SOUND OF EUROPE MÜZİK FESTİVALİ

Alan Kadıköy
10.06.2022
12.06.2022

İstanbul ve Ankara, kültür sanat hayatına ivme kazandıracak yepyeni bir festivale ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Sound of Europe Festivali kapsamında Avrupa’nın yeni sesleri 10, 11 ve 12 Haziran’da İstanbul Alan Kadıköy ile Ankara Ahlatlıbel Atatürk Parkı’nda müzik tutkunları ile buluşacak. Avrupa Birliği Yaratıcı Avrupa programı tarafından desteklenen Avrupa ağlarından EUNIC’in (European Union National Institutes for […]

İstanbul ve Ankara, kültür sanat hayatına ivme kazandıracak yepyeni bir festivale ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Sound of Europe Festivali kapsamında Avrupa’nın yeni sesleri 10, 11 ve 12 Haziran’da İstanbul Alan Kadıköy ile Ankara Ahlatlıbel Atatürk Parkı’nda müzik tutkunları ile buluşacak.

Avrupa Birliği Yaratıcı Avrupa programı tarafından desteklenen Avrupa ağlarından EUNIC’in (European Union National Institutes for Culture) İstanbul ve Ankara kümelerinin girişimi ve Kadıköy ile Çankaya Belediyeleri’nin katılımı ile hayata geçirilen Sound of Europe Festivali, Avrupa müziğinin yeni ve başarılı seslerinin sergileneceği kapsayıcı bir seçki ile müzikseverleri bir araya getirecek.

Festivale katılım ücretsiz olacak.

SOUND OF EUROPE FESTİVALİ KAPSAMINDA 12 FARKLI YENİ SES İSTANBUL VE ANKARA’DA İLK KEZ MÜZİK TUTKUNLARIYLA BULUŞUYOR

Avrupa Birliği Yaratıcı Avrupa programı tarafından desteklenen Avrupa ağlarından EUNIC’in (European Union National Institutes for Culture) İstanbul ve Ankara kümelerinin girişimi ve Kadıköy ile Çankaya Belediyeleri’nin katılımı ile hayata geçirilen Sound of Europe Festivali, Avrupa müziğinin yeni ve başarılı seslerinin sergileneceği kapsayıcı bir seçki ile 10, 11 ve 12 Haziran 2022’de İstanbul Alan Kadıköy ve Ankara Ahlatlıbel Atatürk Parkı’nda müzikseverleri bir araya getirecek. Festivale katılım ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. 

Avrupa’dan 12 farklı müzik grubunu Türkiye’den yerel sanatçılarla aynı sahnede buluşturarak ortak bir diyalog ve bir etkileşim platformu oluşturmayı hedefleyen Sound of Europe Festivali, geniş müzikal seçkisiyle yediden yetmişe tüm müzikseverleri İstanbul ve Ankara’da bir araya getirecek. Festival, cazdan rock’a, folk’tan elektronik müziğe kadar geniş müzikal seçkisiyle farklı performansları sahneye taşıyacak. 

Sound of Europe Festivali, EUNIC’in değerli İstanbul ve Ankara üyeleri olan Goethe Enstitüsü İstanbul, Goethe Enstitüsü Ankara, Macaristan Büyükelçiliği Ankara, Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkezi İstanbul, Institut Français İstanbul, Institut Français Ankara, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu, Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği,  Danimarka Kültür Enstitüsü İstanbul, Hollanda Ankara Büyükelçiliği & Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu, Avusturya Kültür Ofisi İstanbul, Avusturya Büyükelçiliği Ankara, İtalya Büyükelçiliği Ankara, Lüksemburg Ankara Büyükelçiliği’nin ortak girişimi ve Kadıköy Belediyesi ve Çankaya Belediyesi’nin katılımı ile hayata geçiriliyor. 

Parti ruhunu herkese yaşatan Duckshell – Macaristan – 11 Haziran Cumartesi 22.00 – Alan Kadıköy

Macaristan Büyükelçiliği Ankara & Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkezi İstanbul

2017’de Macaristan’da yer alan yeraltı kulübü Gólya’da kurulan Duckshell, sahneyi bir parti alanına dönüştürüyor. Macaristan’ın yanı sıra Fransa, İspanya, Almanya ve diğer ülkelerdeki şehirlerin sokaklarında da halkla sık sık bir araya gelen Duckshell’in parçaları, grup üyelerinin etnik çeşitliliği ve farklı müzikal ilgileri sayesinde birçok farklı türü bir araya getiriyor. Kendi çok dilli müzik tarzlarına “sunshine-punk” adını veren grup, Macar ve Brezilya müziğinin unsurları olan ska, punk, reggae ve funk gibi tarzları bir arada kullanarak dans ve coşku dolu konserleri ile tanınıyor. 

 

Tech-house’un yeni “harika çocuğu” Yo Johnny – Danimarka – 12 Haziran Pazar 22.00 – Alan Kadıköy

Danimarka Kültür Enstitüsü İstanbul

Caz müzisyeni babasına duyduğu hayranlıkla 11 yaşında müziğe başlayan Danimarkalı Arto Eriksen, elektronik müziğe olan tutkusunu henüz çok küçük yaşta babasının stüdyosunda dinlediği parçalarla keşfetti. 2019’da çıkardığı bir dizi yeni parça ile dikkatleri üzerine çeken tech-house’un harika çocuğu Yo Johnny, DJ setiyle parti ruhunu dans pistine taşayacak. 

 

Cazın alışılmamış dörtlüsü Eva Klesse Quartett – Almanya – 11 Haziran Cumartesi 19.30 – Alan Kadıköy

Goethe Enstitüsü İstanbul & Ankara 

Leipzig merkezli davulcu, besteci ve grup lideri Eva Klesse, caz eğitimini 2013 yılında tamamladı. Ardından kurduğu kendi dörtlüsü ile genç caz müzisyenlerine verilen Leipzig ödülüne layık görüldü. Dörtlünün 2014 yılında Enja etiketiyle çıkardığı “Xenon”, 2015 yılında Alman ajansı Jazz Echo tarafından yılın en iyi çıkış yapan grubu ödülünü kazandı. Eva Klesse’nin baskın olmadan zihinlerde yer eden davul ritimleri, piyanist Philipp Frischkorn’un romantik piyanosu, Evgeny Ring’in geleneksel saksafonunu tamamlarken, basçı Robert Lucaciu, Klesse’nin hafif ama dokunaklı davul ritimlerine eşlik ediyor ve serbest doğaçlamanın sınırlarını zorluyor. 

 

Elektronik müziğe deneysel yaklaşımıyla Lisa Stenberg – İsveç – 12 Haziran Pazar 20.45 – Alan Kadıköy 

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu

İsveçli besteci ve müzisyen Lisa Stenberg’in çalışmaları, enstrümantal, elektronik ve elektroakustik bestelerden oluşuyor. Stenberg, yavaş ve kademeli olarak gelişen drone altyapılı besteleri ile elektronik müzik adına farklı bir deneyim sunuyor. Eserleri, Donaufestival Inversia, Norbergfestival, OSA Festival, Intonal Festival, Sonica Festival gibi deneysel müzik festivallerinin en beğenilen konserleri arasında yer aldı. 

 

Çok kültürlü ve özgür melodileriyle Collectif Medz Bazar – Fransa – 10 Haziran Cuma 22.00 – Alan Kadıköy 

Institut Français İstanbul & Ankara

2012’de Paris’te kurulan Collectif Medz Bazar, dinleyenlere kültürler arası müzikal bir tecrübe yaşatıyor. Beşliyi oluşturan her müzisyen son derece başarılı birer vokalist olmalarının yanı sıra multi-enstrümantalist. Müziklerinde eski ve yeni halk geleneklerini kullanarak özgürlük ve kardeşlik mesajları veren ekip, Türkçe, Ermenice, İngilizce ve Fransızca parçaları ile kültürel kaynaşmanın ve yenilenmenin hikayesini anlatıyorlar.

 

İçi içine sığmayan pop ve caz doğaçlamaları ile Mushroom Mosis – Hollanda – 10 Haziran Cuma 20.45 – Alan Kadıköy

Hollanda Ankara Büyükelçiliği & Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu

Vokalist/söz yazarı Damani, yayınladığı ilk EP’nin ardından Mushroom Mosis sahne adıyla dinleyiciyle buluşuyor. Mushroom Mosis, Damani’nin genellikle doğaçlama yaptığı ve dinleyicilerinden ilham alarak doğaçlama sergilediği canlı performansların bir bütünü.  Enerjik ve canlı pop, caz parçalarının ruhunu yansıtan performansları izleyici için benzersiz bir deneyim haline geliyor. 

 

Müzikal sınırların ötesinde bir caz performansı Purple is The Color – Avusturya – 11 Haziran Cumartesi 20.45 – Alan Kadıköy

Avusturya Kültür Ofisi İstanbul

Klasik cazdan oldukça uzak ama bir o kadar zarif caz tınılarıyla, türün diğer tarzlarıyla bütünleşen müziği ile Purple is The Color, müzikal sınırları ve kuralları aşarak, cazın tüm parlaklığını parçalarında anlatıyor. Simon Raab (piyano), Stepán Flagar (saksafon), Martin Kocián (bas) ve Michal Wierzgon’un (davul) müzikleriyle dinleyicilerin hislerine dokunan köklü duyguları harekete geçiren yepyeni bir tarz sunuyor.  

 

EUNIC Hakkında

EUNIC (Avrupa Birliği Ulusal Kültür Enstitüleri) kültürel ilişkilere odaklanan Avrupa organizasyonları ağıdır. Ortakları ile birlikte, tüm AB üye devletleri ve ortak ülkelerden üyelerin geniş deneyimlerinden yararlanarak, 133 kümeden oluşan bir ağ ile dünya çapında 100’den fazla ülkede Avrupa kültürel işbirliğini hayata geçirmeyi hedefleyen EUNIC 2014’ten bu yana Avrupa Birliği Yaratıcı Avrupa Programı’nın bir parçası olarak farklı projelere imza atıyor.