#HACKTONFUTUR 2023, Çevre konulu yaratıcı fikirler yarışması

 « Teknolojinin geleceği fikirleri olan gençlere ait! »

French Tech Istanbul tarafından başlatılan #HACKTONFUTUR, çevre sorunlarının çözümüne yardımcı olacak yenilikçi fikirler için bir yarışmadır.

Amaçlar ?

#Lise öğrencilerinin yetenek ve yaratıcılıklarını geliştirmek;

#Belirlenen bir ihtiyaç etrafında birlikte çalışmayı öğrenmek;

#Gençlerin girişimcilik ve Fransa konusundaki farkındalıklarını artırmak;

#Lise öğrencilerini Türkiye’de çevre ve Fransızca konuşulan dünya teması etrafında bir araya getirmek.

HACKTONFUTUR’a katılan lise öğrencileri sınıflar arası takım çalışması ve topluluk önünde konuşma becerisi kazanmakta, yaratıcı olmakta ve fikirlerini savunmak için ikna güçlerini geliştirmektedir.

Akış:

Hedef grup: Projede yer almak isteyen 8. sınıf- 11. sınıfa kadar olan öğrenciler.

Takım oluşturma kriterleri: Bir takım en az 2, en fazla 5 kişiden oluşmalıdır. Takımlar karma olmalıdır. Ekip üyeleri aynı okuldan veya sınıftan olmak zorunda değildir.

Her okulda, okul içinde bilgi yayabilecek, katılımcı öğrencilerin sorularını yanıtlayabilecek ve gerekirse French Tech İstanbul ekibiyle irtibat kurabilecek bir #Hacktonfutur proje koordinatörünün belirlenmesi önemlidir.

Dönem: Kasım 2023 – Mart 2024

 

Varsayılan zaman çizelgesi

#Yarışma 30 Kasım’da okullarda başlatılacak;

#Kayıtlar 31 Ocak’ta kapanacak;

#Finale kalan 5 projenin 1 Mart’ta açıklanması;

#16 ve 17 Mart’ta 5 takımın koçluk oturumları;

#Finalistlerin Francofoni Baharı sırasında sunum yapmaları.

 

#HACKTONFUTUR 2022 Özeti:

Geçen yıl, Fransızca eğitim veren dokuz okul (AEFE ağındaki iki okul da dahil olmak üzere) Türkiye’nin üç şehrinde yarışmaya katıldı: İstanbul, İzmir ve Ankara.

#26 proje, 5 finalisti öğrenmek için.

Yatırımcılar, girişimciler ve French Tech İstanbul yönetim kurulu üyelerinden oluşan jürinin meraklı ve etkilenmiş bakışları altında, öğrenciler sırayla projelerini modellerini ve tutkularını kullanarak sundular.

Hepsi altı kritere göre değerlendirildi: yenilikçilik, sürdürülebilirlik, kullanışlılık, potansiyel ve uygulanabilirlik – aynı zamanda iletişim ve fikirlerinin sözlü sunumu, çünkü bir yarışma aynı zamanda ikna etmekle de ilgilidir!

Galatasaray Lisesi’nden#ASCAREN’in okul atıklarını (mandalina kabukları, çay, kahve) geri dönüştürerek okul içinde kullanılan temizlik ürünleri elde etmeye yönelik ikna edici ve somut projeleri jürinin beğenisini kazandı. Şimdi bu projenin Türkiye’deki tüm ortaokullara ilham vermesini umuyoruz, zira gelecek artık onların elinde.

Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Hervé Magro ve Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin’in yanı sıra finalist ekipler, sponsorlar ve okul müdürlerinin katıldığı bu yılki final ve ödül töreni kokteyli Fransa Sarayı’nda gerçekleştirildi. Birkaç dakikalık heyecanlı bekleyişin ardından French Tech İstanbul Başkanı Clémentine Loizillon kazanan takımı açıkladı.

Dokümanlar

#HACKTONFUTUR 202324 – Proje sunumu

#HACKTONFUTUR_202324_Afis PDF

#HACKTONFUTUR_202324_Afis PNG