Sergi: “Zora’nın Destanı”

İstanbul Fransız Kültür Merkezi
15.06.2019 - 11:00
17:30

“Zora’nın Destanı”’nın yaratıcısı Christine Duquenne eşliğinde sergisini keşfedip beğendiğiniz resimleri satın alabileceksiniz. Bu etkinlik, 15 Haziran’da İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde düzenlenecek Şenlik Günü‘nde gerçekleşecek.

Sergi: “Zora’nın Destanı”
Etkinlik ücretsiz. Giriş serbest.

Simit ve çikolata arasında veya anavatanı olan iki kent İstanbul ve Brüksel boyunca gezinen bir çocuğun bakışı. Gerçek annesinin sesini gülerken duyuyoruz, onu şaşırtan çocuklarını anlamak için zamanı durdurduğunda. Oysa seyrine daldığımız dünya aynı…

Zora, hiç farkına varmadan ve bizden daha kolay biçimde kültürler arasında yolculuk ediyor. Baba adlı prensini beklerken buzları ve entarileri fethetmek için kurt ve prenses silahlarıyla donanıyor. Günlük hayata, yurdundan uzakta olmaya, çocukların ebeveynleri üzerindeki tüm güçlerini açığa çıkaran aileye, kurnazlıktan şiire dek adanmış bir kaside.

Belçikalı Christine Duquenne Latin dilleri ve edebiyatı eğitimi görmüştür. Uzun yıllar Brüksel’de Fransızca öğretmenliği yapan bu çizgi roman tutkunu mesleğinin yanı sıra desen eğitimi de almıştır. 2007 yılında yerleştiği İstanbul’da Fransızca öğretmeni olarak çalışmaya devam etmiştir. 2017 yılında yazarlığı ve çizerliğini yaptığı “Zora’nın Destanı“’nı yine bu iki kıtanın birleştiği kentte yaratmıştır. Zora’nın maceraları 2018’den beri Fransızca aylık yayın “Aujourd’hui la Turquie”’de yayınlanmaktadır.

Bu çizimler günlük hayatta yaşanan veya duyulan komik durumlardan, gülünç ve biraz da şaşırtıcı düşüncelerden oluşan bir vakayiname. Aile hayatımın bir parçası olan kültürler arası boyut son derece doğal biçimde bunun içerisinde yer alıyor. Kolaylık olsun diye bir blogda toplanan Zora’nın Destanı bölümleri öncelikle aileme ve arkadaşlarıma kendimle ilgili haberler vermek amacını taşıyordu. Fiziksel ve bazen de kültürel mesafeye rağmen Belçika’daki yakınlarımla iletişimimi sürdürmek ve -biraz da olsa- onların çocuklarımı tanımasını sağlamak için bir yol arıyordum. Dijital fotoğrafların altında ezilirken bu ifade biçimi sadece günlük hayata odaklanarak kendimle ilgili haberleri farklı bir biçimde verebilmemi sağladı. Zora’nın Destanı aynı zamanda artık bahsetmek istemediğim güncel olayları – özellikle de politik olanları- unutmamı sağlayan bir araç oldu…Böylece beni gülümseten tüm düşüncelerimi not etmeye ve daha sonra oraya buraya çizerken çizim defterlerimi doldurmaya başladım. Zora’nın Destanı işte tüm bunların muzip bir karışımıdır.” – Christine Duquenne

Instagram : @krikiicd

 

Bu etkinlik, 15 Haziran’da İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde düzenlenecek Şenlik Günü‘nde gerçekleşecek.

İşte günün tam programı:

11:00 : “Küçük Lokumlar Buluşması”
Serra, küçük katılımcılar ile birlikte şarkı söyleyecek, onlara hikayeler okuyacak. Çocuklarınızla beraber katılabileceğiniz bu etkinlikte özel bir zaman geçirebilirsiziniz.
11:00> 17:30: “La saga de Zora” sergisi“
“Zora’nın Destanı”’nın yaratıcısı Christine Duquenne eşliğinde sergisini keşfedip beğendiğiniz resimleri satın alabileceksiniz.
12:00 : Kukla Gösterisi, “Justine ve Sébastien”
Bu serüvenin kahramanları Justine ve Sebastian’in maceralarının son bölümünü kaçırmayın ! Gösteri kütüphanede gerçekleşecek.
14 :00> 17 :30: DJ Jimmy Future eşliğinde 2. el pazarı
Keyifli bir müzik eşliğinde 2. el pazarımızda sizlere uygun fiyatlara kitap, çizgi roman, CD ve film afişleri sunacağız.
15:00: Masal Okuma
Çocuklar, Mathilde ile masalların ve büyülü öykülerin harika dünyasına dalacak ve inanılmaz hikayeler dinleyecekler.
16.00: “Müzikal Hokkabazlık” Gösterisi
Hokkabaz, yazar ve solist olan Vincent de Lavenère, “Müzikal Hokkabazlık” gösterisini sunmak üzere Fransa’da geliyor. Bu etkinlikte müzik ve hokkabazlığın nasıl uyum içinde olduğunu keşfedeceksiniz.