Yuvarlak Masa ve Film Gösterimi : Dünya Kadın Hakları Günü

Institut français
11.03.2020 - 19:15

Görünürlük ve Görünmezlik Arasında, Kadınlara Çapraz Bakış

Institut français de Turquie, Istanbul Accueil, Kelen ve International Women of Istanbul (IWI) işbirliğiyle
11 Mart 2020’de, bir Yuvarlak Masa ile Les Invisibles filminin gösterimi oluşacaktır.

Yuvarlak Masa :
Görünürlük ve Görünmezlik Arasında, Kadınlara Çapraz Bakış

8 Mart Dünya Kadın Hakları Günü kapsamında ve Fransız yönetmen Louis-Julien Petit’nin 2018 yapımı Les Invisibles (Görünmezler) filminin gösterimi vesilesiyle Institut français, Istanbul Accueil, Kelen ve International Women of Istanbul işbirliğiyle bir yuvarlak masa toplantısı düzenlenecek. Avukat Güley Bor, Mor Çatı Derneği sosyal hizmet uzmanı Gülsun Kanat ve Senegalli feminist yazar Ndeye Fatou Kane’nin katılacağı bu toplantıda 2020 yılında hâlâ fazla görünür ve/veya fazla görünmez olmaya devam eden kadın haklarını düşünme, ifade etme ve savunma biçimleri ele alınacak. Türkiye’de ve bölgesel, Frankofon ve uluslararası çerçevede bu kadınların sesini duyurabilmek için düşünce izleklerini göstermeyi amaçlayan tartışmanın moderatörlüğünü Bahçeşehir Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, uluslararası hukukçu Bérénice K. Schramm üstlenecek.

 

Les invisibles filmin Gösterimi :
Les Invisibles, 2018’de Louis-Julien Petit yönetmenliğinde gerçekleştirilen bir Fransız komedisi. Film, Claire Lajeunie’nin Sur la route des invisibles, femmes dans la rue kitabından uyarlanmıştır.

Anzin’de evsiz kadınların günlük barınağı L’Envol kapatılma tehlikesi ile karşı karşıya. Barınaktaki kadınların sadece % 4’ünün topluma yeniden kazandırılması yetersiz bulunduğundan belediye yetkilileri « gereksiz harcama » yapamayacakları kararını aldılar.
Bu kararı kabul etmeyen sosyal hizmet uzmanları, terkedilmiş bir binada gizlice bir terapi atölyesi ve bir yatakhane kurarlar. Bu atölye, Loos cezaevindeyken beyaz eşya tamiri eğitimi alan ve toplumda yeniden yerini bulan eski evsiz Chantal’ın hikayesine dayanıyor.

• Carcassonne 1. Uluslararası Politik Film Festivali en iyi yönetmenlik ödülü.
• Croisic festivali Chabrol jüri özel ödülü, Chabrol halk ödülü, Chabrol genç sinemaseverler ödülü
• Uluslararası Pau Film Festivali izleyici ödülü

 

Program :
19:15-20:30 : Yuvarlak masa toplantı
20:45-22:30 : Film gösterimi

 

Giriş serbestir. Kayıt zorunludur.

Simultane çeviri yapılacaktır.