Caz konseri: Charlotte Wassy meets the Jef Giansily Quarted

Sam's Bistro, Uğur Mumcu Caddesi No:19, 06700 GOP
08.05.2018 - 09.30

ULUSLARARASI ANKARA CAZ FESTİVALİ
Charlotte Wassy meets the Jef Giansily Quartet 

ULUSLARARASI ANKARA CAZ FESTİVALİ

Charlotte Wassy meets the Jef Giansily Quartet 

  • Charlotte Wassy, vokal
  • Hermon Mehari, trompet
  • Jef Giansily, piyano
  • Matthew Hall, kontrbas
  • Ferit Odman, bateri

Biletler yakın bir zamanda   

Charlotte Wassy: Çok küçük yaştan itibaren sanatçı bir ailenin içinde Kamerun’un geleneksel ritimleriyle büyüyen Charlotte Wassy, erken yaşta hayatını müziğe adayacağının farkına varır. Bunu da favori enstrümanı olan sesiyle en doğal şekilde ifade etmeyi seviyor. Hem Fransız  hem Kamerun kökenlerinin çeşitliliğinden beslenen Charlotte, benliğinin derinlerinde yaşıyor ve kalbinde taşıdığı melezliği dile getiren sanatçı « içgüdüsel melez caz » diye adlandırdığı kendi müziğini « cazın renkleriyle « etnik renkleri » birleştirmeyi seviyor. Sanatsal vizyonunda, ritimler, sesler ve hareketler kaçınılmaz bir şekilde  birleşiyor. Müziğe paralel olarak uyguladığı dans, konserleri esnasında sahnede hep  vardır. 2011 yılından beri sürekli olarak beraber sahne aldığı ve dünyanın dört bir yanından gelen (Küba, Brezilya, Guadalup) olağanüstü müzisyenlerden oluşan beşli grubu Leonardo Montana, Damian Nueva, Arnaud Dolmen ve Irving Acao’dan oluşmaktadır. 2013 yılında « Niam » adlı albümünü (Gaya Music / Abeille) bu grupla çıkarır.

Caz kediler için bir müzik türüdür : risk alıp tekrar dört ayak üzerine düşenleri sever.

Istisnai bir şarkıcı olan Charlotte Wassy girişimde bulunur, dener ve üstlendiği her işte başarılı olur.   Antoine Garance, Citizen Jazz. Geçen Ocak ayında, Unisson adlı albümü kaydetmiştir. 2018 sonbaharında çıkacak olan albümde bu sefer kontrbasta muhteşem Felipe Cabrera bulunmaktadır.

  1. Ankara Uluslararası Caz Festivali çerçevesinde bu sefer Charlotte Wassy, Jef Giansily Quartet ile buluşacaktır.

 Jef Giansily Quartet: Fransız piyanist Jef Giansily Istanbul’da yaşamaktadır.  Paris’te aldığı müzik eğitiminden sonra, Istanbul’a yerleşen sanatçı farklı gruplarla ve özellikle Kontrabasçı Matthew Hall ve baterist Ferit Otman’ın uzun yıllardır beraber olduğu trio ile ya da trompetçi Hermon Mehari’nin katıldığı yeni beşli grubu ile sıkça konserler vermektedir. Sık sık caz festivallerinde ve kulüplerde kendi grubuyla çalmaktadır. En son bulunduğu projelerden biri Darrell Green’in de katıldığı Camille Thurman’ın grubudur. Istanbul sahnelerinde birçok grupla sahne almaktadır. Çeşitli ülkelerden doğaçlama yapan müzisyenler arasında buluşmalar yakalamak için 2009 yılında kurduğu ve Circle label’den çıkan « Stetches » adlı albümünde Sibel Köse veya Sarp Maden’i yer almaktadır. Şimdilerde Jef Giansily EFMI (Ecole Franphone de Musique d’Istanbul) müdürüdür.

Hermon Mehari: Kansas city şehrinden trompetçi Hermon Mehari, tüm dünyada sideman ya da kendi grubu ile verdiği konserler sayesinde uluslararası caz sahnelerinde oldukça aktif olduğunu kanıtlamıştır. Carmine Caruso uluslararası trompet yarışmasının kazananı ve prestijli Thelonious Monk Competition’un yarı finalisti olan sanatçı en ünlü müzisyenlerle beraber sıkça konserler verir ve albüm çıkarır. Bleu adlı çok beklenen albümü kariyerinde yeni bir çağın başlangıdır. Piyanoda Aaron Parks (ECM), saksafonda Logan Richardson (Blue Note), Vibrafonda Peter Schlamb, bateride Ryan J. Lee ve kontrbasta Rick Rosato, albümün çıkışından kısa bir süre sonra iTunes caz kategorisinde albüm satışlarında 1 No oldu.

Matthew Hall: Virginia eyaletinin başkenti olan Richmond’da dünyaya gelen Matthew Hall 2009 yılından beri Istanbul’da yaşıyor. Okyanus ötesinde çok sevilen kontrbasçı, çeşitli durumlarda  Jimmy Cobb gibi caz müziğinin efsaneleriyle beraber konserler veriyor.

Aynı zamanda, Justin Kauflin, Matt Wilson, Alan Parker gibi isimlerle eğitimlere katılır ve  ülkesine döndüğü zamanlarda ise bu isimlerle albüm kaydeder. Sarp Maden, Imer Demirer, Ayşe Gencer … gibi birçok Türk sanatçıların kayıtlarında yer almaktadır.

Ferit Odman: Çok talep gören caz davulcusu Ferit Odman Istanbul’da yaşamaktadır. Sideman olarak birçok projede yer alan müzisyen, ünlü trompetçi Terell Stafford ile kendi adıyla  çıkardığı Dameronia wiht Strings (2015) adlı son albümünün aranjmanını  David O’Rourke yapar, Danny Grissett ve Peter Washington ise eşlik eder. Ferit Odman,  Vic Firth bateri çubuğu ve İstanbul Agop zil ile özellikle Gretsch marka bateri çalıyor.

Charlotte Wassy’nin müziği: Tüm çift kökenliliklerde olduğu gibi,  Charlotte Wassy’nin müziği bu çeşitliliğin etkinlerinden besleniyor.  Bu melezliği dile getiren ve « cazın renkleriyle » « etnik renkleri » birleştiren  sanatçı kendi müziğini « içgüdüsel melez caz » diye adlandırıyor.  Şarkıcının orjinal bestelerinde Paris, Afrika, New York, Brezilya’yı duyuyoruz. Bu Kültürel fokurdamaya, Charlotte’un beraberinde sahneye getirdigi ve dünyanın şu karşı konulamaz şarkısına özgü olan dans da katılır.

 

http://www.ankaracazfestivali.com/tr/