Söyleşi: “Agos: Hrant Dink’in izlerinde”

İstanbul Fransız Kültür Merkezi
05.03.2019 - 19:15

Renaudot ödüllü “Le Sillon” (Agos) eserinin yazarı Valérie Manteau ve Boğaziçi Üniversitesi Matematik bölümü profesörü Betül Tanbay, “Agos: Hrant Dink’in izlerinde” konusu hakkında söyleşecekler.

Söyleşi: “Agos: Hrant Dink’in izlerinde”

Genç bir kadın, sevgilisi ile buluşmak üzere İstanbul’a gelir. Valerie Manteau, bu kadının izlediği yoldan bizleri, bir aşk hikayesinin ve kentin kaosunun iç içe geçtiği, durağan bir kasırgaya sürükler. Kurmaca ve belgesel arasında salınan bu eserde, İstanbul sokaklarında dolaşarak kentte yaşanan gelişmeleri yansıtan anlatıcı, Hrant Dink’in hikayesini ama aynı zamanda onun cesaret, birlikte yaşamak ve çok kültürlülük gibi düşüncelerine hayranlığını anlatır.

Her şeyin çöküşte olduğu bir dönemde, hangi kaderi seçmeli ? Bir şehir, Doğu ve Batı arasındaki çekişme noktası haline geldiğinde, göz yummak mümkün mü ? Anlatıcı, İstanbul’da araştırmasını yaparken bu metropolde kendi izlerini de derinleştiriyor.

Yayıncı ve köşe yazarı Valérie Manteau, 2008 – 20013 yılları arasında mizah dergisi Charlie Hebdo’nun ekibinde yer aldı. Calme et tranquille (2016, Le Tripode) ve Fransa’nın en prestijli edebiyat ödüllerinden Renaudot’ya layık görülen Le Sillon (2018, La Tripode) kitaplarının yazarıdır. Halen İstanbul ve Marsilya şehirleri arasında yaşamaktadır.

Matematikçi, araştırmacı ve Boğaziçi Üniversitesi Matematik bölümü profesörlerinden Betül Tanbay, Türk Matematik Derneği’nin ilk kadın başkanı (2010-2016) ünvanına sahip. Avrupa Matematik Topluluğu’na (EMS) kabul edilen ilk Türk bilimci ve aynı kurumun Ocak 2019’dan bu yana da başkan yardımcılığını yürütmektedir. Betül Tanbay, Hrant Dink Vakfı ve Taksim platformu ile yaptığı çalışmalarla, yaşadığı bölgenin ve şehrin tarihi ve bugünü ile yakından ilgileniyor.

Bu söyleşi, Sainte Pulchérie Fransız Lisesi işbirliğiyle düzenlenmiştir.

Giriş serbesttir, kayıt gerektirir. Simültane çeviri yapılacaktır.
Yerler sınırlı sayıda olduğundan geliş sırasına göre yer verilir. Etkinliklerden en az 15 -30 dakika önce gelmenizi tavsiye ederiz.