Barok Müzik Konseri: Ombre & Soleil

Erimtan
28.02.2017 - 09:00

Bu konser Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi ve Ankara Fransız Kültür Merkezi işbirliği ile düzenlenmektedir.

Katılım serbesttir. Rezervasyon tel: 311 04 01

Bu konser Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi ve Ankara Fransız Kültür Merkezi işbirliği ile düzenlenmektedir.

Katılım serbesttir. Rezervasyon tel: 311 04 01

Ombre et Soleil topluluğu:

 • Amandine Solano – barok keman
 • Stephanie Houillon – viola da gamba
 • Constanze Chmiel – barok flüt, blokflüt
 • Gülen Ada Tanır – spinetto

Chanson

 • C. de Sermisy (1490 civarı – 1562) Allez soupir sen flammez, Tant que vivray
 • C. Janequin (1485 civarı – 1558) J’ay mis mon cœur, Je demeure seulle
 • A. de Cabezón (1510 – 1566) Un gay bergier üzerine Diminution
 • T. Crécquillon (1505 civarı – 1557) Un gay bergier
 • F. Rognoni (1570 civarı – 1626) Modo facile di passagiar sopra la Viola bastarda “Susanna” d’Orlando
 • P. Certon (1510 civarı – 1572) Amour à tort
 • P. Attaingnant (1494 civarı – 1552 civarı) Tourdion

Canzone

 • C. de Rore (1515 ya da 1516 – 1565) En vos adieux
 • G. Bassano (1561 civarı – 1617) / C. de RoreIo cantarei d’amor üzerine Diminution
 • G. Gabrieli (1554 civarı – 1612) Canzon seconda ve quarta a quatro
 • D. Castello (1590 – 1658) Sonata 2
 • G. Frescobaldi (1583 – 1643) Canzone seconda ve terza
 • T. Merula (1595 – 1665) Ciaccona, Canzona La Pighetta

Constanze Chmiel: Blokflüt ve barok flüt enstümanlarında uzman olan Constanze Chmiel bu iki enstrüman ile, rönesanstan klasik döneme kadar uzanan tüm müzikleri icra edebiliyor. Berlin’de Christoph Huntgeburth’in sınıfında ve Cenevre’de Gabriel Garrido ve  Serge Saïtta’nın sınıflarında aldığı eğitimler ile birçok sanat ve pedagojik diplomalar alan Constanze Chmiel, özellikle Mark Hantai ve Dorothée Oberlinger gibi isimlerle birçok usta master class’a katılarak eğitimini daha da geliştirmiştir.  Müzikal parkurunun yanı sıra, Constanze Chmiel Berlin’de aldığı Müzik ve Alman Dili ve Edebiyatı alanlarında yüksek lisansa sahiptir.

Stéphanie Houillon: Çok küçük yaşlardan itibaren müzik ile tanışan ve 12 yaşında Haguenau müzik okulunda mandoline başlayan Stéphanie Houillon, mandolin ve barok mandolin yüksek diplomasını birincilikle aldığı Esch-sur-Alzette konservatuarında Juan Carlos Muñoz ile kendini geliştirirken eş zamanlı olarak Ettelbrück (Lüksemburg) konservatuarında Michel Igisch’in sınıfında viola da gamba eğitimine başlar. Strazburg Filarmoni Orkestrası ve Bayreuth Festivalinde Fransız-Alman Filarmonisi ile birçok projede birlikte yer alan Stéphanie Houillon 2013 yılında solist olarak J.N. Hummel’in mandolin için konçertosunu Lüksemburg Filarmoni Orkestrası ile icra etmiştir. Özellikle Paolo Pandolfo, Jordi Savall gibi isimlerle eski müzik alanında uluslararası master classlara katılmaktadır.

Amandine Solano: 6 yaşındna Perpignan konservatuarında kemana başlayan Amandine Solano’nun eski müzikle tanışması Christian Rouquié’nin sınıfında ders almaya başlamasıyla gerçekleşir. Modern eğitim almasına rağmen, Philippe Couvert, Patrick Bizmuth, Manfredo Kraemer, François Fernandez, Odile Edouard, Enrico Onofri ve Florence Malgoire gibi isimler ile yılda birkaç kez barok keman master classlara katılır ve eski müzik yorumu ve dönem enstrümanları üzerine çalışmalarını geliştirir. Toulouse Yüksek Okulu’ndan modern keman diplomasını aldıktan sonra, tamamen eski müzikle ilgilenmeye karar veren Amandine Solano, Cenevre Müzik Yüksek Okulu’nda Florence Malgoire’in sınıfına dahil olur ve burada en iyi derece ve jüri tebrikleri ile Barok Keman Yüksek lisansını alır. 2014 yılında, Principe Francesco Maria Ruspoli Barok Keman Uluslararası Yarışması’nda birincilik ödülünü kazanan müzisyen Danimarka, Italya ve Brezilya’da resitaller vermiştir. Amandine 1777 yılına ait Aegidius Klotz kemanını çalmaktadır.

Ada Tanir: Ankara’da doğan Ada Tanır  Ankara Devlet Konservatuarında piyano ve müzikoloji eğitimi aldıktan sonra, Berlin’de « Hanns Eisler » Müzik Yüksek Okulunda Jürgen Ganzer’in sınıfında müzik teorisi dersleri almak için Almanya’ya gider ve burada klavsen çalmaya başlar. Müzik teorisi üzerine diplomasını aldıktan sonra, Mitzi Meyerson (Universität der Künste Berlin) ve klavsen yüksek lisansı aldığı Christian Rieger (Folkwang Universität der Künste Essen) derslerine kayıt yaptırır. Solistiğin ve öğretmenliğin yanı sıra, klavsen, piyano ve sentetizör üzerinde birçok çağdaş kreasyonlara katılan Tanır, 2007 yılında Berlin topluluğu ile « Hanns Eisler » de beste ve çağdaş yorum dallarında birincilik ödülü alır. Gölge ve Güneş ve 2011 yılında « Biagio  Marini » Eski Müzik Uluslararası Yarışması 2. Ödülünü birlikte kazandığı « Festina Lente » topluluklarının kurucu üyelerindendir.

www.erimtanmuseum.org