KONFERANS – TARTIŞMA I RÉGIS KOETSCHET & INGRID THOBOIS 

Institut français sinema salonunda
01.03.2022 - 19.00

Istiklal Caddesi No°4, 34435, Beyoğlu.

André Malraux’nun Afganistan’ından Diplomatın Doğu’suna

1 Mart Salı 
Saat 19.00’de Institut français sinema salonunda

Institut français Türkiye ve IFEA-Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü sizleri Büyükelçi, yazar Régis Koetschet ve yazar Ingrid Thobois’nın katılımıyla gerçekleşecek “André Malraux’nun Afganistan’ından Diplomatın Doğu’suna” konferansına davet ediyor. Bir konferans-tartışma şeklinde sunulacak olan bu etkinlik uluslararası sorular ve edebi araştırma, “etki” ve hafıza, güç kullanımı ve yazının gücü gibi konuları ele alacaktır.

Sadece Fransızca.

Kayıt olmak için buraya tıklayın.

Malraux’nun en sembolik romanlarından biri olan Les Noyers de l’Altenburg (Altenburg’un Ceviz Ağaçları) adlı eserinde İstanbul’dan Kabil’e seyahat eden bir karakter ile karşılaşmaktayız.
Régis Koetschet’nin diplomatik kariyeri onu değişen bir Doğu’da Mağrip’ten Orta Asya’ya, “jeopolitikanın sonu” ile halkların aşırılıkları arasında, şiddet, ıstırap ve ideolojik simge yapılarının kaybıyla karşı karşıya getirmiştir.

Kudüs Başkonsolosu ve Afganistan Büyükelçisi olarak İsrail-Filistin çatışması ve Batılı güçlerin Taliban ayaklanmasına karşı mücadeleye katılımı ile temas halindeki son iki görevi, onun siyasi meseleler, din, kültürel değişim, insani boyut ve sivil toplumların yükselişi gibi diplomatik görevin çeşitliliğine dair tanıklıklarını bir kitap haline getirmesini sağlamıştır.
Malraux’nun Doğu’su, uzun zamanın, bağlılığın, mirasın ve hayal gücünün Doğu’sudur. Aynı zamanda bir bakan ve bir roman yazarı olarak kaleme aldığı Kabil’de Babamın Rüyasında adlı romanı, Afganistan’ı konu alır.

Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA)

İstanbul’da bulunan IFEA, CNRS ve Fransa Dışişleri ve Avrupa Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren bir kurumdur. Türkiye üzerine çalışan araştırmacıları ve öğrencileri ağırlar, beşeri ve sosyal bilimler alanlarında araştırma programları sunar..