SERGİ: ÇİZGİ ROMAN KARAKTERLİ BELÇİKA PASAPORTU

IFT, Konrad Adenauer Cad. No 30, Yıldız
04.10.2022
28.10.2022

SERGİ

ÇİZGİ ROMAN KARAKTERLİ BELÇİKA PASAPORTU

Institut français Ankara işbirliğiyle Türkiye’deki Belçika Büyükelçiliği’nin sunmuş olduğu etkinlik.

  • 04.10.2022 – 28.10.2022 arası
  • Yer: IFT Ankara, Konrad Adenauer Cad. No 30, Yıldız
  • Giriş ücretsizdir
  • Ziyaret hafta içi her gün 10:00 – 19:00 saatleri arası

Yepyeni Belçika pasaportunun güvenliği bir kademe daha yükseldi. Ve hepsinden önemlisi, Red Kid ve Nero’dan Marsupilami ve Spirou’ya, Tenten ve Şirinler’e kadar karikatür çizimleriyle doludur.

48 güvenlik unsuru

Yeni pasaportlar akıllıca iki katman halinde basılmıştır: görünür unsurlar ve daha ayrıntılı, sadece ultraviyole ışık altında okunabilen diğer unsurlar. Bu teknik, eski sürümdeki 24 güvenlik unsuruna kıyasla en az 48 güvenlik ögesini daha entegre etmeyi mümkün kıldı. Bunlar, çeşitli yerlere gizlenmiş, örneğin veri sayfasındaki pasaport sahibinin fotoğrafına veya kitapçığın arka kapağındaki Tenten’in roketinin ayağına gizlenmiş kodlar veya görüntülerdir. Veri sayfasının arkasında, pasaport sahibinin iletişim bilgilerini içeren ayrıntılı bir veri matrisi (iki boyutlu bir barkod) bulunur. Tüm bu detayları belirli bir uygulama üzerinden sadece yetkililer okuyabilimektedir.

14 çizgi roman karakteri

Kitapçık boyunca görünen Belçika çizgi romanlarından toplam 14 karakter heyecan vericidir. Gezi teması elbette resimlerin ortak noktasıdır. Çizimler sadece birden fazla güvenlik unsurunu entegre etme imkanı sunmakla kalmayıp, aynı zamanda dünya çapında bilinen 9. sanatımız için bir vitrin oluşturmaktadır.

Maliye Bakanlığımız, çeşitli yayıncıların, yazarların ve hak sahiplerinin bu illüstrasyonları ücretsiz olarak sunmaya hazır olmasından ancak memnun olabilir. Cömertlikleri, aşırı masraf olmadan birinci sınıf bir pasaport elde etmeyi mümkün kılmıştır.

Kahramanların listesi : Tenten, Natacha, Marsupilami, Bob ve Bobette, Boule ve Bill, Cari Fleur, Blake & Mortimer, les Marteaux, Red Kid, Şirinler, Spirou ve Fantasio, Flaman ve Frankofon dünyalar arasında güzel bir denge!