AKOUSMAFLORE uzatıldı…

Sergi 10 şubat’a kadar uzatıldı… İzmir Fransız Kültür Merkezi, Scenocosme sanatçıları Grégory Lasserre ve Anaïs met den Ancxt’ın şaşırtıcı enstalasyonuna ev sahipliği yapıyor.
10.02.2017 - 09:30

Sergi 10 şubat’a kadar uzatıldı… İzmir Fransız Kültür Merkezi, Scenocosme sanatçıları Grégory Lasserre ve Anaïs met den Ancxt’ın şaşırtıcı enstalasyonuna ev sahipliği yapıyor. Akousmaflore, insan dokunuşuna duyarlı, müzikli, gerçek bitkilerden oluşan, interaktif bir bahçe. Bitkiler en ufak bir dokunuşla sesli bir karaktere bürünüyor. Elektrostatik enerjiye duyarlı hale getirilen bitkiler, insanların kendilerine yaklaşması ve dokunmalarıyla çeşitli sesler [...]

Sergi 10 şubat’a kadar uzatıldı…

İzmir Fransız Kültür Merkezi, Scenocosme sanatçıları Grégory Lasserre ve Anaïs met den Ancxt’ın şaşırtıcı enstalasyonuna ev sahipliği yapıyor.

Akousmaflore, insan dokunuşuna duyarlı, müzikli, gerçek bitkilerden oluşan, interaktif bir bahçe. Bitkiler en ufak bir dokunuşla sesli bir karaktere bürünüyor. Elektrostatik enerjiye duyarlı hale getirilen bitkiler, insanların kendilerine yaklaşması ve dokunmalarıyla çeşitli sesler çıkarıyor, bizlere müzik ziyafeti çekiyorlar.

Scenocosme sanatçıları, eserlerinde bitkilerle dijital teknolojiyi bir araya getiriyor. Bitkiler bulundukları ortamlarda, insan vücudundan ya da çevreden gelen ener- ji akışını doğal olarak algılayan canlılardır. Sanatçılar bu projede, bitkinin algıladığı akışın sesli bir biçimde ifade edilmesine aracılık ediyorlar. Eser, belirli karakter ve davranışları simgeleyen ses kompozisyonlarıyla bitkisel bir dil sunuyor ve bu da iz- leyicilerin tepkisini, duygusunu ve yaklaşımını etkileyen geribildirimler ortaya çıka- rıyor.

Vücudumuz, sürekli olarak, bizim farketmediğimiz bir elektrostatik enerji üretir. Bu enerji bulutu bizleri gölgemiz gibi takip eder etrafımızı görülmez bir şekilde çevre- ler. Scenocosme gerçeklikle hayali birbirine karıştırarak, bizlere insanoğlunun görün- meyen enerjiyle olan ilişkisini sorguluyan müzikli bir deneyim sunuyor. Algımızla ya- kalayamadığımız bu gerçekliği, sesin aracılığını kullanarak, çevremizin sadece tepkisiz değil, canlı ve tepki veren şeylerden de oluştuğunu bizlere gösteriyor. Bitkiler var- lıklarını çığlıklarıyla, müzikleriyle ve akustik titreşimleriyle hatırlatıyor.