TARSUS AKDENİZ BİENALİ: Edith Roux sergisi

TARSUS
15.10.2023
30.11.2023

Mersin, Adana, Osmaniye , Hatay, Kahramanmaraş

Institut français Türkiye, “Yapabiliriz” konulu ilk gerçekleşecek olan Tarsus Akdeniz Bienali’ne Fransız sanatçı Edith Roux‘nın Les passant.e.s eseriyle katılacaktır.

Bienal ile ilgili:

Akdeniz Bienali/Çağdaş Sanat, bölgedeki sanatçıları, inisiyatifleri, sanat gruplarını ve güçleri bir araya getirmeyi, aralarında düşünce, ideal, sanat ve kültür iletişimi kurmayı ve geliştirmeyi hedeflemektedir. Ayrıca, çağdaş sanat eserlerini ve etkinliklerini bölge bağlamında çağın yeni vizyoner bakış açısıyla ve ciddiyetle yeniden düzenleme, tüm Akdeniz Bölgesi’nin kültür kurumları ve etkinlikleriyle ilişkiler geliştirerek, bölgenin sanat ve kültür güçlerini bölgeye yayma ve çağdaş sanat eserlerinin olabildiğince yer alabileceği uluslararası bir müze koleksiyonu oluşturma hedefleri bulunmaktadır.

“Yapabiliriz” başlıklı Uluslararası Akdeniz Bienali/Çağdaş Sanat, Akdeniz’in kültürel mirasının ve geleceğinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmayı, bölgenin dört bir yanındaki kentlerin ve insanların birbirleriyle daha fazla etkileşime girmesini sağlamayı ve sanatın değişim ve dönüşüm için önemli bir yol olduğunu göstererek, bunu teşvik etmeyi amaçlıyor.

Ne dersiniz? Bizce, bunu başarabilir ve YAPABİLİRİZ!

Akdeniz Bienali Küratörleri;

  • Tansel Türkdoğan
  • Fırat Arapoğlu
  • Seyhan Boztepe

Uluslararası Akdeniz Bienali 15 ekim 30 kasım 2023 tarihleri arasında Tarsus merkezli olarak Mersin, Adana, Osmaniye , Hatay, Kahramanmaraş şehirlerinde ana makanlar ve paralel etkinlikler şeklinde gerçekleşecektir.

Edith Roux

Edith Roux, Amerika Birleşik Devletleri’nde sanat tarihi okuduktan sonra, Arles Ulusal Fotoğraf Yüksek Okulu’na girdi, 1993 yılında mezun oldu. Sanatçı, fotoğraf, video ve yerleştirmeleriyle geçiş hâlindeki mekânlara hem şiirsel hem politik, duyarlı bir bakış atar. Çalışmaları, toplumlarımızın standartlaşmasına karşı direnç gösteren biyoçeşitlilik biçimlerini vurgular.

Sanatçı, Fransa Ulusal Kütüphanesi, Grand Palais’teki Paris-Photo, Rencontres d’Arles, Toulouse’daki modern ve çağdaş sanat müzesi Les Abattoirs, Avrupa Fotoğraf Evi, Lubumbashi Bienali (KDC), Havana Çağdaş Sanat Bienali vb. de dâhil olmak üzere Fransa’da ve yurt dışında çok sayıda sergiye katılmıştır.

Fotoğrafları, Ulusal Plastik Sanatlar Merkezi, Avrupa Fotoğraf Evi, Ulusal Kütüphane, FRAC Bretagne Sanat Müzesi, Neuflize OBC Vakfı, Aurillac Sanat ve Arkeoloji Müzesi, Grenoble sanat kütüphanesi, Portekiz’deki Braga fotoğraf müzesi gibi kamu koleksiyonlarının bir parçasıdır.  Çalışmalarından dört monografi yayımlanmıştır: Traversées, Les Dépossédés, Dreamscape ve Euroland.

Les passant.e.s

Koreografi ve dans: Mufasa

Müzik: Nicolas Repac

Les passant.e.s video yerleştirmesi, Platon’un Şölen eserinde yer alan Aristofanes ve Diotima’nın konuşmalarından özgürce esinlenmiştir. Bu çalışma, feminist kaygılara naikili bir şekilde yanıt vermeyi denerken özcü felsefenin tuzaklarından kaçınmaya çalışır. Yaz sonunda, akşamları ortaya çıkan ve sadece birkaç saat yaşayan Mayıs sineği sürüsünün ortasında androjen bir varlık gelişir. Bu kurgusal karakter, bir ruh gibi, varlığımızın kırılganlığını çağrıştırarak uçan böcekler arasında dans eder. Kostümdeki renk değişimleriyle temsil edilen koreografisi yapılmış hareketlerin çeşitliliği, Paul B. Preciado’nun bahsettiği “heteronormatif” kültürel kodların ötesinde “varoluş biçimlerinin sonsuz çeşitliliğini” öne sürer.

Dansçı, her birimizin içine gizlenmiş diğer dişil, eril, androjen, ötekilik figürüyle diyalog kurar. Koreografinin karakterin metamorfozlarıyla uyumlandığı bu geçişler, kimliğin akışkanlığını asla tamamlanmayan bir hareketin merkezine yerleştirir.

Bu proje Fondation des Artistes tarafından desteklenmiştir.