Albert Camus : Yabancı, içtenliğin çılgınlığı

İstanbul Fransız Kültür Merkezi
01.03.2018 - 07:15

Bugün annem öldü. Belki de dün, bilmiyorum. Bakımevinden bir telgraf aldım : « Anneniz öldü. Cenazesi yarın kaldırılacak. Saygılar ». Bundan pek bir şey anlaşılmıyor. Belki dün ölmüştür.

Bugün annem öldü. Belki de dün, bilmiyorum. Bakımevinden bir telgraf aldım : « Anneniz öldü. Cenazesi yarın kaldırılacak. Saygılar ». Bundan pek bir şey anlaşılmıyor. Belki dün ölmüştür.

Frankofoni Ayı etkinlikleri çerçevesinde, Cansel Elçin, Fransız edebiyatının en önemli klasiklerinden ve Albert Camus’un büyük eseri Yabancı’nın en çarpıcı bölümlerini, çellist Murat Berk’in müziği eşliğinde  okuyacak.
Sert ve ruhsuz bir anlatım diline sahip Camus metni ile çellonun buluşması, insanı ve kendi dünyaları arasında varolan çelişkileri sahneye yansıtacak. Camus’ye göre bireysel absürdlük/saçmalık bir bakıma gerçekliğin aynı zamanda dünyanın saçmalığıyla savaşmanın bir yolu.

Cansel ELÇİN

Türk sinema, tiyatro ve televizyon oyuncusu Cansel Elçin ilk ve orta eğitimini Paris’te Lycée Racine’de tamamladıktan sonra Ekonomi ve Sosyal Bilimler okudu. Tiyatro eğitimini, Fransa’nın önde gelen tiyatro okullarından sanatçı Ecole Florent’da tamamladı. Televizyon dizilerinde ve sinema filmlerinde aldığı rollerle Türkiye’de de tanınan sanatçı, 2015 yılından bu yana, Şakir Gürzumar’ın yönettiği Frankenstein rolünü başarıyla canlandırmaktadır.

Murat BERK 

1980 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarına giren Murat Berk, 1986’da, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Lisans bölümünde Prof. Ali Doğan’ın öğrencisi oldu.  Aynı yıl İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın açtığı sınavı kazanarak viyolonsel sanatçısı olarak orkestraya katıldı. 1993 yılında kazandığı bir bursla İsviçre’de Cenevre Konservatuvarı’na kabul edildi. Yurtdışında öğrenimi sırasında, Mstislav Rostropovich, Misha Maisky, Janos Starker gibi ünlü viyolonselcilerin kurslarına katıldı. Lozan Orkestrası, Tibor Varga Oda Orkestrası ve Cenevre Oda Orkestraları ile çalışma fırsatı buldu. 1997 yılında Türkiye’ye dönen sanatçı, halen İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nda görev yapmakta.

Etkinlik hem Fransızca hem Türkçe’dir.