“Trovaores” Antonio Placer Sextet / Antonio Campos & Rafael Campallo

Çeşme Kalesi
31.08.2021 - 21:30
31.08.2021 - 21:30

34. Uluslararası İzmir Festivali kapsamında, IKSEV işbirliğiyle.

Institut français İzmir, 34. Uluslararası İzmir Festivali dahilinde, Antonio Placer Sextet’i “Trovaores” adlı projeyle Antonio Campos ve Flamenko dansçısı Rafael Campallo eşliğinde, 31 Ağustos Salı günü 21:30’da Çeşme Kalesi’nde ağırlıyor.

Biletler İKSEV gişelerinden temin edilebilir. Bilgi: www.iksev.org

Antonio Campos Vokal, Cajon
Pablo Suárez Piyano
Juan Antonio Suárez “Canito” Gitar
Jose Luis López Viyolonsel
Gabriele Mirabassi Klarinet
Antonio Placer Vokal
Rafael Campallo Flamenko dans

Trovaores projesi, Flamenko, caz ve şansonların, Grenoble ve Granada’nın karla kaplı dağlarının kalbinden çıkıp bir araya gelişinin hikayesidir. Altı müzisyen ve bir dansçı, kurallardan oluşan ama sınırları aşan müzikal bir hikaye anlatmak için büyük bir heyecanla bir araya geliyorlar. Sanatçıların düzenlemeleri bizleri Flamenko’nun temellerinden caz melodilerine, İspanik ve Galiçya geleneksel şarkılarına götürüyor. Performanslara, her tınının ve vuruşun, farklı tarzların oluşturduğu derin enerjiye saygı duruşunda bulunduğu yeni bir nefes ve ritim veriyor.

“Trovaores” farklı geçmişlerden gelen iki güçlü, zıt ve birbirini tamamlayan sesin bir arada yer aldığı olduğu, yarı yolda ya da herhangi bir yerde bir köprü gibi buluştuğu bir gösteri. Öyle ki, büyü çağırdığında sertleşen, duygular dayanılmaz olduğunda geri çekilen derin seslerin taşıdığı iki sanat ve şiir evrenini bir arada harmanlar. Güçlü bir bütünlük ve adanmışlığı taşır. Trovaores eylemdeki ve etkileşimdeki bir büyüdür, “karanlık seslerin” ve aynı zamanda bir araya gelmenin ruhudur.

Antonio Placer Vokal, sanat yönetmeni

Şarkıcı, müzisyen, şair, besteci, düzenlemeci, Fransa’da yaşayan bir Galiçeli… Placer kariyeri boyunca farklı rüzgarlarla şekillenen bir dünya müziği yaratıyor. Müziğinin doğasını ya da tarzını net olarak tanımlamak zor, zira yaptığı ne tam olarak Flamenko, ne caz, ne fado ne tango ya da klasik müzik. Onun sanatı, öncelikle ve en önemli olarak, tüm varlığıyla kapladığı sahnesi. Jacques Brel’in içtenliği, Léo Ferré’nin asabiyeti, Jean Ferrat’nın devrimci tutkusuna sahip Placer, çeyrek yüzyıldır, içimizi titreten trajedik müziğiyle ve sahnedeki varlığıyla seyircilerini derinden vuruyor.

30’dan fazla ülkede sergilediği 20 sahne performansı yaratan sanatçının 300’den fazla bestesi ve yayımlanmış 13 albümü bulunmaktadır. Şiirleri farklı dillere çevrilmiştir. Fernando Suarez Paz (Astor Piazolla’nın kemancısı), Renaud García-Fons, Steve Swallow, Paulo Bellinati, Carlo Rizzo, Elena Ledda, Angélique Ionatos, Amancio Prada, Rocío Marquez, Gabriele Mirabassi, Toninho Ferragutti, Jean-Marie Machado, Stracho Temelkovski, Jean-François Baez, Jorge « Negrito » Trasante, Cristina Azuma, Mauro Palmas gibi isimlerle sahne almıştır.

Antonio Campos Vokal “2020 Latin Grammy ödülleri adayı”

Antonio Campos Katalonya’ya göç eden ve ardından Granada’ya yerleşen Endülüs’lü bir ailede doğdu. Flamenko dansını, profesyonel olarak sahne almamış ama son derece yetenekli olan aile üyelerinden öğrendi. İlk tutkusu olan gitar derslerini Granada’lı ustalardan aldı ve uzun süre Flamenko salonlarında çaldı. 10 yıl boyunca gitarla eşlik ettikten sonra, tamamen şans eseri şarkı söylemeye başladı. “Granà baila por Tango” albümünde, yaşlı bir çingeneden duyduğu şarkıyı yorumladı. 1997 yılından itibaren Sacromonte’de bir kulüpte sahne aldı. Granada’nın ardından Madrid’de Casa Patas, Suristan, La Cuarta Pared, Galileo Galilei, Caracol ve Clamores gibi prestijli kulüplerde çaldı. Bu performansları kariyerini dünya çapında salonlarda sahne almaya ve dansçılara eşlik etmeye taşıdı. Mario Maya, Antonio Canales, Rafaela Carrasco, Merche Esmeralda, Javier Barón, Manuela Carrasco, Isabel Bayón, Mercedes Ruiz, Rocío Molina, Javier Latorre, Andrés Peña, Manuel Liñán, El Farru, La Moneta, Belén Maya… Güçlü ve bir o kadar da hassas sesi, geleneksel şarkı kültürünün derin bilgisini yansıtmaktadır.

Rafael Campallo Flamenko dans 

Sevilla’da doğan Campallo, flamenko çalışmalarına 11 yaşında José Galván ile başladı ardından Manolo Marín ile eğitimini genişletti. Henüz 16 yaşındayken İspanya ve Japonya’dan konuk sanatçı olarak solo dans performanslarını sunmaya başladı. 1992’de Expo Sevilla’da ünlü “Azabache” gösterisinde yer aldı ve María Pagés tarafından, prömiyeri Sevilla Bienali’nde yapılan “Tango” gösterisi için seçildi. 1996’da Manuel Soler’in “Por aqui te quiero ver” ve Manuela Carrasco’nun “La Raíz del Grito” projelerine katıldı. Ayrıca Mario Maya’nın yönettiği Endülüs Dans Topluluğu’nda yer aldı.

1999’da yönetmen José Antonio, dansçıyı “Golpes de la Vida” projesi için koreograf ve baş dansçı olarak bünyesine aldı. Aynı yıl Festival de Cante de Las Minas’ta Premio Desplante ödülünü kazandı ve Vicente Amigo ile işbirliğine başladı. Daha sonra Miguel Ángel Berna’nın “Flamenco se escribe con jota” gibi eserlerinde yer almaya başladı ve “Puente de Triana” prodüksiyonunun prömiyerini 2010 Jerez Festivali’nde yaptı. 2012 Sevilla Bienali’nde kapanış galasına davet edilen sanatçılardan biriydi. Dünyanın en prestijli sahnelerinde sahne almayı sürdüren Campallo, 2021 yılında Meksika Turnesini yeni tamamlamıştır.

 

Trovaores MC2 Grenoble ve Musiques Créatives du Sud ortak yapımıdır. Grenoble Belediyesi, Auvergne-Rhône-Alpes Bölgesi ve Isère Bölümü desteğiyle.