11. Documentarist Festivali

İstanbul Fransız Kültür Merkezi
11.06.2018 - 12:00

Türkiye’nin bağımsız belgesel şenliği Documentarist, 9-14 Haziran’da 11’inci yılını kutlamaya hazırlanıyor. Belgesellerin bir bolumu 11-12 Haziran tarihinde Fransiz Kultur Merkezinde gosterime girecektir

Türkiye’nin bağımsız belgesel şenliği Documentarist, 9-14 Haziran’da 11’inci yılını kutlamaya hazırlanıyor. Belgesellerin bir bolumu 11-12 Haziran tarihinde Fransiz Kultur Merkezinde gosterime girecektir.Yine dünyanın her köşesinden belgeselleri İstanbul’a taşıyacak olan festival programında Filistin ve 1968’in 50. yılı temaları öne çıkıyor. Yerli ve yabancı belgesellerin gösteriminin yanı sıra festivalde Canlandırma Belgesel, Yaratıcı Kurgu, Çocuklarla Sinema konulu atölyeler, sinema dersleri, sunum ve söyleşiler gerçekleşecek.

Documentarist 11. İstanbul Belgesel Günleri’nin bu yılki onur konuğu, Filistin sinemasının ‘babası’ sayılan tanınmış oyuncu ve belgeselci Mohammad Bakri olacak. Yapıldığı sırada büyük ses getiren “Jenin Jenin” (2002) ile bu filmin hayatını nasıl etkilediği üzerine çektiği “Sen Gittiğinden Beri” (Since You Left, 2005) adlı belgesellerinin gösterileceği festivalde Bakri, ‘Direniş Sineması ve Filistin’ konulu bir sinema dersi verecek. Festivalde, ayrıca 1968’in 50. yılı vesilesiyle, dünyanın birçok ülkesinde 1960’larda yaşananları konu alan filmlerin yer aldığı özel bir bölüm sunulacak. Türkiye’den geniş bir belgesel seçkinin sunulacağı programda Canlandırma Belgeseller (AnimaDocs), Kadınlar Vardır, Konuk Ülke: İsveç, Kuir Belgeseller başlıklı bölümler de yer alıyor.

Daha fazla bilgi için : http://www.documentarist.org/

Bilet ücreti 5 TL’dir. Biletler girişte temin edilebilir.