Béa Johnson – Sıfır atık

İstanbul Fransız Kültür Merkezi
08.05.2018 - 07:15

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) programı kapsamında yazar Béa Johnson ile bir söyleşi gerçekleştirilecektir.

Mizah ve enerjiyle yorumladığı görsel bir sunum ile Béa, parkuru boyunca karşılaştığı engelleri ve kabul gören çözümleri paylaşıyor. Sıfır Atık elde etmek için, 5 kuralın uygulanması için basit bir sistem sunuyor : Reddet, Azalt, Yeniden Kullan, Dönüştür ve Gübrele. Öğüt vermeden, yargılamadan, kendi hayat tarzı hakkında bilgilerini anlaşılır bir biçimde paylaşarak önyargıları kırıyor : Sıfır atığın iyi, daha sağlıklı olabileceğini, zaman ve para tasarrufu sağlayabileceğini ispatlıyor.

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) programı kapsamında yazar Béa Johnson ile bir söyleşi gerçekleştirilecektir.

Mizah ve enerjiyle yorumladığı görsel bir sunum ile Béa, parkuru boyunca karşılaştığı engelleri ve kabul gören çözümleri paylaşıyor. Sıfır Atık elde etmek için, 5 kuralın uygulanması için basit bir sistem sunuyor : Reddet, Azalt, Yeniden Kullan, Dönüştür ve Gübrele. Öğüt vermeden, yargılamadan, kendi hayat tarzı hakkında bilgilerini anlaşılır bir biçimde paylaşarak önyargıları kırıyor : Sıfır atığın iyi, daha sağlıklı olabileceğini, zaman ve para tasarrufu sağlayabileceğini ispatlıyor. Can sıkan bir konunun, herkes için erişilebilir olabileceğini gösteriyor.

Béa kendini tutku, dinamizm ve samimiyetle ifade ediyor. Evlerde uygulanabilir çözümlere, eşsiz bir bakış açısı sunuyor. Düzenlenen konferanslara katılan kitlelere farklı bir bakış açısı ve alışkanlıklarını değiştirmeye teşvik ediyor. Katılımcılar, sürdürülebilirlik konusunda az veya çok bilgili de olsalar akla gelmemiş yeni olasılıkları keşfedeceklerdir. Evlerine daha farklı fikirlerle dönecek ve bu ilgi çekici konferansı onlara sunduğunuz için teşekkür edeceklerdir.

Béa Johnson ve ailesi, 2008’den bu yana çöpleri günlük hayatlarından çıkardılar. Yıllık atıkları bir litrelik kavanozda. Béa, blogu ve çok satan Zéro Déchet (Sıfır Atık) kitabı sayesinde, daha basit yaşayarak ve atıklarını radikal bir biçimde azaltarak ilham kaynağı olmuştur. 2011 yılında « Green Awards » ödülüne layık görülen Béa, uluslararası düzeyde üniversitelerde, iş komitelerinde, derneklerde, sempozyum ve fuarlarda söyleşilere katılarak medyanın ilgisini topluyor. New York Times, France 2 haber bültenlerinde olmak üzere dünyanın dört bir yanında gazete ve televizyonlarda yer aldı. Tutkulu ve iyimser bir mizaca sahip olan Béa « Sıfır Atık » yaşam biçiminin dünyadaki sözcüsü Paris-Match dergisinin deyişiyle « Ekolojinin yeni mesihi » olmuştur.

Giriş serbest. Katılım için kayıt gerekir.
Türkçe simultane çeviri.