BAŞKENT KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ: Stéphanie Laleuw

CerModern, Kale, CSO
28.05.2022
12.06.2022

Konser, sergi…

Geleneği/Geleceği Dokumak

Institut français, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ankara’da düzenlenen 1. Başkent Kültür Yolu Festivali’ne görsel sanatçı Stéphanie Laleuw ile katılıyor.

Konserler, sergiler, müze, kale…

28.05 – 12.06.2022 arası

Sanatçının sergisi CerModern’de gerçekleşecek.

Stéphanie Laleuw

« Enstalasyon ve tablolarımda kullandığı tekstilde payetleri, deniz kabukları, boncukları ve her türlü kendimin imal ettiği ya da toplama öğeleri dahil ettiğim boya, kumaş, nakış, tığ işi gibi farklı araçları bir araya getiriyorum. Araştırmamın temelindeki süslemeler çoğalıyor, büyüyor, iç içe geçiyor, tuvalden taşıyor, doğanın karmaşık olan dağınıklığını, karnavalın bulaşıcı enerjisini, yaşamın gücünü hatırlatıyor. Bu coşkulu desen ve renk oyununda, bolluk, birikim, abartı, hayatın neşeli bir ifadesi ile eş anlamlıdır. Süsleme bir ek değildir, aranan yaşamı ve yaşam gücünü oluşturur. Ev ve zanaat alanındaki uygulamalardan yararlanarak, ailemin kadınlarının yaptığı işleri yeniden kullanarak ya da katılımcı bir şekilde çalışarak, çalışmalarım, elin zekasının altını çiziyor ve diğeriyle olan ilişkimizi sorguluyor ».

Lille’de yaşayan plastik sanatlar sanatçısı Stéphanie Laleuw « Jürinin tebrikleri » (félicitations du jury) ile 2019 yılında Turcoing Sanat Yüksek Okulundan mezun oldu. Aslen mühendislik eğitimi alan Laleuw, 2014 yılında plastik araştırmalarına yoğunlaşmak için serbest çalışmaya başlar. Birkaç sergi ve Premier Parcours d’Art Contemporain d’Amiens’e (1. Amiens Çağdaş Sanat Parkuru) katıldıktan sonra 2018 yılında DRAC Hauts-de-France’dan destek alır. 2020’de lille3000 için Young Colors (Genç Renkler) sergisine katılır.

stephanielaleuw.com

Program ve bilgiler:

https://festtr.com/festival/baskent-kultur-yolu-festivali/#openmore