Orada kimse var mı? Bir koca yalnızlık

İstanbul Fransız Kültür Merkezi
28.02.2018 - 10:00

Kapanış etkinliği: sanatçı Ali Borovali’nın eşliğinde 28 Şubat saat 19:30’da gerçekleşecektir. 

Dünyanın hemen her yerinde insan giderek artan zorunluluklara, sürüp giden döngülere, her şeyin kendisi için üretildiği hazır bir çevreye, sıkışmışlığa ve aynılaşmaya doğru sürükleniyor.

Kapanış etkinliği: sanatçı Ali Borovali’nın eşliğinde 28 Şubat saat 19:30’da gerçekleşecektir. 

Dünyanın hemen her yerinde insan giderek artan zorunluluklara, sürüp giden döngülere, her şeyin kendisi için üretildiği hazır bir çevreye, sıkışmışlığa ve aynılaşmaya doğru sürükleniyor. Sahip oldukları ne kadar çoğalırsa o denli yetemiyor, istekleri de o ölçüde artıyor. Sınırları genişledikçe etrafını saran boşluk büyüyor, hangi amaca hizmet ettiği hızla bulanıklaşıyor. İnsan, gitgide kendi yarattığı sistemin bir tutsağı oluyor. İçine düştüğü bu girdaba direnenler, mücadele azmini kendinde görenler bir çıkış tabelası arıyor.

Durmadan bir çıkışın yolları aranıyor sonra. Bir şehirden, mekândan, fikirden, zamandan, alışılandan ya da insanın ta kendisinden… Bu bir tercih, ve girilenin terkini gerektiriyor. Ama her çıkış yeni bir giriş değil mi? Ve her giriş, çıkmaya doğru atılacak ilk adım?

Sürekli geçtiğimiz kapılar var; oralarda aradıklarımız, umutlarımız, beklentilerimiz, heveslerimiz var. Terkimizde ise hep yalnızlık. En sadık dostumuz.

Fotoğraf sanatçısı Ali Borovalı son yıllarda Türkiye ve yurt dışında çok ses getiren çalışmalarının en yenisi Orada Kimse Var Mı? (Is There Anybody Out There? / Y a t-il Quelqu’un Là-Bas? ) üçlemesi ile Fransız Kültür Merkezi galerilerinde izleyiciyle buluşuyor. Yalnızlık, insanoğlunun bu büyük açmazını üç ayrı seri altında ele alan çalışma şimdiye dek ilk kez gerçekleşen bir uygulamayla Fransız Kültür Merkezi’nin Türkiye’nin üç büyük şehrindeki galerilerinde eş zamanlı olarak sergileniyor. Uzun yıllara ve dünyanın birbirinden çok farklı coğrafyalarına yayılan seriler, iç içe geçen ve birbirini destekleyen üç ana başlık altında toplanıyor: Bir Koca Yalnızlık (Grand Solitude / Grande Solitude), Çıkış Yolu Arayışları (Searching For An Exit / À La Recherche D’une Issue) ve Gidilmeyen Yol (The Road Not Taken / La Route Non Empruntée).

Bir Koca Yalnızlık 24 Ocak’ta FKM İstanbul’da, Gidilmeyen Yol 25 Ocak’ta FKM İzmir’de, Çıkış Yolu Arayışları 26 Ocak’ta FKM Ankara’da açılıyor ve serginin tamamını gezmek isteyen izleyicilerin üç şehri de ziyaret etmesi gerekiyor. Sergi, aynı tarihlerde dünya genelinde 70 ülkenin 100’ü aşkın şehrinde Fransız Kültür Merkezleri girişiminde yapılacak uluslar ve disiplinler arası tartışmalar dizisi Fikirler Gecesi – Hayalin Gücü (Night Of Ideas – Power To The Imagination / La Nuit Des Idées – L’imagination Au Pouvoir) kapsamında ele alınacak olması açısından ayrı bir önem taşıyor.

Orada Kimse Var Mı? sergisi üç şehirde 28 Şubat 2018 tarihine dek izlenebilecek.

Ayrıca, Şubat ayı boyunca film seansları öncesinde, sinema salonunda, fotoğraf sanatçısı Ali Borovalı’nın Orada Kimse Var Mı? projesi kapsamında «Gidilmeyen Yol »  isimli videosu  gösterilecektir (2018,  15”).