Müzikal Okuma: Nazım Hikmet’in “Bir Garip Yolculuk”

İstanbul Fransız Kültür Merkezi
27.03.2019 - 19:00

Bu müzikal yolculuk, Türk şair Nâzim Hikmet’in “Bir Garip Yolculuk” şiirini Macar müzisyen Csaba Palotaï’ın gitarının epik tınılarıyla harmanlıyor. Julien Allouf’un seslendirdiği bu düzyazı biçimindeki uzun aşk şiiri, yazarı, savaş sonrasının altüst olmuş Avrupa’sında sevdiği bir kadının hayaleti andıran gölgesinde amaçsız bir yolculuğa çıkarıyor

Nazım Himet’in “Bir Garip Yolculuk” şiirinden uyarlama

Gölgedeki bir sunumun neredeyse alacakaranlığındaki bu müzikal yolculuk, Türk şair Nâzim Hikmet’in “Bir Garip Yolculuk” şiirini Macar müzisyen Csaba Palotaï’ın gitarının epik tınılarıyla harmanlıyor.
Oyuncu Julien Allouf’un seslendirdiği bu düzyazı biçimindeki uzun aşk şiiri, yazarı, savaş sonrasının altüst olmuş Avrupa’sında sevdiği bir kadının hayaleti andıran gölgesinde amaçsız bir yolculuğa çıkarıyor. Tarihin, Avrupa’nın, devrimlerin yıkıntıları üzerindeki şiir, yaşadığı çağla yüzleşen bir sürgünün adımlarını duyacağımız şekilde içimize işliyor. Müzik ise anlatıya eşlik ediyor, taşıyor ve belki bir gerçeğin, düşlenen bir geleceğin arayışına dönüşüyor.

Julien Allouf, Paris Dramatik Sanatlar Yüksek Konservatuarı’ndaki eğitiminin ardından oyuncu olarak farklı yönetmenlerle çalıştı : Y. J. Colin, G. Corsetti, A. Arias, L. Lagarde, C. Maltot, J. Osinski, T. Jolivet, I. Shaked, F. Barbet… Clément Bondu ile 2012’de kurduğu L’IMPOSSIBLE topluluğuyla tiyatro ve müziği harmanlayarak yolculuk teması etrafında çalışmalar gerçekleştirdi. 2013 yılında birlikte yarattıkları”ACTE ZÉRO” projesiyle iki yıl süresince Comédie de Reims-CDN, Théâtre de la Cité Internationale, Théâtre Paul Scarron-Le Mans gibi sahnelerde turneye çıktılar. İsrail ve Filistin’e gerçekleştirdikleri 3 aylık bir yolculuktan esinlenen “DÉSERTION (Jour 0)”, L’entracte (Sablé-sur-Sarthe), Théâtre Paul Scarron-Le Mans, Avignon Festivali ve Comédie de Reims’de sahnelendi. 2014 Ağustos ayında Roberto Bolaño’nun “Vahşi Dedektifler” adlı romanının izini sürerek elinde bir Nikkormat fotoğraf makinesiyle Meksika’ya gitti. Kitabın ana karakteriyle özdeşleşip onun izini sürerek dört ay boyunca Mexico City sokaklarını fotoğrafladı. Dönüşte rastlantı eseri tanıştığı Bernard Plossu onu kanatlarının altına alarak fotoğraf çalışmalarını desteklemeye karar verdi. Böylece doğan « MEXICO CITY, Vahşi Dedektiflerin Peşinde » projesi 2017 sonbaharında Meksika’daki Institut français’de sergilendi. Halen “EUROPIA, Belirsiz bir Avrupa’nın parçalanmış manzarası” projesi üzerinde çalışıyor. İlk etabı 2017’de Reims-CDN Tiyatrosu’nda sergilenen bu projenin tamamı 2018 Reims Avrupa Sahneleri Festivali’nde sergilendi. Aynı zamanda oyuncu olarak da çalışmalarını sürdüren Allouf’un Nazım Hikmet’in bir şiirinden esinlenerek gitarist Csaba Palotaï ile birlikte gerçekleştirdiği “Bir Garip Yolculuk” adlı uyarlama yine aynı festival kapsamında izleyiciyle buluştu.

1972 yılında Budapeşte’de doğan ve 1996’da Paris’e yerleşen müzisyen ve besteci Csaba Palotaï’ın müzik stilini Doğu Avrupa rock, free-jazz, blues ve folk müziği biçimlendirdi. 7 yaşında akordeonu, 12 yaşında ise gitarı keşfetti. Daha sonra Budapeşte’de Franz Liszt Konservatuarı’nda gitar eğitimi ve Paris CNSM Konservatuarı’nda caz ve doğaçlama müzik eğitimi aldı. Müzik hayatının başlangıcında büyük ölçüde Macar gitarist Gàbor Gado’dan esinlendi. Thomas De Pourquery, Rémi Sciuto, Fred Pallem, John Zorn, Emily Loizeau, John Parish, Jeff Hallam, Wladimir Anselme, Zsuzsanna Varkonyi, Bertrand Belin gibi sanatçılarla farklı projelerde yer aldı. Gabriella Cserhàti (Théâtre Caché) için ayrıca gösteri müzikleri de bestelemekte. Kişisel birçok projeyi de hayata geçirdi :
• Electric Vaudeville, solo gitar
• Grupa Palotaï, garage-jazz
• The Ground, iki davullu psychedelic blues
• Atlas Crocodile, deneysel rock

Marion Stoufflet, felsefe ve İngilizce eğitiminin ardından Strasbourg Ulusal Tiyatrosu’nda tanıştığı Guillaume Vincent ile MidiMinuit topluluğunu kurdu. 2004 yılından bu yana klasik ve çağdaş oyunları sahneledikleri tiyatroda ve ayrıca operada da düzenli olarak birlikte çalışıyorlar. Jean-François Peyret ile işbirliğinden sonra Ludovic Lagarde ve 2009’dan beri yöneticisi olduğu Comédie Reims tiyatrosuyla birlikte tiyatro ve opera sahnesi dramaturgu olarak çalışıyor. Ayrıca aynı tiyatro için seyircilerle birlikte bir okuma komitesi oluşturdu. Marion Stoufflet aynı zamanda birçok tiyatronun okuma komitesinde yer alıyor : Théâtre National de Strasbourg, Théâtre du Rond-Point, Comédie-Française, Artcena. Evry Üniversitesi, Sinema Yüksek Okulu (Paris 12) ve senograf Antoine Vasseur işbirliğiyle Uluslararası Charleville-Mézières Kukla Enstitüsü’nde ders vermekte.

Marion Stoufflet: dramaturji
Julien Allouf: ses
Csaba Palotaï: elektro gitar

Julien Allouf

 

Nazım Himet’in eserlerini kütüphanemizden ödünç alabilirsiniz: “Ceci est un rêve : opérette en trois actes et six tableaux”; “De l’espoir à vous faire pleurer de rage : lettres de prison à Kemal Tahir”; “Il neige dans la nuit et autres poèmes”; “La vie est belle mon vieux”; “Le nuage amoureux”; “La Joconde et Si-Ya-Ou”; “Le globe”; “Paysages humains”; “Pourquoi Benerdji s’est-il suicidé ?”; “Vivre comme un arbre, seul et libre, vivre en frères comme les arbres d’une forêt”; “Nostalgie”.

Giriş serbest. Kayıt gereklidir.
Yerler sınırlı sayıda olduğundan geliş sırasına göre yer verilir. Etkinliklerden en az 15 -30 dakika önce gelmenizi tavsiye ederiz.