FOTOĞRAF SERGİSİ

Izmir Caddesi No 19, KIZILAY
31.03.2017 - 12:00

“FRANSA: SANAT, ZARAFET VE TARİH”
1 – 31 Mart 2017 arası

Frankofoni ayı çerçevesinde, Ankara Fransız Kültür Merkezi, Galatasaraylılar Birliği Derneği işbirliği ile, Umut Özdemir’in fotoğraf sergisini sunmaktadırlar.

“FRANSA: SANAT, ZARAFET VE TARİH”

1 – 31 Mart 2017 arası

Frankofoni ayı çerçevesinde, Ankara Fransız Kültür Merkezi, Galatasaraylılar Birliği Derneği işbirliği ile, Umut Özdemir’in fotoğraf sergisini sunmaktadırlar.

NEDEN FOTOĞRAF ?

Umut Özdemir

“Fransa: Sanat, Zarafet ve Tarih”

Fotoğraf ve resim sanatı arasında çok büyük bir fark olduğunu düşünmüyorum. Her ikisinde de uygun bir kompozisyon oluşturmalı, ışık-gölge ve renk unsurlarına dikkat etmelisiniz. Resim sanatına ilgi duyduğum için fotoğraf karesini de resim tuali gibi kullanmayı seviyorum.

Özellikle kent ve doğa manzaralarını aktarmayı ve güneşli havalarda veya mavi saat olarak adlandırılan akşamüstü saatlerinde çekimler yapmayı tercih ediyorum. Paris ve genel olarak Fransız kentleri, kent planları, heykelleri, meydanları ve parklarıyla fotoğrafçılara sonsuz fırsatlar sunuyor.

Fotoğraflarımda, Fransa’nın zamana meydan okuyan bu iyi korunmuş mirasını ilgi çekici bir biçimde yansıtmaya çalıştım.

 

ÖZGEÇMİŞ

Umut Özdemir, 1977 yılında Ankara’da doğdu. Antalya, Manisa ve Bursa’da geçen eğitim hayatını Ankara Aydınlıkevler Lisesi’nde sürdürdü.

Ardından 2003 yılında Ege Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünden mezun oldu. Çocukluğundan beri görsel sanatlara ilgi duyan Umut Özdemir, suluboya resimlerinden oluşan ilk kişisel resim sergisini 2011 yılında Ankara’da gerçekleştirdi. Resim sanatının yanında üniversite yıllarından beri fotoğraf sanatıyla da ilgilenen Bay Özdemir, 2006 yılından beri Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda uzman olarak çalışmaktadır.

Bir yıl süreyle (21 Temmuz 2014-22 Temmuz 2015) merkezi Paris’te bulunan UNESCO Dünya Miras Merkezi’nde görevlendirilen Bay Özdemir, bu süre boyunca ağırlıklı olarak başkent Paris olmak üzere Fransa’nın çeşitli kentlerinde çektiği fotoğraflarından oluşan ilk kişisel fotoğraf sergisini düzenlemektedir.

  • Galatasaraylılar Birliği Derneği: Izmir Caddesi No 19, KIZILAY
  • 1 – 31 Mart 2017 arası
  • Sergi açılışı: 1 Mart 2017 Çarşamba, 19.00
  • Giriş serbesttir

 gs logo petit

Francophonie_logo