21. ULUSLARARASI ANKARA CAZ FESTİVALİ

Türk-Japon vakfı / Oran Mahallesi
11.05.2017 - 08:00

MOURAD BENHAMMOU & THE POWER TRIO
Mourad Benhammou, davul
Jeremy Bruger, piyano
Matyas Szandai, kontrabas

MOURAD BENHAMMOU & THE POWER TRIO

  • Mourad Benhammou, davul
  • Jeremy Bruger, piyano
  • Matyas Szandai, kontrabas

 

Mourad Benhammou: ilk defa Ankara’lı caz severlerle buluşmaya hazırlanıyor. 1969 yılında doğan ve 15 yaşından beri davul çalan sanatçı sadece ülkesinde değil Amerikalı birçok müzisyen ile dünya festivallerinde yer aldı. Bir röportajında kendinden bahsederken şunları söylemiş. “Benim bu dünyaya gelme görevim meşaleyi taşımak. Müzisyen olarak aktarmak istediğim duyguları, anıları, dünyada tüm olup bitenleri yeteneğimi bir kanal olarak kullanıyorum. Herşey notalardan ibaret değil, içinde sanatsal bir hayatı da barındırmalı.”

Jeremy Bruger: Michael Jackson, Santana, Stevie Wonder, Count Basie albümlerini dinleyerek büyüyen Jérémy Burger, 14 yaşında ilk konserlerini vermeye başlar. Bill Carrothers, Omar Sosa ve Pierre Christophe gibi piyanistlerle karşılaşması onun için bir dönüm noktası olur. 15 yıldır, caz müziği ile ilgilenen müzisyen, Jon Hendricks, Gilad Atzmon, Luigi Grasso, Baptiste Herbin, Fakear gibi efsane isimlerle sahne alır. Herbie Hancock’tan Ahmad Jamal’a, Bill Charlap’tan Hank Jones veya Marcus Roberts gibi müzisyenlerden ilham alır. Caz müziğine olan tutkusu Claude Debussy, Maurice Ravel, John Coltrane, Duke Ellington’ın müziklerinden kaynaklanır. Eylül 2013 yılında « Jubilation » adında ilk albümünü, Mayıs 2016 ise trio olarak « Reflections » albümünü çıkarır. Jon Hendricks, Baptiste Herbin, Gilad Atzmon, Luigi Grasso, Géraud Portal, Mourad Benhammou, Hugo Lippi gibi müzisyenlerle sideman veya leader olarak farklı gruplarla sıkça Fransa ve Avrupa’nın en ünlü mekanlarında (Olympia, Sunside, Francofolies, Printemps de Bourges, Eurockéennes, Maison de la Radio, Jazz sous les Pommiers…) sahne alır.

Matyas Szandai: Macar asıllı bas gitarist  Matyas Szandaï Paris’te yaşamaktadır. Chris Potter, Hamid Drake ve François Jeanneau ile hem sahne alıyor hem de albüm kayıtları yapıyor.
Adı gibi bu güçlü üçlüyü Türk Japon Vakfı’n da izleyebilirsiniz. Katkılarından ötürü Fransız Kültür Merkezi’ne teşekkür ederiz.

Yer:

Türk-Japon Vakfı

Oran Mahallesi,

Ferit Recai Ertuğrul Cd. No:2,

06450 Çankaya/Oran/Çankaya/Ankara

Biletler