Dans: İp Üstünde

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şebnem Selışık Aksan Salonu
11.05.2018 - 08:30

Bu etkinlik, A Corner in the World X bomontiada ALT programı kapsamında gerçekleşen 3. A Corner in the World Festivali’nde yer almaktadır.

Bu etkinlik, A Corner in the World X bomontiada ALT programı kapsamında gerçekleşen 3. A Corner in the World Festivali’nde yer almaktadır.

“Yazının kalıcılığını sağlayan şey her bir icracının isteyerek aldığı risktedir. Hem beden hem de zihin pes edip artık herhangi bir sınır tanımayana kadar, bıkmadan usanmadan kendi ihlallerini de içeren katı bir biçim oluşturma yetisi. Bu sonsuz boyun eğme ve koy verme karışımı, ancak kurtulunması gereken alışılmış prosedürleri tespit edip ortadan kaldırmak için bedene ve zihne bir dizi kural katı uygulandığında mümkündür. Ancak o zaman kişinin kendinden kaçmak için izleyebileceği yolları buluruz ve bu bence tam olarak eserin yerini bulduğu noktadır. İzleyicide bu aşkınlığın bir aksini yaratmak için icracının bu dramatik gerilimin sürekli farkında olması gerekir ki bu gerilim yavaş yavaş kişinin kendi kenarlarında olduğu hissini, kontrolün ötesinde olanı anlama hissini verir. Bu hassas dengeyi korumak icracının kendi içinde neler olup bittiğine, ama en çok da dışarıda olanlara hassasiyetini en yüksek noktaya çıkarır. Performanstan faydalanarak etrafımızla kaybettiğimiz bağları yeniden ören yenilenmiş bir farkındalık. Ancak o zaman, belirsiz bir süre için bu ipin* üstünde yürürken,  bilmekten vazgeçmeyi kabul ederiz.” Nacera Belaza

* Sur Le Fil kelime anlamıyla “ip üstünde” demektir.

Koreograf: Nacera Belaza
İcracılar: Nacera Belaza, Aurélie Berland, Anne-Sophie Lancelin, Dalila Belaza
Ses ve ışık tasarımı: Nacera Belaza
Teknisyen: Christophe Renaud

Ortaklar

Yapımcı: Compagnie Nacera Belaza
Ortak yapımcı: Festival Montpellier Danse ; La Villette Paris – sanatçı rezidansı 2015 ; CCN de Tours /Direction Thomas Lebrun ; Le Centre National de la Danse – Pantin (yaratım rezidansı) ; Moussem ; Collectif 12, Mantes la Jolie, DRAC Ile de France – rezidans fonu desteği ile; Bozar – Palais des Beaux-Arts de Bruxelles ; Künstlerhaus Mousonturm, Frankfurt.
Destekleyenler: Fonds Transfabrik – Fonds franco-allemand pour le spectacle vivant ; Spedidam

Cezayir doğumlu Nacera Belaza 5 yaşından beri Fransa’da yaşamaktadır. Université de Reims’de modern edebiyat eğitimi aldıktan sonra 1989 yılında kendi dans grubunu kurmuştur. Ocak 2015’te Fransa Kültür Bakanlığı tarafından Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı’na layık görülmüştür. Dansa alaylı bir yorumcu olarak başlar ve içsel gelişiminden, beden, mekan ve içindeki boşluğa karşı duyarlı bir farkındalıktan yola çıkan bir koreografi geliştirir.  Onun yolu bir arayışa benzer ve dansçı ile izleyici arasında, sahnenin sınırsızlığına açık, doğrudan bağın geliştirilmesine yönelir. Eserlerinin her bir ögesi –ışık, mekan, zaman, beden- sahnede birbirlerine cevap verir ve kendi tasarımlarını geliştirir. Jest tekrarları, muazzam bir yavaşlık, zamanın dışına doğru esneme: Nacera Belaza’nın eserlerinin hepsi kişinin sakin, derin ve sürekli, “varoluşlarımızın kulakları sağır eden kavgası” ile karışan bir nefesi araştırması gibi, hareketi araştırır.

Biletler: Tam 50 TL, Öğrenci 30 TL

İstanbul Fransız Kültür Merkezi desteğiyle