BELGESEL: KETENİN DÖNGÜSÜ

Institut français İzmir
30.03.2022

Döngü Kooperatifi işbirliğiyle

Ketenin Döngüsü Belgeseli

30 Mart 2022 Çarşamba saat 19.00’da, Institut français İzmir’de

 

“Ketenin Döngüsü Belgeseli” Institut français İzmir’de gösterime sunulacak!

Türkiye’nin ilk tarımsal AR-GE Kooperatifi olan Döngü Kooperatifi, ülkemizdeki yerli keten üretimini yeniden başlatmak için kolları sıvadılar. Bu yolculuk sırasında, bir keten hikayesi oluşturdular. “Tarımda kadim bilgiler, yeni fikirler” düşüncesi ile giriştikleri araştırmalarda edindikleri bilgiler, yaşananlar, keşfedilenler fotoğraflara, kelimelere ve görüntülere büründü ve ortaya bu hikayenin ilk bölümü olan “Ketenin Döngüsü Belgeseli” çıktı.

Ketenin Döngüsü Belgeseli, tescil yolundaki keten tohumları Efe ve Cemre’nin bu doğuş hikayesini anlatıyor. Belgeselin yapımı Döngü Kooperatifi’ne ait. Yönetmenliğini Gazeteci-Yazar Ayçe Bükülmeyen Özerdem üstlendi. Kurucu Ortağı Özerdem, TRT ve belgesel deneyimi ile ketenle ilgili pek çok görüntüyü saatlerce izledi, seçti, metni hazırladı, seslendirdi ve Ketenin Döngüsü Belgeseli’ne imzasını attı.

Belgeselin ilk gala gösterimi, Institut français Türkiye İzmir’de gerçekleşecek. 30 Mart 2022 Çarşamba saat 19.00’da başlayacak programda, Institut français Türkiye İzmir Müdürü Jose-Maria Querios, Döngü Kooperatifi Başkanı Zeynep Derece, Ege Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Ali Peksüslü, GEF-SGP Ulusal Koordinatörü Gökmen Argun, çiftçi kadınlar adına Ayşe Naval birer konuşma yapacaklar. Belgeselin yönetmeni Ayçe Bükülmeyen Özerdem ise Washington’dan online bağlanarak belgeselin yapım sürecini anlatacak.

 

Döngü Kooperatifi, “Türkiye Orijinli Liflik Keten Genotipleri ile Keten Tarımının Tekrar Canlandırılması ve Kırsal Kesim İçin Gelir Getirici Yeni Faaliyet Alanlarının Yaratılması” isimli projeyi, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Tire Belediyesi ortaklığında iki yıldır sürdürüyor. Küresel Çevre Fonu GEF-SGP (Global Environment Foundation- Small Grant Programme) tarafından desteklenen projede amaç, endemik bitki olan keten tohumlarını geliştirip tescilletmek. Tarım ve Orman Bakanlığı, Ege’nin ilk yerli ve milli liflik keten çeşit adayları olan Efe ve Cemre isimli atalık tohumlara üretim iznini verdi. Tohumların tescil süreci ise sürüyor.

 

Ketenin Döngüsü Belgeseli

Hazırlayan-Anlatan ve Yöneten: Ayçe Bükülmeyen Özerdem

Kamera-Ses: İnanç Türkmenoğlu

Drone Operatörü: Fatih Özdemir

Jenerik: Ata Medya

Müzik: Olexandr Ignatov

Yapım: Döngü Kooperatifi

İzlemek için: https://youtu.be/TN-vB1IKtg8