Sergi: “offroad, v.2”, Céleste Boursier-Mougenot

Arter
13.09.2019
15.12.2019

Arter, yeni binasının hizmete girmesi vesilesiyle, Blackbox adlı mekanının açılışını, çağdaş Fransız sanatçı Céleste Boursier-Mougenot’nin “offroad, v.2” enstalasyon projesiyle yapıyor.

Sergi: offroad, v.2 Céleste Boursier-Mougenot

Arter, yeni binasının hizmete girmesi vesilesiyle, Blackbox adlı mekanının açılışını “offroad, v.2” enstalasyon projesiyle yapıyor. Sahip oldukları fiziksel alanda hareket eden üç büyük piyanoyla tasarlanan bu sesli enstalasyon, nesne ve alan arasındaki beklenmedik ilişkiyi ortaya koyuyor. Daha önce 2014 yılında « Les Abattoirs de Toulouse »’da sahnelenen gösterinin bu yeni versiyonu Arter’in mimarisiyle bütünleşecek.

1961’de Nice’de doğan çağdaş Fransız sanatçı Céleste Boursier-Mougenot, kariyerine müzisyen ve besteci olarak başladı. Farklı disiplinlerde üretim yapan sanatçı, solo kariyerine başlamadan önce koreograf ve sanat yönetmeni Pascal Rambert ile yakın işbirliği içerisinde çalıştı.

Ses üzerine çalışan ve geleneksel ses üretim biçimini dönüştürmekle ilgilenen Céleste Boursier-Mougenot, genellikle, nesnelerin veya insan olmayan canlıların hareketlendirilmesini içeren sesli enstalasyonlar üzerine çalışıyor ; böylece, sesli yaratım sürecinde yer alan düzenlemeleri sorguluyor.

PS1 (New York), Palais de Tokyo (Paris), SFMOMA (San Francisco) ve yakın zamanda HAB (Nantes) gibi dünyanın pek çok farklı yerinde gösterilerini sunan Céleste Boursier-Mougenot 56. Venedik Bienali’nde Fransız Pavyonu’nda hareketli ağaçları sahnelediği « Révolutions » adlı çalışmasıyla Fransa’yı temsil etti.