Konser Fleur Bleue: 27. İzmir Avrupa Caz Festivali

AASSM ve Institut français Izmir
10.03.2020 - 20:00
11.03.2020 - 20:00

İKSEV işbirliğiyle.

10 Mart Salı Saat 20:00, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi

11 Mart Çarşamba Saat 20:00, Institut français Izmir

İKSEV işbirliğiyle, Dünya Kadinlar Günü dahilinde.

 

Fleur Bleue Quartet

Caloé Vokal

Julia Perminova Piyano

Josef Zeimetz Kontrbas

Philip Maniez  Davul

Fleur Bleue Quartet, İzmir Avrupa Caz Festivali için bir araya gelen, yetenekli, Fransız diline ve Fransız şansonlarına ve elbette caza aşık, 4 müzisyenden oluşmuştur

Caloé 1988 yılında, müzik aşığı bir ailenin çocuğu olarak doğdu. 4 yaşında keman çalmaya başladı, opera ve senfonik müziğe ilgi duydu, korolarda şarkı söyledi, ergenlik yaşlarında cazla tanıştı. Clermont-Ferrand Konservatuvarı’ndan mezun oldu. Sorbonne Üniversitesi’nde müzikoloji okudu, lirik ve 3 yıl boyunca Pierre Blanchard’dan keman dersleri aldı. Aynı dönemde Swing dans grubu Hot Sugar Band üyeleriyle tanışıp Fransa ve Avrupa turnelerinde yer aldı. 2016’da Montreux Caz Festivali yarışmasına katıldı, 2018’de Riga Caz yarışmasından ikincilik ödülü aldı. Ray Angry, Dave Weckl, Uraz Kivaner, Lenny White, Elchin Shirinov, Ashlin Parker ve Ellis Marsalis ile sahneyi paylaştı. “İmkansız Bir Aşk” filminde Dalida’nın “Bir Aşk Hikayesi” şarkısını seslendirdiği bir rolde oynadı. Caloé İngilizce ve Fransızca şarkılar yazmaktadır. İlk albümü “Saisons” 2020 bahar aylarında yayınlanacaktır.

Genç besteci ve piyanist Julia Perminova Batı Sibirya’nın Antipino köyünde doğdu. Moskova’nın prestijli Müzik Akademisi Gnessine’den mezun oldu. Eğitimi esnasında Rusya, İspanya, Romanya gibi ülkelerde katıldığı uluslararası caz yarışmalarında ödüller aldı. Anton Davidyants, Ronie Cuber, Valeriy Ponomaryov, Vitaliy Golovnev, Igor Butman ve Moscow Jazz Orchestra, Vladimir Spivakov ve National Philharmonic Orchestra ile bir çok festivalde sahneyi paylaştı. 2018 yılında Moskova’da ilk albümü “Revival” i kaydetti. Fransız Telerama dergisinde Louis-Julien Nicolaou albüm için « bir an önce keşfedilmesi gereken güçlü bir müzik » ifadesini kullandı. Dahil olduğu projelere her zaman kendine has bir ifade tarzı, yaşam enerjisi ve samimiyet katan sanatçı dinleyicilerinin kalbine dokunuyor. Perminova yeni albümünü kaydetmek üzere bir süredir Paris’te yaşamaktadır.

Josef Zeimetz Amsterdam’da yaşayan Alman kontrbasist, aranjör ve bestecidir. Müzisyen bir ailede doğan sanatçı genç yaşlarda bir çok müzik tarzıyla tanıştı. İlk çaldığı enstrüman viyolonsel olmasına rağmen caz müziğine olan tutkusuyla kontrbas ve bas gitara yöneldi. Sanatçının Julia Perminova (piyano), Miguel Valente (saksofon) ve Luis Possollo (davul) ile kaydetttiği albümü 2020 yılında yayınlanacak.

Şarkıcı anne babanın çocuğu olarak 1990 yılında doğan Philip Maniez, bir yandan davul, piyano ve klasik perküsyon dersleri alırken bir yandan da  doğduğu Lyon şehrinde yerel kulüplerde sahneye çıkmaya başladı. Califormia UCLA ve Paris CNSMD okullarında master diplomalarını onur derecesiyle aldı. Paris’te yoğun bir şekilde çalışan Maniez, Gael Horellou, Antoine Hervé, Franck Amsallem, Nico Moreaux, Fred Nardin, Jacky Terrasson gibi Fransa’nın büyük isimleriyle ve Kurt Rosenwinkel, Pedro Martins, Denise King, Saul Rubin, Glenn Ferris, Grasso Brothers ve Logan Richardson ile sahneye çıktı. 2016 yılından bu yana 17 müzisyenden oluşan Dedication Big Band adını verdiği orkestrasıyla Paris’de düzenli olarak sahne almaktadır. Orkestranın albümü “Explode” 2019 yılında yayınlandı.