OKUMA GECELERİ: Konferans “Anadolu Türk Halk Masalları”

IFT, Konrad Adenauer Cad. No 30, Yıldız
19.01.2023 - 19.00

OKUMA GECELERİ
Konferans dili Türkçe

2022’deki Okuma Gecelerin konusu olan aşktan sonra, bu senenin teması başka bir tür heyecana dönüşecek, ve seçilen tema korku olacak…

Institut français Ankara bu yıl sizleri Gazi Üniversitesinden Prof. Dr. Necati Demir ile Anadolu Türk Halk Masalları adlı kitabıyla ilgili bir konferansa davet ediyor.

Sözlü kültür nedir ve masalların bu kültürde yeri nedir? Masallar toplumumuzda, eğitimimizde nasıl bir rol oynuyor?

Yaptığı araştırmaların sonuçlarını sunarak, Profesör Demir bizleri, okuma araları eşliğinde ve diğer geleneklerle bağ kurarak Anadolu masallarının büyülü dünyasını keşfettirecek.

(Konferans dili sadece Türkçe gerçekleşecek)

Konferanstan sonra Necati Bey’in Anadolu Türk Halk Masalları kitabının satışı ve imza töreni gerçekleşecektir.

Prof. Dr. Necati DEMİR

20 Nisan 1964’te Ordu’nun Ulubey ilçesine bağlı Kumanlar köyünde dünyaya gelen Prof. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden (1987) mezun oldu.

Yüksek lisansını Cumhuriyet Üniversitesi’nde (1992), doktorasını Selçuk Üniversitesi’nde (1996) tamamladıktan sonra Türkiye’nin çeşitli kurumlarında dil ve edebiyat öğretmenliği yaptı. Daha sonra Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Anabilim Dalına yardımcı doçent olarak atandı. İki yüzden fazla kitap ve yüzden fazla makale yayınladı. Bu kitapların dördü Harvard Üniversitesi tarafından, yirmi yedisi Almanya’da, biri Avusturya’da ve biri Danimarka’da yayınlandı.

1996-2010 yılları arasında Cumhuriyet Üniversitesi Ortaöğretim Sosyal Bilimler Bölümü’nde öğretim görevlisi ve bölüm başkanı olarak görev yaptı.

2010 yılında Gazi Üniversitesi’ne atanarak halen mesleğine devam etmektedir.