SERGİ Ι Selçuk Demirel: YERLE GÖK ARASINDA

Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi, JF Kennedy Cd. Çankaya
04.05.2024 10:00
25.05.2024

Selçuk Demirel

04 – 25.05.2024 arası
Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi, JF Kennedy Cd. Çankaya 
Giriş ücretsiz

Institut français Türkiye’nin 2024 yılında ağırladığı sanatçı-çizer Selçuk Demirel’in « Yerle Gök Arasında » sergisi, Institut’nün « yeşil çizgisine » uygun olarak Fransa ve Türkiye’nin sanatsal, bilimsel, akademik toplulukları ve gençleri arasında ayrıcalıklı ifade ve paylaşım konusu haline gelen çevre krizini ve beraberinde getirdiği soruları ele alıyor.

Sanat ve düşünceyi, dünün ve bugünün eserlerini harmanlayan bu sergi, bunun da ötesine geçiyor: çok sayıda ve farklı meseleyi bir araya getirip birbirine bağlıyor ve böylece kolektif düşüncemiz için paha biçilmez bir rehber meydana getiriyor. Hayatın kasvetli gerçeklerinin bunaltıcı hâle geldiği, harekete geçmemize dair verilen her ihtarın bizi felce uğrattığı bir zamanda Selçuk’un kalemi bizi hem yatıştırıyor hem de canlandırıyor…

Sylvie Lemasson
Kültür Etkinlikleri ve İş Birliği Müsteşarı
Institut français Türkiye Genel Müdürü

Selçuk Demirel

(fotoğraf Gündüz Kayra)

1954 yılında Artvin’de doğdu. İlk çizgilerini 1973 yılında haftalık 7 Gün dergisinde yayımladı. 1978 yılında Ankara’daki mimarlık öğrenimini yarıda bırakarak Paris’e gitti. 1979 yılında Paris École Nationale Supérieure de Beaux-Arts’ın sınavlarını kazandı. 1980-1981 yılında çocuklar için yazıp resimlediği Mumuk dizisi ve yine aynı yıl Le Monde gazetesinde desenleri yayımlandı. Çizimleri, başta Türkiye olmak üzere, Fransa’da ve birçok Avrupa ülkesinde ve Amerika’da önemli gazete, dergi ve kitaplarda yer aldı. The Washington post, The New York Times, The Wall Street journal, The Boston Globe… Çalışmalarını düzenli olarak Le Monde, Le Monde diplomatique ve T24’te sürdüren Selçuk Demirel’in açtığı kişisel sergilerin yanı sıra desen albümleri, çocuklar için yazıp resimlediği ve değişik yazarlarla birlikte gerçekleştirdiği elliden fazla kitabı bulunmaktadır. Eserleri önemli özel koleksiyonlarda yer alan sanatçının 2022 yılında 23 çalışması Musée National L’Histoire de l’Immigration tarafından müzenin koleksiyonuna alındı.

Selçuk Demirel çok sayıda kitap illüstrasyonuna da imza atmıştır. Ellinin üzerinde kitabı yayımlanmıştır. Bunu yanı sıra afişler de üreten sanatçı, eserlerini düzenli olarak Avrupa’da sergilemektedir. Eserleri önemli özel koleksiyonlarda yer almaktadır. Musée national de l’histoire de l’immigration, 2022 yılında sanatçının kişisel koleksiyonundan 23 eser ve yaklaşık 15 afişten oluşan kesin ve özgün bir seçkiyi kendi koleksiyonuna dâhil etmiştir.

Sergi metinleri, Selçuk Demirel’in Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan, Ağaçname, Sen ne güzel bir ağaçsın! isimli kitabından alınmıştır. (İstanbul 2023)