Caz Konseri : Erol Erdinç & Ceren Temel

Ankara Fransız Kültür Merkezi
15.03.2018 - 08:00

Fransız Kültür Merkezi, sizleri, sahne alacak olan Orkestra Şefi Erol Erdinç (piyano) ve Ceren Temel (şan) ile bir caz konserine davet etmektedir.

Giriş ücretsizdir, kayıt için: 408 82 31 veya murat.celik@ifturquie.org

Fransız Kültür Merkezi, sizleri, sahne alacak olan Orkestra Şefi Erol Erdinç (piyano) ve Ceren Temel (şan) ile bir caz konserine davet etmektedir.

Giriş ücretsizdir, kayıt için: 408 82 31 veya murat.celik@ifturquie.org

Erol ERDINC, biyografi

Erol Erdinç müzik eğitimine Ankara Devlet Konservatuarı’nda A. Adnan Saygun’un Kompozisiyon ve T. Çetiz’in  piyano öğrencisi olarak başladı. Türkiye’de eğitimini bitirdikten sonra, Fransız hükümeti’nden kazandığı burs ile Paris Devlet Konservatuarı ve Ecole Normale de Musique’te orkestra şefliği okumaya başladı. Beş sene boyunca (1975-1980) J. Martinon, Pierre Dervaux, N. Boulanger, P. Boulez ve P. Petit gibi dünyaca ünlü ustalar ile çalıştı. Orkestra şefi, kompozitör, piyanist ve eğitimci olarak çalıştığı kurumlar arasında aşağıdaki kurumlar sayılabilir: Ankara Devlet Konservatuarı (1970 – 1975, solfej öğretmeni); Ankara TRT (1970 – 1975, çocuk yayınları prodüktörü ve sunucusu); Ankara Devlet Opera ve Balesi (1969 – 1975, bale piyanisti; 1981 – 1983, orkestra şefi); İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (1983 – 2000, daimi şefi ve müzik direktörü); İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı (1985 – 2000, orkestra şefi); Ankara Bilkent Üniversitesi Müzik Fakültesi (2000 – 2002, Dekan); Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı (2002′ den bu yana); T.C. Kültür Bakanlığı (2011 – 2013, Güzel Sanatlar Genel Müdürü); Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (2011 – 2013, daimi orkestra şefi ve müzik direktörü). 40 senelik kariyer sahibi olan Erol Erdinç, ülkesinde bütün senfoni orkestraları ile çalışmış, tüm Avrupa ülkeleri, Kuzey ve Güney Amerika’da konserler vermiştir. Yönettiği en prestijli orkestralar arasında Rusya St. Petersburg Akademik Orkestrası, Nova Rusya Moskowa Senfoni Orkestrası, Roma Senfoni Orkestrası, Portekiz Senfoni Orkestraları ve Brezilya Devlet Orkestraları, Meksika ve Arjantin ulusal orkestraları yer almaktadır. Türkiye’nin en önde gelen solistleri ile çalışma fırsatı bulmuş; L. Berman, N. Lugansky, B. Engerer, E. Virsaladze, D. Oistrach, V. Pikaizen, A. Rudin, M. Ohana, G. Johansen ve daha bir çok tanınmış müzisiyen ile aynı sahneyi paylaşmıştır. Aldığı ödüller arasında Türkiye Cumhuriyeti “Devlet Sanatçısı” ünvanı ve Fransa Hükümeti “Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres” nişanı mevcuttur. Başta Rusya St. Petersburg Akademik Orkestrası olmak üzere, çesitli orkestralar ile kaydedilmiş klasik müzik ve caz CD/DVD’leri bulunmaktadır.

Ceren TEMEL, Caz vokalisti

Biyografi

Ceren Temel, 2004 yılında Kayseri Anadolu Guzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü’nde keman ve piyano egitimine başladı. 2008’de Gazi Universitesi Muzik Egitimi Anabilim Dali’nda okumaya hak kazandi, keman ve piyano egitimine burada devam etti. Lisansta okulun öğrenci orkestrasında birinci keman üyesi olarak yer aldı. Lise ve lisans boyunca okulun çoksesli korosunda soprano olarak yer aldı. 2012’de Gazi Üniversitesi’nden mezun olup aynı bölümde Yüksek Lisans eğitimi almaya hak kazandı. Yüksek Lisans Oda Müziği Konseri’nde piyanist olarak yer aldı ve 2016 Mayıs ayında Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Bilim Dalı Yüksek Lisans programından mezun oldu. Liseden itibaren pop, blues, hard rock gibi cesitli tür gruplarda vokal olarak yer aldı. Lisans yıllarında caza ilgi duymasıyla 2014 yılında profesyonel olarak caz vokal eğitimi almaya karar verdi ve Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Bölümü’nde lisans eğitimi almaya hak kazandı. Burada caz vokal ve improvizasyon çalışmalarına Randy Esen ile başladı ve genel vokal tekniği çalışmalarını Yıldız İbrahimova ile yaptı. Amerika’da doktora yapmakta olan, ödüllü caz vokalist Meltem Ege ile birebir çalıştı. 2015 Kasım ayında Türkay Orkestrası ile Gazi Üniversitesi’nde konser verdi. 2016 IKSV İstanbul Caz Festivali’nin düzenlediği Genç Caz Yarışması’na katılarak Hacettepe’de kurdukları grup ile birlikte İstanbul Caz Festivali/Parklarda Caz etkinliğinde ve Nardis Caz Club’ta sahne alma hakkı kazandı. 2016 Eylül’de caz efsanesi, piyanist Barry Harris’in Roma’da düzenlenen workshop’ına katıldı. 1 Mart 2017’de yapılan 13. Nardis Genç Caz Vokal Yarışması’nda birinci gelerek Nisan ayında Letonya’da düzenlenen Riga Jazz Stage yarışmasında Türkiye’yi temsil etmeye hak kazandı. Halen Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda caz vokal eğitimine devam etmektedir, Ankara ve İstanbul’da konserler vermektedir.