AİX-EN-PROVENCE FESTİVALİ GÖSTERİMLERİ

ZORLU PSM
19.07.2017 - 08:00

19 Temmuz – 16 Ağustos 2017
Aix-en-Provence Festivali’nin en seçkin eserleri, festivalin hemen ardından 19 Temmuz – 16 Ağustos tarihleri arasında İstanbul Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle açık havadaki Zorlu PSM Amfi’nin dev ekranında ücretsiz olarak sanat severlerle buluşuyor!

19 Temmuz – 16 Ağustos 2017

Aix-en-Provence Festivali’nin en seçkin eserleri, festivalin hemen ardından 19 Temmuz – 16 Ağustos tarihleri arasında İstanbul Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle açık havadaki Zorlu PSM Amfi’nin dev ekranında ücretsiz olarak sanat severlerle buluşuyor!

1.Dünya Savaşı sonrası Cannes Film Festivali ve Avignon Tiyatro Festivali gibi sanatın ön plana çıktığı girişimlere, odak noktasına müziği alan bir festivalle eklemlenme isteği sonucu ortaya çıkan Aix-en-Provence Festivali, bu yıl 3-22 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek. Seçkisiyle her yıl dünya operasını şekillendiren festivallerden biri konumunda bulunan Aix-en-Provence Festivali kapsamında bu yıl sahnelenecek eserlerden Pinocchio, Carmen, The Rake’s Progress, Don Giovanni ve Erismena, Zorlu PSM Amfi’nin dev ekranı aracılığıyla ücretsiz olarak sanat severlerle buluşacak!

Sanata yönelik özel hayranlığı çok iyi bilinen Fransız opera yönetmeni Gabriel Dusserget’nin Kontes Lily Pastré’nin aldığı destekle birlikte başlayan Aix-en-Provence Festivali; yıllar içinde dünyanın en iyi opera festivallerinden biri konumuna geldi; hatta 2014’te Londra’daki Uluslararası Opera Ödülleri’nde En İyi Opera Festivali Ödülü’nü kazanarak bunu bir nevi tescillettirdi.

Peki festivalin sahnelenecek eserlerden oluşan seçkisi nasıl? Carlo Collodi’nin yarattığı ve gelmiş geçmiş en ikonik karakterlerden biri haline gelen Pinokyo’yu Joël Pommerat imzasını taşıyan librettosuyla birlikte Philippe Boesmans elinden opera sahnesine taşıyan Pinocchio, dünya prömiyerini burada yapacak. Prosper Mérimée’nin kısa öyküsünden uyarlanan ve Georges Bizet’nin elinden çıktıktan sonra Henri Meilhac ve Ludovic Halévy’nin yazdığı librettosuyla birlikte ilk defa Mart 1875’te Paris’teki Opéra Comique’te sahnelenen, yeni prodüksiyonuyla ise ilk defa seyirci karşısına çıkacak Carmen de bu seçkin programın bir parçası. William Hogarth’ın eserinden uyarlanan, librettosu Wystan Hugh Auden ve Chester Simon Kallman imzası taşıyan Igor Stravinsky operası The Rake’s Progress, ilk defa 11 Eylül 1951’de Venedik’teki La Fenice sahnesinde boy göstermesinin ardından 60 yılı aşkın geçmişine karşın diğerleriyle kıyaslandığında programın gençlerinden olup yeni prodüksiyonuyla ilk defa sahnelenmenin heyecanını taşırken Wolfgang Amadeus Mozart klasiği Don Giovanni; Opéra National de Lorraine, Théâtres de la Ville de Luxembourg ve Teatro Comunale Di Bologna işbirliğiyle Lorenzo da Ponte’nin librettosunu 29 Ekim 1787’de State Theater of Prague’da başlayan yolculuğun sonunda Aix-en-Provence Festivali sahnesine ilk defa sahnelenecek prodüksiyonuyla taşıyacak. Programın bir diğer göze çarpan operası ise Francesco Cavalli imzası taşıyan ve Théâtres de la Ville de Luxembourg işbirliğiyle sahnelenecek Erismena. Aurelio Aureli’nin yazdığı librettosuyla Erismena, ilk defa Aralık 1655’te Venedik’te bulunan Theater San Apollinare’de sahnelenmişti.

Operanın en seçkin örneklerinin ön plana çıkacağı Aix-en-Provence Festivali, Pinocchio, Carmen, The Rake’s Progress, Don Giovanni ve Erismena’nın ücretsiz olarak gerçekleşecek kayıttan gösterimleriyle 19 Temmuz – 16 Ağustos tarihleri arasında Zorlu PSM Amfi ekranına geliyor!