PRINTEMPS DES ARTISTES (SANATÇILARIN BAHARI) 2021

Sainte Pulchérie Fransız Lisesi
03.04.2021
11.04.2021

3 – 11 Nisan: Sainte Pulchérie Fransız Lisesi Od’A sanat galerisi
3 – 30 Nisan: Sanal Sergi

2006 yılında kurulan Printemps des Artistes (Sanatçıların Baharı), İstanbul Accueil ve Sainte Pulchérie Fransız Lisesi işbirliğiyle her yıl Od’A sanat galerisinde düzenlenen bir sosyal sorumluluk sergisi. Bu sene sergi, Institut français Türkiye’nin teknik desteğinden de faydalanıyor. Adından da anlaşılacağı gibi, bu sergi ilkbaharda gerçekleşiyor.

3 – 11 Nisan: Sainte Pulchérie Fransız Lisesi Od’A sanat galerisi
3 – 30 Nisan: Sanal Sergi

2006 yılında kurulan Printemps des Artistes (Sanatçıların Baharı), İstanbul Accueil ve Sainte Pulchérie Fransız Lisesi işbirliğiyle her yıl Od’A sanat galerisinde düzenlenen bir sosyal sorumluluk sergisi. Bu sene sergi, Institut français Türkiye‘nin teknik desteğinden de faydalanıyor. Adından da anlaşılacağı gibi, bu sergi ilkbaharda gerçekleşiyor.

Amaç iki yönlüdür: Türk ve yabancı genç sanatçıları halka tanıtmak ve hayır işleri için fon yaratmak. Bugün bu sergi, Fransızca konuşan ve uluslararası toplulukların yanı sıra İstanbul’daki tüm sanatseverler tarafından tanınan kültürel bir buluşma noktası haline geldi.

Istanbul, zıtlıklar şehri
Hem geleneksel hem de modern mimariye sahip bu kozmopolit, çok kültürlü, renkli, gürültülü şehir beş duyumuza hitap ediyor. Dolayısıyla bu seçim proje ekibi için çok belirgin bir tema.

PDA’da sergilenen tüm sanat eserleri satışa çıkarılarak gelirlerin %30’u üç kuruma bağışlanmaktadır : Hayata Sarıl Derneği, Mor Çatı Derneği, ve Lape Hastanesi.

Hayata Sarıl Dernegi
2017 yılında kurulan Hayata Sarıl Derneği’nin hedefi, görmezden gelinen ve ötekileştirilmiş evsizleri topluma kazandırmaktır. Ekonomik açıdan sürdürülebilir sosyal girişimcilik modeline dayanan HAYATA SARIL Lokantası, Türkiye’de türünün ilk örneğidir.
Tamamen gönüllülük esasına göre çalışan ve evsizlere istihdam imkânı sunan otel, gündüzleri düzenli bir restoran olarak hizmet vermekte ve akşamları evsizlere ücretsiz yemek servisi yapmaktadır.
Bir sonraki projeleri, Aralık 2021’ye kadar, aynı ekonomik modelde evsizler için bir çamaşırhane ve duş açmak. Hijyen eksikliği, kişinin özsaygısını yitirmesinin ve sosyal dışlanmanın önemli bir sebebi olduğu için, bu güzel girişim, zorluk çeken insanlara özgüven kazanma ve daha sağlıklı bir yaşam sürme fırsatı verecektir.
https://www.instagram.com/hayatasaril/?hl=fr

Mor Çatı
Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı aslen 1990 yılında aile içi şiddet mağduru kadınlara ve çocuklara barınak sağlamak için kuruldu. Dernek bugün İstanbul’da iki hizmet sunuyor: ihtiyacı olan kişilere hem yasal hem de psikolojik hizmetler sunan bir dayanışma merkezi ve küçük bir barınak sağlamak. Ana misyonu, kadınların dayanışmasını güçlendirmek ve eşitsizliğe karşı mücadelelerinde onlara yardımcı olmaktır. Dernek, benlik saygısını güçlendirilmesine ve toplumdaki kadınlara dair algıyı değiştirmeye hizmet eder.
https://www.morcati.org.tr/en/

L’Hôpital de LAPE (Fransız Lape Hastanesi)
1857’de İstanbul’da kurulan bu hastane, 1902 yılında Sultan II Abdülhamid tarafından Saint Vincent de Paul Rahibelerine verilmiştir. Halen Filles de la Charité tarafından yönetilmekte, ve hastaları ağırlamaya devam etmektedir. 1846 yılında Filles de la Charité tarafından kurulan Sainte Pulchérie okulunun, bu hastanenin yararına fon toplamak için PDA’yla işbirliği bu tarihsel bağlara dayanmaktadır.
https://www.fransizlape.com/

2021 sergisinde 9 uluslararası sanatçı yer alıyor: 4 kadın ve 5 erkek sanatçı, Türkiye, Suriye ve ABD gibi çeşitli ülkelerden geliyor.
Bu sanatçılar, sanatlarının çeşitliliği sayesinde; resim, fotoğraf ve kolaj tasarımlarıyla özgün İstanbul vizyonlarını bizimle paylaşacaklar.
Sergiye katılan sanatçılar tutku ve harekete geçme iradesi taşıyarak emek verdiler, ve Sanatçılar Baharı’nın başarısını sağlamak için kendilerini bu büyük hayırsever maceraya kararlılıkla adadılar.

Daha fazla bilgi için tıklayın.