SİNEMA – YANILSAMA HİKAYELERİ

Institut français sinema salonunda
29.04.2023
03.06.2023

İstiklal cad. No:4
Taksim Beyoğlu

Yanılsama hikayeleri

Nisan-Haziran aylarında, Institut français size klasik ve yeni filmlerden oluşan “yansılsamalar” temalı bir seçki sunuyor!
2021 Cesar ödül töreninde birçok ödüle layık görülen, Balzac’ın başyapıtı “Les illusions perdues”yü beyaz perdeye uyarlayan Xavier Giannoli’nin yeni filmini veya Jean Gabin’i en önemli rollerinden birinde görmeye ne dersiniz?
Programda ayrıca iki yeni filmi yer alıyor: Christophe Honoré’nin yeni filmi “Liseli” (28/04’ten itibaren ayrıca MUBI’de) bir gencin duygu yükli portresi ve Nicolas Bedos’un yönetmenliğini yaptığı usta oyuncu Isabelle Adjani’nin başrolde olduğu makyavelik bir gerilim !
İyi seyirler !

Sönmüş hayaller / Les illusions perdues
2021, 150’
Yönetmen: Xavier Giannoli
Oyuncular: Benjamin Voisin, Vincent Lacoste, Cécile de France, Gérard Depardieu
03/06 – 16:00

Her şeyin alınabileceği ya da satılabileceği bir insanlık komedisi, basın gibi edebi başarı, duygular gibi siyaset, ruhlar gibi itibar… Lucien 19. yüzyıl Fransa’sında tanınmamış genç bir şairdir. Büyük umutları vardır ve kendi kaderini tayin etmek istemektedir. Lucien, sanatını destekleyen kadın koruyucusunun koluna girer ve büyük şehir Paris’te şansını denemek üzere ailesini taşrada bırakır. Çok geçmeden bu muhteşem şehirde kendi başına kalan genç adam, kâr ve gösteriş üzerine kurulmuş bu dünyada perdelerin ardında neler olup bittiğini keşfedecektir. Honoré de Balzac’ın aynı adlı romanından uyarlanan Sönmüş Hayaller, Fransa’nın en şöhretli oyuncularının yer aldığı parlak kadrosuyla dünya prömiyerini 2021 Venedik Film Festivali’nde gerçekleştirdi.

Harp esirleri / La grande Illusion
1937, 95’
Yönetmen: Jean Renoir
Oyuncular: Jean Gabin, Dita Parlo, Pierre Fresnay
02/06 – 19:00

Birinci Dünya Savaşı döneminde iki Fransız hava subayı savaştıkları bölgedeki alanda keşif yapmak için bölgenin fotoğraflarını çekmek ve bilgi edinmek için keşif gezisine çıkarlar.

Maskeli Balo / Mascarade 
2021, 134’, 16+
Yönetmen: Nicolas Bedos
Oyuncular: Isabelle Adjani, Pierre Niney, François Cluzet, Marine Vacht
03/06 – 19:00

Büyük sansasyon yaratan aşk filmi La belle époque / Yeni Baştan ile herkesin yüreğini ısıtan Nicolas Bedos bu kez hem komedi hem aşk filmi öğeleri taşıyan, bol entrikalı, tempolu bir polisiyeye imza atıyor. Bedos’un henüz yayımlanmamış kendi romanından uyarlayarak 35mm filme çektiği Maskeli Balo, dünya prömiyerini Yarışma Dışı gösterildiği Cannes Film Festivali’nde yaptı. Bir kaza sonucu kariyeri sonlanan yakışıklı dansçı Adrien, günlerini Fransız Riviera’sında geçimini sağlayan eski sinema yıldızı Martha’yla zaman öldürerek geçirmektedir. Adrien, son derece çekici Margot ile tanışır ve hayatı tümden değişir. İkili, daha parlak bir yaşantı hayaliyle şeytani bir komplo, duygusal bir maskeli balo peşine düşer. Riviera’da geçen Françoise Sagan romanlarıyla Somerset Maugham öyküleri ve kendi yaşamının “acınası bir dönemi”nden esinlenen yönetmen Bedos şöyle diyor: “Kendinden yaşlı kadınların himayesine giren kayıp bir ruhun hikâyesi diyebiliriz. Ve Riviera’nın kendimce son derece öznel bir portresi diyebiliriz. Bu film benim genel olarak insani ilişkiler ve özel olarak da aşk ilişkilerine dair şahsi kâbusum!”

Liseli / Le Lycéen 
2022, 122’
Christophe Honoré
Oyuncular: Juliette Binoche, Vincent Lacoste et Paul Kircher
29/04 – 12/05

Şarkıları ile tanıdığımız yönetmen Christophe Honoré’nin son yapıtı, başına gelenleri anlamlandırmaya çalışan bir lise öğrencisinin kendi hikâyesini anlattığı, yüksek sesle düşünür gibi kendini keşfettiği otobiyografik bir film. Bir kış boyunca geçen film, 17 yaşındaki Lucas’ın dünyasının bir trajediyle aniden paramparça olmasıyla başlıyor. Lucas yaşamı, evcilleştirilmesi gereken vahşi bir hayvan olarak görür. Paris’e yerleşmiş ağabeyi ve birlikte yaşadığı annesi arasında kalan Lucas, umudu ve sevgiyi yeniden keşfetmek için mücadele verecektir ve çözümü Paris’e gitmekte bulur. Filmde babayı da canlandıran Christophe Honoré şunları söylüyor: “Belki de filmin konusu budur, trajedinin nasıl neşeli bir keder biçimine dönüştürülebileceği

Tüm filmler Fransızca, Türkçe alyazılı olarak gösterilecektir.
Film biletleri seanstan önce Institut français’de satışa çıkıyor.

Tam bilet: 30 TL, İndirimli bilet: 20 TL
Sadece kredi kartı ile ödeme kabul edilmektedir.