YARIŞMA : DIS-MOI DIX MOTS 2024

YARIŞMA SONUÇLARI

Institut français Türkiye tüm katılımcılara ve öğretmenlerine içtenlikle teşekkür eder ve onları kutlar!
Institut français Türkiye’nin 3 şubesinin kütüphanecileri ve Fransızca FLE öğretmenlerinden oluşan jüri, bu yıl da 250 başvuru arasından kazananları seçmekte zorlandı.

Ödül töreni için kazananlarla kütüphaneler tarafından iletişime geçilecektir.

Kazananların listesi için buraya tıklayın

 

Institut français İzmir tarafından düzenlenmektedir.

“Les dix mots de la francophonie” (Frankofoninin on kelimesi)
1 Şubat – 31 Mart 2024 

2024 Olimpiyat oyunlarında her zamanki gibi İngilizce’nin yanı sıra Fransızca da resmi dil olarak yer alacak. Bu yıl, “Dis-moi dix mots sur le podium” sizi sporun ve Olimpizmin kelime dağarcığını benimsemeye davet ediyor.

Spor sağlık için gerekli olmakla birlikte, aynı zamanda saygı (takım olarak oynamak, ipi göğüslemek) ve kendini aşmak (adrenalin pompalamak, kopmak, başarılar elde etmek, şampiyon olmak) gibi değerleri de aşılar. Spor aynı zamanda kararlılık (zihin), kuralları kabul etme (yanlış başlangıçlar, ofsayt) ve mola verme ihtiyacı ile ilgilidir. Fiziksel aktiviteler aynı zamanda okul başarısızlığıyla mücadeleye ve sosyal ve kültürel eşitsizliklerin azaltılmasına da yardımcı olur. “Dis-moi dix mots” sizi bu temayı ele almaya ve sporu sevip sevmediğinizi, başarısızlık korkunuzu ve zafer zevkinizi göstermeye davet ediyor. Bunun aynı zamanda zevk almak ve paylaşmakla ilgili olduğunu da  unutmayalım.

Institut français İzmir kütüphanesi tarafından Ankara ve İstanbul’dakilerin işbirliğiyle düzenlenen ve yürütülen “Les dix mots de la francophonie” adlı bu ulusal yarışma, Fransızcanın da spor gibi takım çalışması ve dayanışmayla ilgili olduğunu, çünkü dünyanın dört bir yanındaki ifadelerinin çeşitliliğinde yaşayan ve zenginleşen kolektif bir dinamik tarafından yönlendirildiğini göstermek için bir fırsattır.

2024 edisyonunun on kelimesi :

adrénaline ; aller aux oranges ; champion; collectif ; échappée ; faux-départ; hors-jeu ; prouesse ; mental ; s’encorder

Katılım şartları ve koşullar için tıklayın (Fransızca)

Yarışma afişini indirmek için tıklayın