DUYULARIN HARİTACILIĞI

NOTRE-DAME DE SİON LİSESİ
28.04.2017 - 12:00

Sergi, 17 Şubat’tan 28 Nisa’a kadar (pazar günleri hariç) her gün saat 09.00-16.00 arası ziyaret edilebilir. Ayrıca konser olan akşamlar konser sonuna kadar da gezilebilir.

Sergi, 17 Şubat’tan 28 Nisa’a kadar (pazar günleri hariç) her gün saat 09.00-16.00 arası ziyaret edilebilir. Ayrıca konser olan akşamlar konser sonuna kadar da gezilebilir.

Sergi, farklı ülkelerin topraklarında bulunan çeşitli bölgeleri gezerken oraları nasıl algıladığımızla ilgilenen iki çağdaş sanatçının çalışmalarını sunuyor. Çalışmaları çok farklı yaklaşımlar izlemekle birlikte, her ikisi de insan-mekân arasındaki ince bağlantıyı vurguluyor.

Mathias Poisson, yürüyerek gezilen yerlerin nesnel olmaktan uzak bir algı yorumu olan haritalar ve manzaralar oluşturmaktadır.
Walid Faruk, tersi bir yaklaşımla, insan yüzlerinden hareketle, gezilen bölgelerin izlerinin ve yer değiştirmeye bağlı iç çatışmaların okunabildiği portreler çizmektedir.

Bu sergi çok özel bağlam ve uyumlardan oluşturulmuş 100’den fazla farklı türde eseri bir araya getirmektedir. (yerinde oluşturma, konaklama, kişisel araştırma, uzak seyahatler) Marsilya, Cezayir, Beyrut ve İstanbul gibi birbirinden çok farklı kentlerle, hareketli bir görüntü mozaiği oluşturmaktadır. Ziyaretçiyi kendi hareket algısını gözlemlemeye, kendi yaşadığı bölgedeki gündelik güzergâhını ve işaret noktalarını görüntülemeye davet etmektedir.

Mathias Poisson
Mathias Poisson, 1978’de Fransa’nın Nîmes kentinde doğdu. Sanat araştırmaları onu on beş yılı aşkın bir zamandır geçtiği yolları resmetmeye, mahalleleri haritalamaya ve coğrafi değişimi anımsamak üzere fotoğraf şeklinde izler üretmeye sevk etmiştir. Poisson bizleri mümkün olan tüm şekilleriyle aylak ama özenli yürüyüşler yapmaya çağırmakta, şaşırtıcı yerlerde, odağında turistlerin deneyimi olan algılama gezinmeleri yapmayı önermektedir.
NDS’deki sergi, sanatçının Fransa’nın güneyindeki Marsilya, Montpellier, Cannes; Cezayir (Cezayir, Oran), Lübnan (Beyrut) ve İtalya (Napoli) gibi Akdeniz’in bazı ülke ve şehirlerinde gerçekleştirdiği eserlerinden bir seçki sunmaktadır. Mathias Poisson hâlihazırda Alpes de Haute-Provence Bölgesi’nde yer alan Forcalquier’de yaşamaktadır.

Walid Farouk
Walid Farouk, 1976’da Sudan’ın Om Durman kentinde doğdu. Sudan’da büyüdü, oradaki Güzel Sanatlar Fakültesinde okudu, ardından 2007’de Kahire’ye yerleşti. Sudanlı bir anneyle Mısırlı bir babanın çocuğu olarak çifte bir kültür içinde yetişti ancak kendisini ne birinde, ne diğerinde tamamen bulamayınca ikisi arasında köprüler inşa etmek istedi. Bu amaçla, farklı ülkelerden sanatçıların aralarında görüş alışverişinde bulunmasını teşvik edecek bir kültür arenası olan Nabta’yı kurdu. Toplu sergiler ve yerel nüfusla göçmen nüfusu bir araya getiren çalışmalar vasıtasıyla, farklı toplulukları ayırıcı değil, birleştirici ögeleri vurgulayan bir diyaloğun ortaya çıkmasını sağladı. Farouk 2015’te İstanbul’a yerleşmiştir.