SERGİ: ORADA KİMSE VAR MI? – ESKİŞEHİR

Eskişehir - Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi
17.01.2019
10.02.2019

ORADA KİMSE VAR MI?

ORADA KİMSE VAR MI?

2018’de Türkiye’de bulunan Ankara, İstanbul ve İzmir Fransız Merkezi’nlerde aynı anda sergilenen fotoğrafçı Ali Borovalı’nın “Orada Kimse Var Mı?” isimli sergisi 2019’da Eskişehir’de sanatseverlerle buluşacaktır.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi, Kurtuluş Mahallesi, Cumhuriyet Blv. No:104, 26090 Merkez/Odunpazarı/Eskişehir

17.01.2019 – 10.02.2019 arası

Sergini Tanıtımı:

Dünyanın hemen her yerinde insan giderek artan zorunluluklara, sürüp giden döngülere, her şeyin kendisi için üretildiği hazır bir çevreye, sıkışmışlığa ve aynılaşmaya doğru sürükleniyor. Sahip oldukları ne kadar çoğalırsa arzularını tatminden o denli uzaklaşıyor, ihtiyaçları o ölçüde artıyor. Sınırları genişledikçe etrafını saran boşluk büyüyor, hangi amaca hizmet ettiği hızla bulanıklaşıyor. İnsan, gitgide kendi yarattığı sistemin bir tutsağı oluyor. İçine düştüğü bu girdaba direnenler, kendine bir çıkış tabelası arıyor. Mücadeleye devam edebilmek yalnızca istek değil, azim, sebat ve hayalgücü gerektiriyor. Sürekli geçtiğimiz kapılar var: oralarda aradıklarımız, umutlarımız, beklentilerimiz, heveslerimiz. Terkimizde ise hep yalnızlık, en sadık dostumuz. 

İşte bu yalnızlıktır tüm olasılıklar yelpazesini bize cömertçe sunun: içinde bulunduğumuzdan kah koparan, kah özgürleştiren. Bir şehirden, mekandan, fikirden, zamandan, alışılandan ya da insanın ta kendisinden… Girilenin terkini gerektiren, sonucu üstlenmiş bir seçim. Ama her çıkış yeni bir giriş değil mi aynı zamanda? Ve her giriş, çıkışa doğru bir adım?

Ali Borovalı, biyografi

Ali Borovalı İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi, İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olduktan sonra İdari Bilimler dalında yüksek lisans için gittiği ABD, Florida’dan fotoğraf eğitimi de alarak döndü (1981-1984). Sonraki yıllarda fotoğrafçılıkta uzmanlaşma arayışı, onu foto-röportaj alanına yönlendirdi. Son yıllarda dünyanın önemli fotoğraf merkezlerinde gerçekleştirdiği sergilerle adını uluslararası düzeyde duyuran Ali Borovalı yapıtlarında insan yaşamına, çevresine ve kültür temalarına yaratıcı bir bakış ile odaklanmaktadır. Röportajları, Atlas, GEO, National Geographic Traveler, Discovery Magazine, Le Monde2, Gezi, Skylife, Elle, Maison Française ve Marie Claire’in de aralarında bulunduğu pek çok ulusal ve uluslararası coğrafya, gezi ve moda dergilerinde yayımlanmaktadır.

Balkan fotoğrafçılarının aynı çatı altında toplanmasına da destek olan sanatçı, çok seyahat etmekte ve uzun soluklu projelerde çalışmayı tercih etmektedir. Katıldığı uluslararası festivaller, konferanslar ve “workshop” larla da adını sıkça duyuran Borovalı’nın fotoğrafçılık kariyeri sırasında kazandığı ödüller arasında Fujifilm Euro-Press Award (Türkiye-1997), Şinasi Barutçu Kupası (1999) ve Pamukbank Ödülü (1999) önemli yer tutmaktadır.

1998’de Avrupa’da yılın Basın Fotoğrafçısı unvanına aday gösterilen Borovalı, aynı yıl Köln’de dünyanın en büyük fotoğraf fuarı olan Photokina’da, 2000-2002 arasında birçok kez Yunanistan ve Bulgaristan’da, 2004’de fotojurnalizmin doruk noktası olarak kabul edilen Fransa, Perpignan Visa Pour L’Image festivalinde ve 2005 yılında Polonya, Bielsko-Biala FotoArt Festival’de kişisel sergiler açtı. Ali Borovalı’nın, Türk Fotoğrafçıları Kütüphanesi’nden ve Yunanistan’da Militos ve Lambrakis Press’den yayımlanmış kitapları bulunmaktadır.