ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATROLARI FESTİVALİ

Eskişehir: Sazova Park
27.05.2018 - 02:00

13. ULUSLARARASI ESKİŞEHİR ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATROLARI FESTİVALİ
« D.K.D –  Dance from Keith’s Drawings »

13. ULUSLARARASI ESKİŞEHİR ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATROLARI FESTİVALİ

« D.K.D –  Dance from Keith’s Drawings »

  • Koreografi: Olivier Viaud
  • Dansçılar: Patrick Cheradame, Marin Moser, Margot Twitchin
  • Süre: 30 dak.
  • Dimanche 27 mai à 14h00 / Sazova Park – Eskişehir

Zentai (kafa ve kolları tamamen kaplayan dans mayosu) giyilerek icra edilen trio için olan bu koreografik dans gösterisi, mizahı, yaratıcılığı, rengi ve canlılığı açığa çıkarıyor.

İlk andan itibaren, dansçıların kostümleri Amerikalı ressam Keith Haring’in resimlerinde kullandığı karakterleri anımsatıyor. 80’lerin New-York’unda ilk sokak danslarında olduğu gibi, D.K.D ses için kullandıkları ghetto-blaser (seyyar teyp) ile yere yerleştirilen karton sahnenin üzerinde gelişiyor.

Olivier Viaud Keith Haring’in sanatından çokça ilham almıştır. 2011 kreasyonu olan D.K.D, doğaçlama düzeneğiyle her tür mekanda : Paris metrosu, çocuk festivalleri, sokak animasyonları, hem yaz hem kış ; müzelerde (özellikle 2013 yılında Paris Modern Sanat Müzesi’nde Ketih Haring retrospektifi) 3 yaştan 83 yaşa kadar tüm seyircileri mest ediyor.

Jeune Ballet International (uluslararası genç bale) ve Claude Brumachon Topluluğundan gelen, uluslararası seviyede olan Fransız koreograf Olivier Viaud, 1989 yılında « Compangie V.O. » topluluğunu kurar.  Her tür sahne için çeşitli oyun repertuarları oluşturmuştur.

« Sınırları aşan » bazen abartının uçlarında bir tarzla, müzikalite, mizah ve şiir arasında ustaca kurduğu dengeli koreografileri, sanat tarihini çağrıyor ve beklenmeyene ilgiyi teşvik ediyor.