Hacktonfutur# Edition Turquie 2022 – Çevre konulu yaratıcı fikirler yarışması

Hacktonfutur# Turkiye 2022 – Teknolojinin geleceği fikirleri olan gençlere ait!

Ekolojinin önemli bir sorun haline geldiği bir bağlamda, genç nesillerin değişimin itici gücü olduğunu gösterelim.

HackTonFutur#Turkiye çevre konusunda yenilikçi fikirler için bir yarışma.

Sürdürülebilir bir ekonomiye ve kaynaklarımızın korunmasına katkıda bulunmak için fikir ve çözümler ortaya çıkarmak için yarışmaya Türkiye’nin 3 ilinden (İstanbul, İzmir ve Ankara) toplam 9 Fransızca eğitimi veren lise (AEFE okulları dahil) katılmıştır ve yaklaşık yirmi takım oluşturulmuştur.

Yarışma kapsamında hem eğitim bilinci projeleri, çevreye duyarlı jestler ve tüketim hem de kaynak israfını ve çevresel etkiyi sınırlayan döngüsel ekonomi projeleri veya gıda veya sağlıkla ilgili projeler yer alabilir. Birden fazla disiplinin kavşağındadır.

Takımlar karışık olmalı, 2 ila 5 kişiden oluşmalıdır ve seviyeler arası ve kurumlar arası takım kurulabilir.

Yarının dünyasını icat etmek için fikirlerini geliştirmek ve oynamak için tüm gençleri davet ediyoruz!

Katılım ücretsiz.

Bu yarışmayı işletmenizde düzenlemek isterseniz, lütfen French Tech İstanbul Topluluk Lideri Clémentine Loizillon ile iletişime geçin: clementine.loizillon@gmail.com

Yarışma hakkında detaylı bilgilere ulaşın

Hacktonfutur# Türkiye 2022 Sürümü – Teknolojinin geleceği, fikirleri olan gençlerin elinde

Ekolojinin önemli bir sorun haline geldiği bir bağlamda, genç nesillerin değişimin itici güçleri olduğunu gösterelim.

HackTonFutur#Türkiye yarışması, çevreyle ilgili yenilikçi fikirler için bir yarışmadır.

Sürdürülebilir bir ekonomiye ve kaynaklarımızın korunmasına katkıda bulunacak fikirleri ve çözümleri ortaya çıkarmak için Türkiye’deki Fransızca veya iki dilli okullara ve liselere 4. sınıftan 1. sınıfa kadar bir ifade çerçevesi sunar.

Yarışmaya Türkiye’de 3 ilde (İstanbul, İzmir ve Ankara) toplam 9 Fransızca eğitimli lise (AEFE ağının 2 lisesi dahil) katılmıştır ve yaklaşık yirmi takım oluşturulmuştur.

Yarışma kapsamında hem eğitici bilinçlendirme projeleri, çevreye duyarlı davranışlar ve tüketim, hem de kaynak israfını ve çevresel etkiyi sınırlayan döngüsel ekonomi projeleri veya gıda veya sağlıkla ilgili projeler yer alıyor. Birçok disiplinin kavşağındadır.

Takımlar karışık olmalı, 2 ila 5 kişiden oluşmalıdır ve seviyeler arası ve kurumlar arası olabilir.

Bu yüzden yarının dünyasını icat etmek için oynamak ve fikirlerini geliştirmek onlara kalmış!

Kuruluşların ücretsiz katılımı.

Yarışmanın sunum belgesine bakın

Bu yarışmayı işletmenizde sunmak istiyorsanız, lütfen French Tech İstanbul Topluluk Lideri Clémentine Loizillon ile iletişime geçin – clementine.loizillon@gmail.com

Hacktonfutur 2022 kazananları

French Tech İstanbul’un yatırımcı, girişimci ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan jürinin meraklı ve etkilenmiş bakışları altında öğrenciler sırasıyla modellerini ve tutkularını kullanarak projelerini sundular.

Hepsi yenilik, sürdürülebilirlik, kullanışlılık, potansiyel, uygulanabilirlik olmak üzere altı kritere göre değerlendirildi – aynı zamanda iletişim ve fikirlerinin sözlü sunumuna göre de değerlendirildi çünkü bir yarışma aynı zamanda nasıl ikna edileceğini bilmekle ilgilidir!

1. Ascaren: Okullarda kullanılan bazı öğrenci atıklarının (clementine peeling, çay, kahve) geri dönüştürülerek okul içinde kullanılan temizlik ürünlerinin oluşturulması projesi ve projenin Türkiye’deki işletmelerde yaygınlaştırılması

2. Les Enfants du Soleil: Tuvalet suyunu sifon için geri dönüştürmek ve dışkıyı enerjiye dönüştürmek için geri dönüştürmek için kendi kendini yenileyebilen tuvalet projesi

3. Run Fayansları: Ayak seslerinden gelen enerjiyi yakalayan ve onu sinetik enerjiye dönüştüren karolar.

4. Zyla: Puan ve ödül çeki toplama sistemi sayesinde çevreye faydalı ürünlerin erdemli tüketimini teşvik eden ödeme uygulaması.

5. Eco-emissions X: Karbon ayak izini hesaplayan ve yeşil kripto para birimindeki iyi uygulamaları ödüllendiren uygulama.

Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Hervé Magro ve Fransa Başkonsolosu Olivier Gauvin’in hazır bulunduğu bu güzel final ve ödül kokteyli İstanbul’da finale kalan takımlar, sponsorlar, okul müdürlerinin katılımlarıyla Fransa Sarayı’nda yapıldı. Birkaç dakikalık gerilimin ardından French Tech İstanbul Başkanı Clémentine Loizillon kazanan takımı açıkladı.

Ve büyük kazanan… Galatasaray Lisesi’nden ASCAREN projesi! Okul atıklarını yeniden kullanılabilir amaçlar için geri dönüştürmeye yönelik inandırıcı ve somut projeleri jürinin beğenisini kazandı. Projelerinin Türkiye’deki tüm liselere ilham vermesini diliyoruz, gelecek artık onların ellerinde.

Kendileriyle gurur duyabilen ve bu güzel yolculukta bizleri etkileyen tüm öğrencilerimizi ve finalistleri de ayrıca tebrik ederiz.

Ascaren ekibini yakında Paris’te 3 günlük bir “Öğrenim Seferi” için bulacaksınız; burada La French Tech ve ünlü Station F ile bizzat tanışma, #Vivatech ticaret fuarına katılma, start-up’ları ve daha pek çok yeri ziyaret etme şansına sahip olacaklar.