Fransız oyun yazarı Magali Mougel YeniPerform’un çevirim içi konuğu oluyor!

Zoom
23.05.2021 - 18.30

Galataperform ve Institut français Türkiye işbirliğinde düzenlenecek etkinlik kapsamında 23 Mayıs’ta Magali Mougel’in yazdığı, Reyhan Özdilek’in çevirdiği Suzy Storck adlı oyunun okumasını Zoom platformu üzerinden oyuncu ve yönetmen Fehmi Karaaslan yönetecek.

Fransız oyun yazarı Magali Mougel YeniPerform’un çevirim içi konuğu oluyor!

Sonbaharda gerçekleşecek YeniMetin Festivali’nin 10. yılı olması sebebiyle 10 değişik ülkeden 10 yeni oyun yazarının oyunları Türkçe’ye çevrilerek çevrimiçi olarak seyirciyle buluşuyor. Bu serinin ilk konuğu Magali Mougel olacak.

Galataperform ve Institut français Türkiye işbirliğinde düzenlenecek etkinlik kapsamında 23 Mayıs’ta Magali Mougel’in, yazdığı, Reyhan Özdilek’in çevirdiği Suzy Storck adlı oyunun okumasını Zoom platformu üzerinden oyuncu ve yönetmen Fehmi Karaaslan yönetecek. Oyun sonrası; yazarın, yönetmenin ve oyuncuların katılımıyla bir söyleşi yapılacak.

Etkinlik kapsamında Magali Mougel aynı zamanda 22 Mayıs’ta oyun yazarlığı atölyesinin konuğu olacak.

Magali Mougel Hakkında
Magali Mougel, Université de Strasbourg Sahne Sanatları Bölümü’nde uzun yıllar eğitmenlik ve Théâtre National de Strasbourg’da editörlük yaptıktan sonra, 2014’ten itibaren kendisini tamamen tiyatro metinleri yazmaya adadı. Yazmış olduğu metinler Editions Espaces 34’te yayımlandı ve birçok dile çevrildi. Şu an Mans’ta Scène Nationale Les Quinconces-L’Espale sanat topluluğunun bir üyesi olarak yazın hayatına devam ediyor. Magali Mougel anı zamanda ENSATT (École Nationale Supérieure des Arts et Techniques du Théâtre)’ın oyun yazarlığı programı sorumlularından biri.

Suzy Storck Hakkında
Suzy Storck kocası ve çocuklarıyla yaşadığı küçük evinde sıradan bir hayat yaşıyor. En son dünyaya gelen çocuğu ile ilgilenebilmek için artık çalışmıyor, çamaşırları asıyor, günün olması gerektiği gibi gerekenleri yapıyor. Fakat bir yaz akşamı, bir şeyler kontrolden çıkar. Suzy, sıcağın etkisiyle, tekrarlanan hareketlerin etkisiyle, artık batarak yok olur. Onu geçmişine götüren, vazgeçişlerinin farkına vardıran, hakiki arzulara göre yaşamaktaki acziyetini dile getirtecek bir anlık bir dikkatsizlik… ve sonunda durumun gerektirdiği şeye teslim olur. Alt üst edilmiş bir kronoloji ile, Suzy Storck, tek çıkış yolunun trajik ve insanlık dışı bir biçimde ortaya çıktığı, birey olarak inkâr edilmiş bir kadının dramını yeniden inşa ediyor. 

Etkinlik Detayları

Suzy Storck

Yazan: Magali Mougel

Çeviren: Reyhan Özdilek

Yöneten: Fehmi Karaarslan

Oyuncular: Emre C. Sancar, Aybanu Aykut, Duygu Pelit, Cem Şahin, Sabahattin Yakut, Fazlı Polat

Etkinlik Tarihi: 23 Mayıs Pazar, 18.30

 

*Etkinlik, Zoom platformu üzerinden ücretsiz olarak gerçekleşecektir. Zoom linki YeniPerform sitesi üzerinden ulaşılabilir olacak.