SÖYLEŞİ: LE SILLON, HRANT DİNK’İN İZLERİNDE

FKM, Konrad Adenauer Cad. No 30 - YILDIZ
11.03.2019 : 14:00

SÖYLEŞİ (FRANSIZCA)

SÖYLEŞİ: LE SILLON, HRANT DİNK’İN İZLERİNDE

2018 Renaudot ödüllü “Le Sillon” eserinin yazarı Valérie Manteau, « Le Sillon : Hrant Dink’in izlerinde » Ankara Fransız Kültür Merkezi’nde konusu hakkında söyleşi gerçekleştirecektir.

  • 11.03.2019, Pazartesi saat 14.00’te
  • Fransız Kültür Merkezi’nin kütüphanesinde
  • Söyleşi 
  • Giriş serbesttir, LCV: kultur.ankara@ifturquie.org 

Genç bir kadın, sevgilisi ile buluşmak üzere İstanbul’a gelir. Valerie Manteau, bu kadının izlediği yoldan bizleri, bir aşk hikayesinin ve kentin kaosunun iç içe geçtiği, durağan bir kasırgaya sürükler. Kurmaca ve belgesel arasında salınan bu eserde, İstanbul sokaklarında dolaşarak kentte yaşanan gelişmeleri yansıtan anlatıcı, Hrant Dink’in hikayesini ama aynı zamanda onun cesaret, birlikte yaşamak ve çok kültürlülük gibi düşüncelerine hayranlığını anlatır.
Her şeyin çöküşte olduğu bir dönemde, hangi kaderi seçmeli? Bir şehir, Doğu ve Batı arasındaki çekişme noktası haline geldiğinde, göz yummak mümkün mü? Anlatıcı, İstanbul’da araştırmasını yaparken bu metropolde kendi izlerini de derinleştiriyor.

Valérie Manteau


Yayıncı ve köşe yazarı Valérie Manteau, 2008 – 20013 yılları arasında mizah dergisi Charlie Hebdo’nun ekibinde yer aldı. Calme et tranquille (2016, Le Tripode) ve Fransa’nın en prestijli edebiyat ödüllerinden Renaudot’ya layık görülen Le Sillon (2018, La Tripode) kitaplarının yazarıdır. Halen İstanbul ve Marsilya şehirleri arasında yaşamaktadır.