SERGİ: FRANSA’DA TÜRKİYE’NİN YÜZLERİ

IFT : Konrad Adenauer Cad. no 30 - YILDIZ
01.09.2020
30.09.2020

Hem Türkiye’nin hem de Fransa’nın bir parçası

SERGİ: FRANSA’DA TÜRKİYE’NİN YÜZLERİ

Fotoğraflar: Ahmet Sel

  • 01.09 – 27.09.2020 arası
  • Giriş serbesttir

Serginin sunumu:

Institut français Ankara’nın sunduğu ve Fransa’daki Türk göçmenlerin bir portresini çizen bu fotoğraf serisi, Fotoğrafçı Ahmet Sel ve Elele Derneği’nin uzun erimli ortak çalışmasının bir ürünü olup Fransız Göç ve Entegrasyon Bürosunun (OFII) desteği ile gerçekleştirilmiştir.

“ Fransa’ya 70’li yıllarda gittiler. Bazıları yasal yollardan, bazıları da sahte turist veya kaçak olarak… Yeni ve daha iyi bir yaşam için boydan boya Avrupa’yı aştılar. Biraz para biriktirelim, döneriz, dediler. Eninde sonunda bir ev, bir traktör, bir otomobil parası… Sonra yine memleket toprağı. Ama iş o kadar kolay değildi. Yıllar geçti, göçmenlerin büyük bir çoğunluğu Fransa’da kaldı. Bugün onlar doğal olarak hem Türkiye’nin hem de Fransa’nın bir parçası”.

Ahmet Sel, biyografi

Ahmet Sel@YuriKozirev

Çalışmalarını portre ve belgesel fotoğrafçılık alanında sürdüren fotoğrafçı Ahmet Sel Fransa’da gerçekleştirdiği yüksek öğreniminden sonra La Cinq televizyon kanalında kıdemli muhabir kameraman olarak çalıştı. 1990-2000 yılları arasında Moskova’da La Cinq ve Arte’nin muhabiri, Sipa Press Ajansı’nın büro şefi olarak çalıştı. Paris’e döndükten sonra Sipa Press Ajansı’nın Genel Yayın Yönetmenliği görevinde bulundu. 2009’da Türkiye’ye dönen Ahmet Sel 2012-2019 yılları arasında Anadolu Ajansı’nın Görsel Haberler Yayın Yönetmeni olarak çalıştı.
2003’de portre kategorisinde « Fujifilm Press Photo Awards France », 2004’de Kanada’da fotoğraf ve metin dalında « National Magazine Awards Foundation » büyük ödülünü kazandı.

Kitaplar:
  • Davutpaşa M 3 (Aras Yayıncılık, İstanbul 2012)
  • Koç, une saga philanthropique dans la Turquie moderne (Democratic books, Paris 2012)
  • Kaboul, portraits posés (Editions Horizon Illimité, Paris 2003)
  • Moskova İnsanları (Editions Yapı Kredi Yayınları, İstanbul 2003)
  • Gens de Moscou (Editions Catleya, Paris 2001)