SERGİ: İPEK YOLU’NDA VE ZAMANDA GERİYE YOLCULUK

CerModern, Sıhhiye - Ankara
29.01.2022
27.03.2022

SERGİ

Institut français Türkiye, Fransa ve Avusturya’nın Türkiye Büyükelçilikleri, CerModern işbirliği ile fotoğraf sanatçısı Renate Graf’ın “İpek Yolu’nda ve Zamanda Geriye Yolculuk” adlı sergisini sunar.

  • Tarih: 29.01 – 27.03.2022 arası
  • Yer: CerModern, ana salon
  • Küratör: Nicolas Martin Ferreira

Bu sergi, küratör Nicolas Martin Ferreira ve sanatçı Renate Graf’ın 1993 yılında, o zamanki arkadaşı Anselm Kiefer ile yaptığı gezilerin arşivlerinden bir eseridir.

“Kendi içimde bu dünyanın bütün hayallerini taşıyorum; bu hayallerden biri de dünyayı gezmek ve onu kendi imgelerimle yeniden yazabilmek… Bu yolculuklar esnasında ilham kaynağım Tasavvuf felsefesi ve büyük şair Mevlana’nın bizzat tanımladığı şekilde o “yol” oldu. Türkiye’de ve Orta Asya’ya kadar devam eden yolculuğumda bir an bile olsun beni terk etmeyen bir düşünceydi bu”.
Renate Graf 

Sergi, Renate Graf’ın 1993’ten 2021’e kadar Orta Asya üzerinden ve Türkiye’ye kadar uzanan İpek Yollarındaki seyahatlerinden bir dizi geniş formatlı siyah beyaz fotoğraf ve fotoğraf projeksiyonları sunuyor.

“Uzun yıllar Paris’te yaşayan Frankofon fotoğraf sanatçısı Renate Graf’ın hüneri, bizleri zaman, alan, yaşam yerleri ve manzaralar yardımı ile değişmez olanı sorgulayan bir yolculuğa çıkarmasında. Tarih ya da mekan ne olursa olsun dünün yolculuğunun fotoğrafları çok tanıdık; Orta Asya’nın doğal ve ruhani manzaraları bugünün Anadolu’suna kadar uzanıyor. Oysa bu kalıcılık aynı zamanda kırılgan. Renate Graf, bizleri iklim mücadelesi ve çevresel değişim ile yüzleştirerek, yolculuğun sürdürülebilirliğine dair dingin güvenceyi kırarak dikkatleri çekmeye çalışıyor.
Bu sergi sanatçının Türkiye, Fransa ve diğer tüm hükümetlere ve vatandaşlarına beraber harekete geçme çağrısı”.

Hervé Magro, Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi

Sergi ayrıca, eriyen buz ve kuraklık üzerine iki etkileyici panonun sunumuyla çevre ve küresel ısınma ana temasına da değiniyor. Doğaya kendini adamış bir aktivist olan Renate Graf, farkındalık yaratıyor.

 

Renate Graf kimdir?

Renate Graf Avusturya’da doğdu. Edebiyat ve şiir, Renate Graf’ın kendini fotoğraf sanatına adamasına vesile olmuştur. Sanatçının okumaları sırasında zihninde oluşan imgeleri belgeler
halinde kâğıda dökmesine fotoğrafçılık yardımcı olmaktadır. Fernando Pessoa, Rainer Maria Rilke, Tagore, T. S. Eliot, Edmond Jabès, Paul Valéry ve Herman Broch gibi yazarlar ve şairler onun için tükenmez bir ilham kaynağıdır. Ayrıca, sinema da sanatçının çalısmalarında önemli bir rol oynamaktadır. Wim Wenders, Jean-Luc Godard, Werner Herzog, Visconti ve Tarkovsky gibi film yönetmenleri, Renate Graf’ın o imgeleri kendine özgü bakışı ile ve eşsiz tarzıyla birer varlığa dönüştürmesinde önemli referanslardır. Kamera, çok erken yaşlardan itibaren sanatçıya seyahatlerinde eşlik etmeye başlar. Çıktığı her seyahati – Güney Hindistan, Fas, Çin, Alaska, Rusya, Yemen, Kamboçya, İtalya, Almanya, veya doğduğu topraklar Avusturya gibi, her birini kendine has coğrafyalarıyla kamerası sayesinde belgeler. Renate Graf, 1990-2014 yılları arasında Fransa’nın güneyinde bulunan Barjac’da ve Paris’te birlikte yaşamış olduğu sanatçı Anselm Kiefer’in eşsiz stüdyo fotoğraflarını ve portrelerini çekmiştir…

2019’da Rui Freire Galerisi- Güzel Sanatlar, Renate Graf’ın Portekiz’deki ilk kişisel sergisinin yapılmasını birlikte üstlenir. Serginin başlığı: “Fotografçının günlükleri: düşünceler görüntülere dönüşür- 1992” şeklindedir. Bahsi geçen 2019’daki sergide, Hindistan’ın güneyinden başlayarak Anselm Kiefer’in stüdyosuna kadar devam eden, yirmi yıllık seyahatleri kapsayan 180 eser yer almıştır. Mart 2021’de, Özbekistan’da, Fransa’nın Taşkent Büyükelçiliği’nin davetlisi olarak, sanatçının Taşkent Fotoğraf Evi’nde önemli bir sergisi gerçekleşti. Ocak 2022’de, Renate Graf, Reginart Collections tarafından davet edilerek, Uruguay’daki Este Arte Sanat Fuarı’nın onur konuğu oldu. Ayrıca Ocak-Mart 2022’de, sanatçının “Ipek yolunda ve zamanda yolculuk” başlıklı sergisi Ankara CerModern’de yer alacaktır. Eylül 2022’de Renate Graf, çalışmalarını Oscar Niemeyer’in ikonik müzesi MAC Rio de Janeiro -Niteroi’de sunacaktır.