Kadın Hakları Proje Çağrısı

Proje çağrısına başvuru süresi sona ermiştir.

Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği ve Institut français Türkiye kadın-erkek eşitliği için ve kadına karşı şiddetle mücadele eden sivil toplum kuruluşlarını desteklemek amacıyla ilk kez proje çağrısında bulunuyor.

Fransa bu yıl, Pekin Konferansı’ndan 25 yıl sonra, BM Kadın ve sivil toplum birimi ile ortaklaşa düzenlenecek Eşitlik Jenerasyon Forumu’na Meksika ile birlikte başkanlık edecek. Kadın Hakları proje çağrısı Eşitlik Jenerasyon Forumu tarafından ele alınacak 3 konuda yapılıyor :

  • Kadına karşı şiddetle mücadele
  • Adalet, ekonomik haklar ve kadınların eğitime erişimi
  • Öz bakım ürünlerine erişim dahil olmak üzere, cinsel sağlık ve üreme sağlığı ile ilgili hakların korunması ve tanıtılması

Seçilen projeler, bu hedeflere ulaşmak için somut eylemler içerecek, halkın bilinçlendirilmesi ve bu konularda savunuculuk, sivil toplum kuruluşlarının teknik kapasitelerinin güçlendirilmesi veya cinsiyet eşitliğine yönelik stratejiler içerecektir.

Toplam destek miktarı 30 bin Avrodur. Jüri kararıyla belirlenecek üç ila altı proje 10 bin Avro miktarına kadar destek alacaktır. Son başvuru tarihi 30 Nisan 2021’dir. Jürinin kararı Haziran 2021 ortasında açıklanacaktır.

Basvurularınızı Ingilizce olarak siviltoplum@ifturquie.org e-posta adresine konu satırına FEMME_(kurumunuzun adı) yazarak iletmeniz gerekmektedir.

Detaylı bilgi

Proje önerisi formu

Fransa Büyükelçiliği’nin düzenlediği kadın hakları proje çağrısına katılan sivil toplum kuruluşları arasından projeleri kabul edilerek 30 bin Avro tutarında desteği paylaşacak olan kurumlar açıklandı:

  • Genç hukukçulara kadın-erkek eşitliği ve hukuktaki yeri konusunda formasyon projesi ile Uçan Süpürge Vakfı⠀
  • İhtiyaç sahibi kitlelere adet döngüsü ve hijyenik koruma ile ilgili güvenilir bilgi sağlamayı amaçlayan projesi ile Konuşmamız Gerek ⠀
  • Kitap ve çizgi filmler ile çocuklara kadın-erkek eşitliği alanında farkındalık kazandırmayı amaçlayan projesi ile Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ⠀
  • Ayrımcılık ve şiddet mağduru kadınlara psikolojik ve hukuki danışmanlık sağlamayı amaçlayan projesi ile İzmir Kadın Dayanışma Derneği ⠀

Tüm katılımcılara teşekkür ediyor ve kazanan adayları kutluyoruz!