XXF – Very Very French: Bachar Mar-Khalifé

Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi
29.11.2018 - 21:00

Beyrut- Paris merkezli bir üsse sahip bağımsız kompozitör Bachar Mar-Khalifé alternatif bir oryantalizm için XXF: Very Very French Festival programında Zorlu PSM’de yerini alıyor. Klasik, elektronik, rock ve birçok farklı başlıkta değerlendirilebilecek bir müzikal yaklaşıma sahip olan Bachar Mar-Khalifé, dinleyicilere müzikal bir serüven yaşatacak.

Bachar Mar-Khalifé

Lübnan asıllı Fransız besteci, şarkıcı ve multi-enstrümentalist Bachar Mar-Khalifé, Paris Konservatuvarı’nda ders aldığı Lorin Maazel ve James Gaffigan gibi usta isimlerin etkisinde kısa zamanda müzikte sofistike bir anlayış benimsedi. Orchestre national de France ve Ensemble contemporain gibi topluluklarla birlikte çalan Khalifé, Bojan Z, Carl Craig, Francesco Tristano, Murcof ve Kery James gibi isimlerle fuse caz, dünya müziği, elektronik ve hip-hop üzerine çeşitli iş birlikleri gerçekleştirdi.

İç savaş döneminde Lübnan’da doğan Khalifé, babası Marcel Khalifé ve Aufgang üyesi amcası Rami Khalifé gibi müzisyen olmayı seçti. InFiné şirketi ile peş peşe çıkardığı “Oil Slick” ve “Who’s Gonna Get The Ball” isimli iki albümden sonra dünya müzik sahnesinde adını duyuran Khalifé, aynı zamanda “Fievres” ve “Layla Fourie” gibi ödüllü sinema filmleri için de orijinal parçalar besteledi. 2018 yılında çıkardığı The Water Wheel A Tribute To Hamza El Din ile turneye çıkan Khalife, 29 Kasım’da Zorlu PSM’de!

İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Zorlu PSM işbirliğiyle XXF – A Very Very French Festivali yılı eklektik bir programla bitirme fırsatı: groovy caz ‘dan psychedelic rock’a, French Touch elektro’dan sıradışı ve avangard pop’a uzanan bir program. Amaç? Fransız sanatçılarını Türk seyircisine tanıtmak!

Zorlu PSM’nin işbirliğiyle.