FKM SÖYLEŞİ: NEJAD DEVRİM PARİS’TE İSTANBUL’DAN BİR RESSAM

FKM - Konrad Adenauer Cad. No 30 - YILDIZ
13.12.2018 - 19:00

FKM KONFERANS

FKM SÖYLEŞİ: NEJAD DEVRİM PARİS’TE İSTANBUL’DAN BİR RESSAM

  • 13.12 Perşembe, 19.00
  • Konferans dili Fransızca, Türkçe simültane çeviri yapılacaktır
  • Giriş ücretsizdir
  • Rezervasyon: murat.celik@ifturquie.org

Konuşmacılar:

  • Clotilde Scordia
  • Maria Devrim‘in katılımıyla

Nejad Devrim Nejad Devrim, 1923’te doğdu; babası yazar ve bürokrat İzzet Melih, annesi ressam Fahrelnisa Zeid idi. 1936 – 1938 yılları arasında annesi ve kardeşi Şirin ile Berlin’de yaşadı; Batı resmini Almanya’nın müzelerinde keşfetti. 1939’da henüz Galatasaray Lisesi’nde öğrenci iken, Matisse ve Bonnard etkisinde resimler yaptı. 1941’de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne girdi; Léopold Lévy’nin önce öğrencisi, sonra asistanı oldu. Öğrencilik yıllarında daha sonra sanatını besleyecek olan Bizans mozaikleri, Osmanlı hat sanatı ve soyut İslam sanatlarına merak saldı. Yeniler Grubu’nun kurucu üyeleri arasında yer aldı. 1946 yılında Paris’e yerleşti; çok geçmeden Alice Toklas’ın toplantılarına davet edilen genç sanatçılardan biri oldu. Üstüste pek çok yıl Salon de Mai ve Salon de Réalités Nouvelles sergilerine katıldı. 1950’de Hartung, Soulages, de Staël gibi sanatçıların eserlerinin sergilendiği Paris’teki Galerie Lydia Conti’de kişisel sergisi açıldı. Aynı yıl Nejad, Leo Castelli’nin eserlerini New York’ta sergilemek üzere seçtiği “Paris Okulu” ressamları arasında yer aldı; Nejad’ın eserleri daha sonra Galerie Charpentier’de her yıl düzenli olarak açılan Paris Okulu sergilerinde izlendi. 1952 yılında Salon d’Octobre’un kurucu üyeliğini ve başkanlığını yaptı; bildirilerini kaleme aldı. 1955’de Tristan Tzara’nın ve Paul Eluard’ın şiir kitaplarını desenledi. Fransa’nın yanısıra İngiltere, İtalya, İspanya, Hollanda, Amerika, Orta Asya ve Sovyetler Birliği’ni de kapsayan sanat seyahatleri temel ilham kaynaklarından biri oldu. 1985 yılında seyahatlerini seyrekleştirdi ve Polonya’nın güneyindeki Nowy-Sacz kentinde inzivaya çekildi. Nejad Devrim 1995 yılında Nowy-Sacz’da öldü. Ölümünün ardından Galeri Nev tarafından düzenlenen retrospektif sergisi 2001 yılında İstanbul’da, 2002 yılında Ankara’da açıldı. 2006 yılında Nejad Devrim ile annesi Fahrelnisa Zeid’in eserleri, İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde düzenlenen “Gökkuşağında İki Kuşak” başlıklı sergide izlendi. 2018 yılında Galeri Nev sanatçının yaşamına ait bulunabilen tüm bilgi, belge ve fotoğrafı “Nejad’ın En Büyük Erdemi Nejad Olmasıdır” sergisinde derledi ve NevArşiv internet sitesinde araştırmacıların kullanımına sundu.  

Maria Devrim Polonya’da doğan Maria Devrim, 1944’te Varşova Ayaklanması sırasında ve Polonya’nın Nazi işgaline karşı aktif bir savaş kahramanıdır. İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda savaş esnasında  yaralarının tedavisi için, yerleşmek ve Fransızca öğrenmek için Paris’e gelir. Sciences Po Paris’ten mezun olduktan sonra, birkaç yıl mühendislik/danışman bürolarında çalışmıştır ve Paris Okulun kadın sanatçılara öncelik tercih edip ve sergileyen Maria, Valmay galerisinin yönetimine geçiyor. 1946’da Paris’te Nejad ile tanışır ve 1952’de onunla evlenir. Nejad’ın ömür boyu sadık desteği olan Maria Devrim, Fransa’da ve Türkiye’de sergiler düzenleyerek Nejad’ın çalışmalarını savunmaya ve sunmaya devam ediyor.

Clotilde Scordia Clotilde Scordia, André Lhote’ın eserlerinin kataloguna on iki yıl çalıştı. Paris-Sorbonne’daki yüksek lisansının çerçevesinde, Paris’in İkinci Okulu’ndan  Türk sanatçıları üzerine uzmanlaştı (Nejad’ın monografi ve eserlerinin kataloguna ve Paris Türk Okulu’nun incelemesi). Paralel olarak, Paris İkinci Okulu’nun Avrupalı olmayan sanatçıları hakkında yazmaya, kataloglarda  (Albert Bitran ve Nejad) basın ya da bilimsel dergiler için çalışmalarına devam ediyor.