BENJAMİN ALARD

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi
13.04.2017 - 07:30

Barok müzik konseri

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi, Georg Philpp Telemann’ın ( 1681-1767) ölümünün 250. yılını anıyor.

Barok müzik konseri

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi, Georg Philpp Telemann’ın ( 1681-1767) ölümünün 250. yılını anıyor.

Dünyası Jean-Sébastien Bach’ın müziğiyle dolu olan Benjamin Alard ilk ödülünü 2004’te uluslararası Bruges Klavsen Yarışması’nda aldı. Genç yaşta org enstrümanının gizemine kapılan sanatçının ilk öğretmenleri Dieppe ve Rouen Konservatuvarlarından sırasıyla Louis Thiry ve François Ménissier’dir.

Paris’te birlikte okuduğu Elisabeth Joyé sayesinde klavsen repertuvarını keşfetti. 2003’te Jörg-Andreas Bötticher, Jean-Claude Zehnder ve Andrea Marcon ile çalışmak için Schola Cantorum de Bâle’e girdi. Paris’te Saint-Louis-en l’Île kilisesinin orgcusu Bernard Aubertin ile aynı orgu paylaşan Benjamin Alard, 2007’den beri orada « Claviers en l’ile » adı altında Bach konserleri (org, klavsen, klavikord resitalleri, ve oda müziği ve konserleri) düzenlemektedir.

Orgda olduğu kadar klavsende de iyi olan sanatçının zamanının çoğunu resitaller ve oda müzikleri almaktadır ve her sene dünyada müzik merkezlerine davetli olarak katılmaktadır.Benjamin Alard’ın, Hortus müzik evinden çıkan XVII. ve XVIII. yüzyıl Fransız müziği diski « Andreas Bach Buch », J. S. Bach’ın org için trio sonatları kayıtları, Alpha’da Klavye Übung I ve II , vs. kayıtları vardır. Bu kayıtlar müzik basını tarafından düzenli olarak ödüllendirilmiştir.