ALT TARAFI DÜNYANIN SONU

Fransız Kültür Merkezi
10.05.2017 - 07:00

Sinema ve tiyatro : 9-10 Mayıs  2017
Okuma Tiyatrosu
Fransız oyun yazarı Jean-Luc Lagarce’ın 1990 tarihinde kaleme aldığı Alt Tarafı Dünyanın Sonu, on iki yıl önce ayrıldığı evine geri dönen Louis’i konu almaktadır. Louis öleceğini öğrendiğinde hem ailesiyle tekrar görüşmek, hem de çok az zamanının kaldığını söyleyebilmek için eski evini ziyaret kararı alır lakin hiçbir şey beklediği gibi değildir.

Sinema ve tiyatro : 9-10 Mayıs  2017

Okuma Tiyatrosu

Fransız oyun yazarı Jean-Luc Lagarce’ın 1990 tarihinde kaleme aldığı Alt Tarafı Dünyanın Sonu, on iki yıl önce ayrıldığı evine geri dönen Louis’i konu almaktadır. Louis öleceğini öğrendiğinde hem ailesiyle tekrar görüşmek, hem de çok az zamanının kaldığını söyleyebilmek için eski evini ziyaret kararı alır lakin hiçbir şey beklediği gibi değildir. Oyunun diğer karakterleri olan AnneAntoine ve Suzanne, Louis’siz geçen yılların oluşturduğu dünyayı ona yansıtırlar. Herkes birbiriyle ilişki içindeymiş gibi gözükse de kimse kimseyi duyamamakta ya da iletişim kuramamaktadır. Lagarce’ın şiirsel bir dil kullandığı bu oyununda alışılagelmiş anlatım biçimi dışına çıkarak, aile, masumiyet, var olma ve ölüm gibi temaları kullanır.

Yazar: Jean- Luc LAGARCE
Çevirmen: Ayberk ERKAY
Yönetmen: Lesli KARAVİL
Dramaturji: Ozan Ömer AKGÜL
Yaratıcı Ekip: Ceren YÜKSEKKAYA, Gökhan COŞKUN
Oyuncular: Tuğrul TÜLEK, Tilbe SARAN, Sermet YEŞİL, Gizem ERDEM, Eylül Su SABAN

Gösteri Süresi: 90 dakika

Oyun Türkçe, Fransızca üstyazılıdır.

Fransız Kültür Merkezi, 9 Mayıs Salı günü saat 19:15’te, Jean-Luc Lagarce’ın oyunun uyarlaması olan, Xavier Dolan’ın yönetmenliğinde Gaspard Ulliel, Marion Cotillard, Vincent Cassel ve Léa Seydoux gibi ünlü oyuncuların da rol aldığı Alt Tarafı Dünyanın Sonu filminin gösterimini yapacaktır. Film aynı zamanda Cannes Festivali Büyük Ödülüne layık görülmüştür.

Giriş ücretsizdir.