GÖSTERİM VE KONFERANS

IF - Konrad Adenauer Cad. No 30 - YILDIZ
20.11.2019 - 19:00

GÖSTERİM VE KONFERANS

GÖSTERİM VE KONFERANS

Tarih Öncesi

Konuşmacı: Martin Godon

Yönetmen Marc Azéma  “İlk Sinemacı Homo Sapiens” belgeselin gösterimi ardından Tarih Öncesi temalı konferans.

  • 20 Kasım 2019 Çarşamba, 19.00’da
  • Belgesel Türkçe altyazılı, konferans konuşma dili Fransızca ve Türkçe çeviri
  • rezervasyon: kutur.ankara@ifturquie.org

İLK SİNEMACI HOMO SAPİENS

Belgesel, Marc Azema ve Pascal Cuissot, Fransa, 2015 (52 dak.).

Fransızca. Türkçe altyazılı.

Paleolitik sanat üzerine yeni çalışmalar, mağara duvarlarında sinematografik anlatının ve canlandırmanın başlangıcını ortaya koymaktadır. Tarih öncesinde yaşayan sanatçılar, arkalarında günümüze ulaşan etkileyici birçok grafik eser bıraktılar. Acaba bu resimlerde saklanmış sinematografik bir bakış açısı mevcut olabilir miydi? XIX. yüzyılın ilk hareketli görüntüleriyle bağlantı kurabilecek grafik unsurlar arayışında, Marc Azéma ve Pascal Cuissot, ünlü Chauvet ve Lascaux mağaralarına ve diğer tarih öncesi mabetlere seyahat ediyor. 20.000 yıllık Paleolitik sanat üzerine heyecan verici bir çalışma.

*Paleolitik sanat alanında uzman araştırmacı ve yönetmen Marc Azéma, plastik sanat temel kural ve tekniklerinin neredeyse 40 000 sene önce ortaya koyulmuş olmasına her zaman hayranlık duymuştur. Tarih öncesinin, bize sadece parçaları ulaşabilmiş (mağaralarda görülen sanat ve nesneler) ve M.Ö. 10 000’e kadar uzanan bu etkileyici dönemi, İmge’nin özelliklerini, anlatı ve kinetik içeriğinin üzerinde durarak test etmeyi ve böylece grafik anlatının temellerini atmayı ve sinema makinesinin ilk fikrini oluşturmayı sağlamıştır.

MARTIN GODON

Martin Godon Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü’nde (IFEA) Arkeoloji Bölümünün Sorumlusuydu (İstanbul), Fransız Dışişleri ve Uluslararası Kalkınma Bakanlığı’nda Melendiz Misyonu Müdürü ve ayrıca Tepecik-Çiftlik kazı bölgesinde çalışmıştır. 2008 yılında, Etnolojik ve Karşılaştırmalı Sosyoloji (Tarih Öncesi Topluluklar) dalında Doktora yaptı, Paris X-Nanterre Üniversitesi: “İç Anadolu Seramik Üretimi”.  Didier BINDER yönetiminde, 7000 ve 5500 milat öncesi Neolotik Seramiklerin Kültürel gelişmeler ve genişleme olayları.