına ulaşmanın yolunu bulmaya karar verir. 48 saatlik çılgın bir destan başlıyor.

 

22 Mart Salı

18.00 Une vie démente

Belçika Büyükelçiliği.

Yönetmen:  Ann Sirot & Raphaël Balboni 2021, 87dk. Dil, Fransızca. Altyazısız.

Alex ve Noémie bir çocuk sahibi olmak istiyorlar. Alex’in annesi Suzanne giderek eksantrik hale geldiğinde planları alt üst olur. Arzulanan çocuk ile Suzanne’in yeniden dönüştüğü çocuk arasında her şey birbirine karışır. Bu, ebeveynliği tersinden keşfeden bir çiftin çalkantılı geçişini anlatan bir rodeo hikayesidir!

 

22 Mart Salı

19.30 Tu mérites un amour

Yönetmen: Herzi 2019, 102dk. Dil, fransızca. Altyazı, Türkçe.

Fransa Büyükelçiliği.

Rémi’nin sadakatsizliğinin ardından, kendisini her şeyden çok seven Lila ayrılıkla başa çıkmakta zorlanır. Bir gün kendisiyle yüzleşmek ve hatalarını görmek için tek başına Bolivya’ya gideceğini söyler. Oradayken, aşklarının bitmediğini kendisine ima eder. Tartışmalar, teselliler ve çılgın aşk davetleri arasında Lila baştan çıkar.

 

23 Mart Çarşamba

16.00 Les pirates de Salé / Salé’nin Korsanları

Belgesel. Yönetmen: Merieme Addou 2014, 79dk. Dil, Arapça. Altyazı, Fransızca.

Fas Büyükelçiliği.

Film ilk Faslı sirkçi gençlerin muhafazakar bir toplumda sirk geleneğini yerleştirmek için verdikleri günlük mücadelelerini anlatmakta. Şemsi Sirk Okulu, Salé kentinin monotonluğunun ortasında hayal, ilham ve çıraklığın mevcut olduğu olağanüstü güzel bir yer. Sanatın tohum olarak kaldığı bir ülkede, ilkelerin sorgulanması, sanatsal gereklilikler ve sosyo kültürel baskılar arasında denge arayışı. Bu genç insanlar için sanatsal ifade yalnızca sanatsal bir kariyere doğru yöneliş değil, aynı zamanda bağımsızlık ve özgürlük.

 

23 Mart Çarşamba

18.00

Ascension. Yönetmen: Réda Ahmed El Achir, 21 dk. Altyazısız.

Şeflerinin verdiği emre uyan genç bir adam İslam peygamberi Hazreti Muhammed’e hakaret eden bir filmin çekimine karşı tepki olarak kendisini havaya uçurmak üzere bir yapım şirketinin ofisine gider. Geldiğinde genç bir aktörle asansörde mahsur kalır. Dar bir alanda zorunlu bir ortak yaşam başlar.

Le billet bleu. Yönetmen: Dania Achour. 15dk. Altyazısız.

Marakeş kentinin bir işçi sınıfı mahallesinde bir ev hanımı uzun süren bir hastalık yüzünden yatağa mahkum kalmıştır. Günlük bakımını üstlenen çocukları Rachid ve Samia’dan başka kendisine yardım eden yoktur. Oğlu ilaç almaya giderken, iki serseri annesinin eczane için kendisine verdiği 200 Dh’lik banknotu elinden almaya çalışır. Kovalamacanın ardından çocuk istemeye istemeye mavi banknotu vermek zorunda kalır.

Un philosophe. Yönetmen: Abdellatif Fdil. 21dk. Altyazısız.

Nüfus sayımı görevi için geldiği Azaghar’da Nabil, babaları olduğunu sanmadığı beş çocuğun eşlik ettiği bir gümrük memuruyla tanışır. Çılgın sorular kafasını karıştırır…

Wrida, le langage des fleurs. Yönetmen : Dania Achour. 15dk. Altyazısız

Hanane deniz kenarındaki bir kafede çalışan genç bir kadın garsondur.Her gün genç bir adam gelip bir kahve sipariş eder ve kendisine hiçbir şey söylemeden bir gül bırakır. Hanane rutinini bozan ve anlam aradığı bu sürekli tekrarlayan eylemden rahatsız olur. Gizemi aydınlatmaya karar vermişken genç adam kendisini çileden çıkaran bir not bırakır…

Fas Büyükelçiliği.

 

23 Mart Çarşamba

19.30 Il pleuvait des oiseaux

Yönetmen:  Louise Archambault 2019, 126dk. Dil, Fransızca. Altyazı, Türkçe.

Kanada Büyükelçiliği.

Québec. Kanada. Günümüz. Üç yaşlı keşiş ormanda inzivaya çekilmiştir. Orman yangınları bölgeyi tehdit ederken, günlük hayatları en yaşlıları Boychuck’un ölümü ve haksız bir şekilde tüm hayatı boyunca bir bakımevine kapatılan seksen yaşlarında bir kadının gelişiyle sarsılacaktı. Dönemin en ölümcül yangınlarının tanıklarıyla röportaj yapmak için görevlendirilen bir fotoğrafçı barınaklarını bulur. İki kadın Boychuck’un bu yangınlar sırasındaki trajik geçmişini anlatan tablolarını şaşırtıcı bir şekilde bulurlar.

 

24 Mart Perşembe

16.00 Kinderzauber

Yönetmen: Ruth Rieser 2016, 71dk. Dil, Almanca, Altyazı, Fransızca.

Avusturya Büyükelçiliği.

Özgün, şiirsel ve gerçekçi dünya görüşleriyle, aynı zamanda oyuncusu da olan çocuklarla birlikte çekilen bir film.Film izleyiciler toplumun, neşenin, tutkunun ve sırlarının göz alıcı dünyasına doğru yolculuğa çıkarıyor. Bu bir peri masalı mı? Yaz mevsimiydi ve « Circus Dimitri » Çocukların Krallığına gelir. Ama şimdi neredeydiler ? « Kimse yok » der üzüntüyle palyaço Léon ve onları aramak için yola çıkar. Gün boyunca ve gece boyunca çok gizemli olaylar olur. Çocuklar görünmezliklerinden gerçek dünyaya getirilirler. Yetişkinler ise « çerçeveler » içerisinde kendi hayatlarını yaşarlar. Çocuklar çok özel güçlerini neşeyle kullanır ve hayalleri gerçek olur.

 

24 Mart Perşembe

18.00 Zaineb n’aime pas la neige

Yönetmen: Kaouther Ben Hania, 2017, 83dk. Dil, Arapça ve Fransızca. Altyazı, Fransızca.

Tunus Büyükelçiliği.

Yıl 2009. 9 yaşındaki Zeynep Tunus’ta anne ve erkek kardeşi ile birlikte yaşamaktadır. Babası bir araba kazasında ölmüştür.. Annesi, Kanada’da yaşayan bir adamla yeni bir hayata başlamak üzeredir. Zeynep’e sonunda kar görebileceğini söylerler! Ama duymak bile istemez. Kayınpederi ve Kanada ona güven vermiyor üstelik Zeynep kar da sevmiyor. Küçük Zeynep’in ve değişen ailesinin hayatının altı yılını kapsayan Zainab Kar Sevmiyor, fiziksel olarak büyüyen ve duygusal olarak olgunlaşan bir çocuğun gözünden hayata başlamanın ve yetişkinlerin dünyasına adım atmanın hikayesidir

 

24 Mart Perşembe

19.30 Un fils

Yönetmen: Mehdi Barsaoui 2019, 96dk. Dil, Arapça ve Fransızca. Altyazı, Türkçe.

Fransa Büyükelçiliği.

ve Meriem 10 yaşındaki oğulları Aziz’le birlikte ayrıcalıklı bir çevreden çıkan modern bir Tunuslu ailedir. Tunus’un güneyinde yaptıkları bir yolculuk sırasında arabaları terörist bir grup tarafından hedef alınır ve çocukları ağır bir şekilde yaralanır… Bu kaza yaşamlarını ve evliliklerini alt üst edecektir.

 

25 Mart Cuma

18.00 Système K

Yönetmen: Renaud Barret 2019, 94dk.  Dil, Fransızca. Altyazı, Türkçe.

Fransa Büyükelçiliği.

Kinşasa’nın K’sı gibi “Sistem K” Tarif edilemez sosyopolitik kaosun ortasında, yoktan var edilen kaynayan bir sahne öfkesini haykırıyor ve tanınma hayalleri kuruyor. Yetkililerin tacizine ve sanatçıların kişisel olarak yaşadıkları zorluklara rağmen, hareket sokağa taşıyor ve bundan sonra hiçbir şey onu durduramayacaktır !

 

25 Mart Cuma

19.30 Henri Pick’in Gizemi

Yönetmen: Rémi Bezançon 2019, 101dk. Dil, Fransızca. Altyazı, Türkçe.

Fransa Büyükelçiliği.

Bretonya’nın ortasındaki tuhaf bir kütüphanede genç bir editör olağanüstü bir el yazması bulur ve vakit kaybetmeden yayınlamaya karar verir. Roman çok satanlar arasına girer. Ancak Bretonya’lı bir pizza ustası olan ve iki yıl önce ölen yazarı Henri Pick’in dul eşine göre kocası alışveriş listesinden başka bir şey yazmamıştı. Ortada bir sahtekarlık olduğundan emin olan ünlü bir edebiyat eleştirmeni esrarengiz Henri Pick’in kızının beklenmedik yardımıyla konuyu araştırmaya karar verir.- . / David Foenkinos’un romanından uyarlanmıştır.