DİJİTAL KASIM ANKARA’DA

IFT, Konrad Adenauer Cad. No 30, Yıldız
02.11.2022
10.12.2022

DİJİTAL KASIM ANKARA

İKİ ETKİNLİĞİ KEŞFEDİN

02.11 – 10.12.2022 arası, giriş ücretsizdir

Bu yıl Institut français Türkiye, Dijital Kasım etkinliği kapsamında sizleri Kasım ayı boyunca dijital sanatı kapsayan farklı etkinlikleri keşfetmeye davet ediyor. Ankara’da sizlere dijital ve interaktif bir deneyim sunuyoruz:

  • Sergi : Escape “Dijital kültürlerin merkezine yolculuk”
  • Micro-folies dijital müze

ESCAPE, DİJİTAL KÜLTÜRLERİN MERKEZİNE YOLCULUK

 

Dijital devrimi yaratıcıların gözüyle keşfetmek ve anlamak.

Escape, Dijital Kültürlerin merkezine yolculuk sergisi, internetin hikayesine, aynı zamanda big datas ve verilerin kontrolü, medyaların, siber gözlemin evrenine bir dalış sunmaktadır. İnsanın bu yeni sanal ve maddi ekosistemdeki yerini sorgulayıp, gitgide dijitalleşen bir çevreden canlı ve fiziki dünyaya olan bağlantımızı sorgulamaktadır.

Escape, Dijital Kültürlerin merkezine yolculuk, dijital kültürleri ve bu değişime başından beri eşlik edenlerin bakışından, taşıdıkları riskleri keşfetmeyi sunmaktadır: Yaratıcılar, sanatçılar, siber aktivistler, prodüksiyon stüdyoları, yönetmenler… Bu kadın ve erkekler bakış ve  yönlendirmeleriyle bize, politikalardan çok daha önce, rehberlik eden, bizi uyaran haberciler, deşifreciler, araştırmacılardır! Sergi, Internet tarihi, büyük veri evreni ve veri kontrolü ile bu yeni sanal ekosistemde insanın yerini sorgulayan ve kütüphane görevlilerimiz tarafından seçilmis 8 eseri akıllı tahta, bilgisayar ve tabletlerde sunuyor.

Escape programı:

  • Ghosts of your souvenir (tablet)
  • Dr Boo Boo (tablet)
  • Dopamine (tablet)
  • net (bilgisayar)
  • Mark (akıllı tahta)
  • MBG Core (tablet)
  • Vigilance 1.0 (bilgisayar)
  • Heave Ho (Playstation)

Okul ziyaretleri için lütfen hulya.oz@ifturquie.org mail adresinden rezervasyon yaptırınız.

MICRO-FOLIES, DİJİTAL MÜZE

Paris’teki Parc de la Villette’in mimarı Bernard Tschumi’nin sembolik çılgınlıklarından ilham alan Micro-Folies, her türlü yaratımı teşvik ediyor: tasarım, fotoğraf, plastik sanatlar, müzik, tiyatro, bilim, edebiyat, yeni teknolojiler.

Dijital Müze, sahne etkinlikleri, atölyeler ve bir oyun alanından oluşan Micro- Folie, özellikle Dijital Müze ile, Fransa’daki 8 önemli kurumda yer alan 250 başyapıtı dev ekranda görme ve inceleme olanağı sağlamaktadır. Proje dahilinde, Versailles Sarayı, Pompidou Merkezi, Louvre Müzesi, Picasso Müzesi, Quai Branly, Philarmonie, Universcience ve Ulusal Müzeler, Grand Palais gibi kurumlarda yer alan, antik çağlardan günümüze dek uzanan dönemi yansıtan 250 eser, rehber eşliğinde izlenebilecek.

Cumartesi günleri gruplar halinde rehberli ziyaret için rezervasyon: mediatheque.ankara@ifturquie.org veya 0312 408 82 33