SİNEMA-SÖYLEŞİ: BU BEN DEĞİLİM

Institut français İzmir
17.04.2024 19:00

Gösterimden sonra filmin yönetmenleri Jehan Kader Gülşen et Zekiye Kaçak Bakırhan ile bir söyleşi gerçekleştirilecek.

17 Nisan Çarşamba saat 19.00
Institut français İzmir Sinema Salonu
*Yönetmenlerin katılımıyla

2022/Türkiye/92′/Türkçe orjinal dilde, Fransızca ve İngilizce altyazılı

Hikaye
“Bu Ben Değilim”, toplum, aile baskısı ve kendi iç çatışmaları nedeniyle cinsel yönelimini gizleyerek bir kadınla evlenen geylerin hikayesini anlatıyor.
Mustafa, Mehmet ve Yusuf, küçük şehirlerden, kasabalardan, metropol şehir İstanbul’a göç etmiş, muhafazakar ailelerden gelen üç eşcinsel erkek. Karakterlerin sürekli rol yapmaktan ve yalan söylemekten bunalmış, yaşadıkları ile hayal ettikleri arasında bocalayan, sıkışıp kalmış dünyalarını ele alan film, derin kadın mağduriyetini de hissettiriyor.
Mehmet ve Yusuf, kendi muhafazakar aile çevrelerinde heteroseksüel bir erkek ve birer aile babası. İç dünyalarındaysa erkek sevgililerine tutkuyla aşıklar ve gerçekliklerini sadece onlarla kurdukları paralel hayatlarında yaşıyorlar. Filmin lokomotif karakteri Mustafa ise, Mehmet’in 15 yıl beraberlik yaşadığı ve bir türlü kopamadığı sevgilisi. Mustafa, Mehmet’i, “homofobik bir eşcinsel” olarak tanımlıyor. Filmde bu tutkulu ama bir o kadar da travmatik ilişkiyi geride bırakmaya çalışan bir Mustafa görüyoruz. Ancak Mehmet’in, Mustafa’dan vazgeçmeye niyeti yok.

*Gösterimden sonra filmin yönetmenleri Jehan Kader Gülşen et Zekiye Kaçak Bakırhan ile bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Gösterim ücretsiz, kayıt zorunludur.